Ефектът на присъединяване към мнозинството като когнитивно изкривяване
Ефектът на присъединяване към мнозинството описва склонността на хората да възприемат определено поведение, стил или отношение, само защото всички други го правят. Колкото повече хора се обединяват около една тенденция, толкова по-вероятно е и други да се присъединят.
Ефектът на присъединяване към мнозинството е част от друга, по-обширна, група когнитивни изкривявания или мисловни грешки, които влияят върху преценката и решенията им. Когнитивните изкривявания често възникват, за да помогнат на хората да мислят по-бързо, но в последствие се оказват погрешни или подвеждащи.
Прояви на ефекта на присъединяване към мнозинството
Мода: Много хора започват да се обличат по точно определен начин, защото виждат, че околните го правят.
Музика: Колкото повече хора слушат конкретна песен или група, толкова по-вероятно е и останалите да започнат да се интересуват от тях.
Социални мрежи: С увеличаването броя на хората, присъединили се към тях, нараства и интересът на тези, които до този момент не са. Същото се отнася и за споделянето на постове, както и общуването в групи, създадени в социалните мрежи.
Хранителни режими: определен хранителен режим изглежда все по-атрактивен за хората, ако забележат, че е актуален и че много други са преминали към него.
Политически избори: хората са склонни да гласуват за кандидата, който смятат, че има най-голям шанс за победа.
Какво ни кара да се присъединяваме към мнозинството?
Защо всъщност възниква този ефект? Отделните хора са много податливи на влияние, натиск и норми, наложени от групи. Ако изглежда така, сякаш по-голямата част от една група постъпва по определен начин, е много трудно за останалите да се разграничат и да се откъснат от тях. Натискът може да повлияе на различни аспекти от поведението – от стил на обличане до предпочитания за кандидат в политически избори.
Фактори, които пораждат ефекта на присъединяване към мнозинството
Групово мислене
По своята същност този ефект е вид групово мислене. Колкото повече нараства броят на хората, увлечени по дадена мода или тенденция, толкова по-голям е шансът и другите да решат да ги последват. Фактът, че повечето правят нещо по точно определен начин оказва сериозен натиск върху останалите да проявят конформизъм. Именно това е причината ефектът на присъединяване да се предава толкова лесно и бързо.
Желание да са прави
Всеки човек иска да е прав. Да бъде на страната на печелившия. Една от причините хората да следват някого е, че те се допитват и търсят информация от останалите членове на тяхната група за това кое е приемливо или правилно. Ако забележат, че всеки около тях предприема определено действие, те остават с впечатлението, че то е правилният избор.
Нужда да бъдат част от едно цяло
Страхът от изключване от групата играе значима роля при ефекта на присъединяване към мнозинството. По принцип никой не иска да бъде странникът, който е изолиран и гледа отстрани случващото се. Следвайки останалите членове, човек се чувства като част от един сплотен отбор. Това е форма на социално приемане. Потребността от принадлежност подтиква хората да се придържат към нормите и нагласите на мнозинството, за да бъдат приети и харесвани.
Макар ефектът на присъединяване към мнозинството да е много силен и бързо да оформя тенденции, реактивността и динамиката също са много големи. Хората могат в един миг да се присъединят към дадена група, а в следващия да се отлъчат от нея. Вероятно това обяснява краткотрайността на тенденциите като цяло.
Негативни и опасни последици от ефекта на присъединяване към мнозинството
В повечето случаи тенденциите са сравнително безопасни – например мода, музика, течения в поп културата. В други обаче могат да бъдат опасни. Когато става въпрос за идеи, които дават насоки по здравни въпроси, ефектът би могъл да има сериозни нежелателни последици.
Ето два примера за пагубното въздействие на ефекта на присъединяване.
- движението срещу ваксините
Хората, повлияни от това движение, са склонни да избегнат имунизациите, задължителни за децата им. Все по-масовото заклеймяване на ваксините се свързва със зачестилите случаи на морбили.
- гласуване по време на политически избори
Учените откриват, че когато хората научат името на кандидата, който се очаква да спечели изборите според социологическите проучвания, те са склонни да променят предпочитанията си и да гласуват за евентуалния победител. Изследване, проведено по време на изборите в САЩ през 1992, разкрива, че студентите, които са разбрали, че Клинтън води в надпреварата, са решили да променят първоначалния си избор от Буш на Клинтън.
Разбира се, ефектът на присъединяване към мнозинството има и своите положителни страни. Те отново са свързани най-вече със здравословния начин на живот. Всеки от нас забелязва тенденцията за отказ от тютюнопушене. Повлияни от нея, зачестяват случаите на хора, решили да откажат цигарите.
Същото се отнася и за други полезни навици като спортуването. Подобни тенденции могат единствено да повлияят положително, като ни помагат да живеем по-пълноценно и здравословно.
verywellmind.com, blog.leadquizzes.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Групова динамика
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
- Какво представлява Схема терапията
- Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него
- Как и защо лъжем себе си: когнитивен дисонанс
- Ефектът на пеперудата: Защо хората с ОКР се чувстват виновни за всичко
- КПТ техники: Третиране на мислите като предположения
- Ранното пенсиониране може да ускори когнитивния спад
- Основни убеждения на личността: могат да ви направят щастливец или да ви съсипят
- 6 причини да се самосаботираме
Коментари към Ефектът на присъединяване към мнозинството като когнитивно изкривяване