Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Комуникация Грубото отношение на работното място ни кара да вземаме погрешни решения

Грубото отношение на работното място ни кара да вземаме погрешни решения

от 15 юли 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Грубото отношение на работното място ни кара да вземаме погрешни решения  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Грубото отношение е проява на неуважение и липса на чувствителност, която наранява хората и се отразява на представянето им на работното място. Според ново изследване то влияе негативно при вземането на важни решения, а в някои ситуации би могло да има фатални последици.

Усилия обединяват учени от университета „Carnegie Mellon“ и университетите във Флорида и Мериленд, като резултатите са публикувани в списание „Journal of Applied Psychology“.

Те проследяват ефекта от грубостта върху склонността на човека да прави преценки* въз основа само на част от получената информация. Това когнитивно изкривяване се нарича „закотвяне“.

Леките форми на агресия също се отразяват негативно на трезвата ни преценка

Бинямин Купър, който е автор на проучването, пояснява: „Макар че повечето хора не възприемат като опасни леките форми на агресия и на пръв поглед дребните обиди, заключенията ни разкриват, че те могат да имат наистина сериозни последствия върху живота на човека. При това няма значение дали самият той е жертва на грубост или е свидетел на нейни прояви спрямо друг.“

Купър дава следния пример: „Представете си, че лекар влиза за първи път в болничната стая на пациент. Роднина на болния го посреща с думите: „Мисля, че получава инфаркт.“ Според нас реакцията и преценката му биха били много по-неадекватни и погрешни, ако по пътя си към стаята специалистът стане неволен свидетел на груба сцена между двама души. Той ще е по-склонен да приеме твърдението на роднината, без да обмисли и провери фактите, и да постави диагноза инфаркт, дори тя да е грешна.“

Какво представлява когнитивното изкривяване „закотвяне“?

Купър и колегите му решават да разгледат как се отразява грубостта върху когнитивната склонност на „закотвяне“ с помощта на четири изследвания от напълно различно естество – медицинска симулация, преговори и казуси, които изискват вземане на решения.

В първото проучване анестезиолози специализанти участват в симулация с човешки модели с реалистични размери. Ситуацията има за цел да им внуши, че пациентът може да получи алергична реакция към някой от медикаментите, които приема. Това е „котвата“ в експеримента. Преди началото на самата симулация половината специализанти виждат как лекар влиза в стаята и започва да крещи на техния обучаващ, че е пропуснал важна среща. Другата половина стават свидетели на неутрално социално взаимодействие, без агресия и нападки.

Когато по-късно състоянието на „пациента“ започва да се влошава, повечето анестезиолози от първата група, изложени на въздействието на грубото отношение, поставят диагноза алергичен шок, докато в действителност той има вътрешно кървене. Логично, поставената диагноза насочва лечението в различна и неправилна посока.

Закотвяне – негативни емоции – неправилна преценка

Според учените грубостта е вредна, защото води до прилив на негативни емоции като раздразнителност и силен стрес например, а те са сериозна предпоставка за склонност към „закотвяне“.

Заключенията от направените експерименти имат и практическо приложение. Ако бъдат взети под внимание, те могат да предпазят пациентите от несъзнателно допуснати грешки от страна на лекуващите ги лекари, защото погрешната диагноза би довела до погрешно лечение на болест, от която те всъщност не страдат. „Неправилната преценка в критичен момент означава, че човекът е пропилял твърде много от своето време, вървейки в грешната посока. Ако се забави прекалено, не осъзнае какво е направил и не съумее да поправи стореното, резултатът може да бъде и фатален“, допълва още Купър.

грубо отношение

Как могат мениджърите да ограничат проявите на грубост на работното място?

Изследователският екип призовава мениджърите на организации да предприемат действия за намаляване проявите на грубо отношение сред техните служители, защото има ситуации, при които погрешните решения и преценки, резултат от склонността за „закотвяне“, могат да доведат до сериозни проблеми. Учените предлагат на ръководителите няколко основни стъпки за ограничаване негативния ефект от грубостта на работното място.

Поглед в перспектива и всеобхватен анализ на информацията

Работодателите биха могли да организират обучения за своите служители, които да им помогнат да овладеят две важни умения – поглед в перспектива и анализ на целия обем от информация. С тяхна помощ те по-лесно биха избегнали пагубния ефект от грубото отношение. Обидите, крясъците и проявите на агресия като цяло често карат хората да напасват перспективата спрямо своя личен опит, без да разгледат всички възможни аспекти.

Задълбоченият анализ на информацията е друг инструмент за справяне със „закотвянето“. Компаниите могат да осигурят обучение на своите служители, по време на което те трябва да разберат смисъла на поставената им задача и след това да отделят време, за да обработят наличната информация, преди да вземат каквото и да било решение.

Предложените мерки са лесноприложими, а ефектът от тях – забележителен. Според Бинямин Купър всеки работодател би забелязал разликата в работната среда и представянето на служителите си. Те могат да се използват в различни области – медицина, преговори, издаване на присъди, финансови прогнози, решения, свързани с ценообразуване и други.

Ограничения на изследването

Авторите признават, че изследването има своите ограничения. Първото е, че те фокусират вниманието си само върху едно когнитивно изкривяване, което повлиява крайните ни решения, а именно „закотвянето“. Много е вероятно грубостта да се отразява и на други човешки склонности при вземане на решения.

Второто ограничение е, че проучването разглежда фактори като перспективно мислене и обработване на всички аспекти на информацията, но не и фактори като емпатия и натрупан опит, които със сигурност са тясно свързани с начина, по който човек възприема проявите на агресия и грубост, и вероятността да реагира негативно на тях.

* Cooper, B., Giordano, C. R., Erez, A., Foulk, T. A., Reed, H., & Berg, K. B. "Trapped by a first hypothesis: How rudeness leads to anchoring". Journal of Applied Psychology. Advance online publication. 2021.

Източник:
  • The outsized impacts of rudeness in the workplace: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-07/cmu-toi070821.php
  • https://www.cmu.edu/tepper/news/stories/2021/june/workplace-rudenesss-study.html
Още по темата:
  • Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
  • Характерни когнитивни изкривявания при депресия Характерни когнитивни изкривявания при депресия
  • Ефектът на пеперудата: Защо хората с ОКР се чувстват виновни за всичко Ефектът на пеперудата: Защо хората с ОКР се чувстват виновни за всичко
  • Какво представлява Схема терапията Какво представлява Схема терапията
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

У ДОМА ПРИ БОГА /ТОМ 3/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
29.95лв.

У ДОМА ПРИ БОГА /ТОМ 3/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС

ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
15.95лв.

ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС

ОБИЧАЙ МЕ ЗАРАДИ МЕН - ДЖЕНИ ХЕЙЛ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ОБИЧАЙ МЕ ЗАРАДИ МЕН - ДЖЕНИ ХЕЙЛ - ХЕРМЕС

Коментари към Грубото отношение на работното място ни кара да вземаме погрешни решения

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Грубото отношение на работното място ни кара да вземаме погрешни решения
    www.framar.bg 
    на 30 March 2023 в 19:52
    Коментирайте "Грубото отношение на работното място ни кара да вземаме погрешни решения "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Комуникация
  • Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
  • Характерни когнитивни изкривявания при депресия
  • Ефектът на пеперудата: Защо хората с ОКР се чувстват виновни за всичко
  • Какво представлява Схема терапията
  • Ранното пенсиониране може да ускори когнитивния спад
  • Как колебанието помага при вземане на решения
  • Основни убеждения на личността: могат да ви направят щастливец или да ви съсипят
  • Как да спрем двете най-разпространени форми на самосаботаж
  • Какво представлява фокусираната към решенията терапия
  • Как и защо лъжем себе си: когнитивен дисонанс

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Да се разведа ли? Търся решение какво да направя.

преди 1020 дни, 3 часа и 50 мин.

Интеграция към телково решение -как да го взема без лична карта?

преди 1309 дни, 4 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 24 дни, 8 часа и 48 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 31 дни, 2 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 59 дни, 23 часа и 22 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 62 дни, 5 часа и 25 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
Още интересни публикации
Ранното пенсиониране може да ускори когнитивния спад

Ранното пенсиониране може да ускори когнитивния спад

от 17 яну 2023г. Прочети повече
Как мозъкът разчита социалните сигнали при вземане на решения

Как мозъкът разчита социалните сигнали при вземане на решения

от 09 ное 2020г. Прочети повече
Линията на бедността през 2019-а става 348 лв.

Линията на бедността през 2019-а става 348 лв.

от 27 авг 2018г. Прочети повече
Чистка на мозъка - да се научим да решаваме проблемите бързо

Чистка на мозъка - да се научим да решаваме проблемите бързо

от 28 март 2014г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах