Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него

Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него

от 12 яну 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Поляризираното мислене кара индивида да възприема света в двете крайности, без нюанси.
  • То е характерно за хора с паническо разстройство или депресия.
  • Този тип мислене намалява мотивацията и спира развитието на човека.
  • Чрез фокусиране върху настоящия момент и съзнателно търсене на положителното в ситуацията негативното мислене може да бъде заместено от позитивно.

Черно-бялото мислене (мисловен модел „Всичко или нищо“), е характерно за хората с паническо разстройство, депресия или друг вид тревожно разстройство. То представлява когнитивно изкривяване, което кара индивида да изпада в крайности.

Черно-бяло мислене

Този тип мислене, известно още като поляризирано мислене, не позволява на човек да открива алтернативи в дадена ситуация или пък да намира повече от едно решение на възникнал проблем. За него няма временен застой, няма спадове и възходи – или е успял в живота или се е провалил във всичко и завинаги.

Ако страда от паническо разстройство е още по-податлив на черно-бяло мислене. Заради паник атаките, които преживява, той може да смята, че е безполезен или неадекватен, без обаче да осъзнава, че може би е много добър в ролята си на приятел, служител или родител.

Примери за мисловен модел „всичко или нищо“

Нека разгледаме няколко хипотетични ситуации, в които човек прилага поляризирания модел на мислене и как това се отразява на настроението, мотивацията и поведението му.

Общуване

Роджър е решен да преодолее своята тревожност и да покани жената, която харесва, на среща. Изпраща й гласово съобщение, но не получава отговор. Той си мисли: „Не ставам за нищо, нямам какво да й предложа. Никой не иска да излезе с мен. Защо да опитвам, след като е ясно, че никога няма да срещна подходящия човек?“ Мъжът е обзет от силно напрежение и е разстроен от мисълта, че ще бъде сам до края на живота си.

Млада жена с червеникава коса и бяла тениска, която е се е свила и е скрила лице в длани

Тревожност

Преди седем години Илейн е диагностицирана с паническо разстройство и агорафобия (страх от открити пространства). Посещавала е психотерапевт, пила е редовно предписаните й антидепресанти и се старае да се грижи за себе си. Усилията й дават резултат и Илейн решава, че е готова да отиде на концерт с приятел, което е било немислимо преди.

Когато обаче концертът започва, жената усеща, че паниката и тревожността я завладяват. Въпреки техниката за дълбоко дишане, която прилага, паник атаката не отшумява. Разочарована, тя си тръгва по-рано от събитието, мислейки си, че никога няма да се справи с психичното си разстройство и то винаги ще проваля плановете й.

Главните действащи лица и в двете ситуации виждат само негативната страна на живота си, което носи и своите неприятни последици. Роджър е неуверен и не може да изгради интимна връзка, а Илейн не може да овладее симптомите на тревожното си разстройство.

Последствия от черно-бялото мислене

Също като другите видове когнитивни изкривявания, и поляризираното мислене има сериозен негативен ефект върху емоциите и настроението на индивида.

Слаба мотивация

Изкривеният мисловен модел „всичко или нищо“ често е причина за твърде високите очаквания и стандарти на страдащия, което пък неизбежно води до разочарование. След като претърпи неуспех, той се отказва или не е така мотивиран да преследва поставените цели, защото знае, че резултатите няма да отговорят на очакванията му. Той може да си каже: „Няма да се справя перфектно, затова е безсмислено да го правя.“

инфографика какво трябва и не трябва да прави човек с негативно мислене

Ниска самооценка и негативна представа за себе си

Невъзможно е човек да има самочувствие и да цени себе си, ако непрекъснато си повтаря, че не може да се справи. Самовнушението, че всичко, с което се захване, се проваля, е пречка за изграждането на увереност и положителна нагласа.

Безнадеждност

Склонността да виждаме света в черно-бели краски и да не откриваме положителното в онова, което ни се случва, рано или късно води до отчаяние. Негативната нагласа ни кара да мислим, че не можем да променим ситуацията, в която се намираме.

>>> Позитивни утвърждения – техника за справяне с негативното мислене, свързано с депресията

Тревожност и депресия

В някои по-тежки случаи, освен че увеличава риска от развитие на тревожност и депресия, мисловният модел „всичко или нищо“ може да породи у страдащия мисли за самоубийство.

Според експертите неспособността на индивида да вижда нюансите в живота създава предпоставка за отключване на хранително, личностно или посттравматично стресово разстройство.

Техники за промяна начина на мислене

Основният проблем при хората, които са възприели поляризираното мислене, е, че изпадат в крайности. За да се научат да бъдат умерени, е необходимо да усвоят техники за справяне с негативните мисли.

Анализ на алтернативите

Изкривеният мисловен модел може да бъде променен, ако индивидът намери начин да замести саморазрушителните мисли с по-реалистични, което може да се постигне чрез обмисляне на алтернативите.

Моделиране на когнитивната рамка

Когнитивното прерамкиране позволява на човека да погледне на дадена ситуация под различен ъгъл. Смяната на перспективата ще му помогне да промени нагласата, настроението и поведението си.
За целта е нужно да обърне внимание кога най-често прилага мисловния модел на крайностите. След като идентифицира факторите, вече може да опита да анализира мислите си. Отразяват ли те действителността? Няма ли друго обяснение на случващото се? Когато намери отговорите, би могъл по-лесно да замести негативната мисъл с друга, по-позитивна и реалистична.

Мъжка ръка, поставена межзу дървени блокчета домино

Справяне с негативните мисли

Макар и трудно, негативните мисли, които индивидът е приел за истина, могат да бъдат потиснати с помощта на следните техники:

  • осъзнатост, фокусиране единствено върху настоящия момент;
  • разговор със себе си така, както разговаря с приятел;
  • практикуване на самосъстрадание и разбиране;
  • култивиране на чувство за благодарност;
  • търсене на положителното във всяка ситуация.

Социална мрежа за подкрепа

Ролята на близките приятели и семейството в случаите, когато човек търси промяна, но не успява да се справи сам, е изключително важна. С тяхна помощ той може да се научи да търси решения и да избягва крайностите.

Консултация със специалист

Въпреки че гореизброените практики за самопомощ могат да дадат очаквания резултат, има случаи, когато те не са достатъчни. Терапевтът ще помогне на пациента да идентифицира отключващите фактори, които са го принудили да възприеме мисловния модел „всичко или нищо“, и в същото време ще му покаже нови стратегии за справяне с негативното мислене.

Източник:

How to Overcome All-or-Nothing Thinking: https://www.verywellmind.com/all-or-nothing-thinking-2584173

Още по темата:
  • Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
  • Поляризирано мислене: Когнитивно изкривяване Поляризирано мислене: Когнитивно изкривяване
  • Предположенията във взаимоотношенията — разрушават ли всичко Предположенията във взаимоотношенията — разрушават ли всичко
  • Ефектът на пеперудата: Защо хората с ОКР се чувстват виновни за всичко Ефектът на пеперудата: Защо хората с ОКР се чувстват виновни за всичко
4.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
17.95лв.

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС

Коментари към Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 18:40
    Коментирайте "Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Какво представлява дисоциацията и какви са причините за нея
  • Психологическа гъвкавост и депресия: Каква е връзката
  • Операция на тазобедрената става може да повиши риска от когнитивен спад при възрастните хора
  • Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
  • Ефектът на пеперудата: Защо хората с ОКР се чувстват виновни за всичко
  • Дивергентно мислене: какво е то и как да го развием
  • Какво представлява Схема терапията
  • Лесно упражнение ще ви помогне да излезете от капана на негативното мислене
  • Когнитивни пристрастия, които пречат на щастието ни
  • Характерни когнитивни изкривявания при депресия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да се насърчи творческото мислене у децата?

преди 4545 дни, 4 часа и 40 мин.

Гръбначни изкривявания - въпроси и мнения - упражнения и лечение

преди 5154 дни, 6 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 6 часа и 44 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 21 часа и 44 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 21 часа и 56 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 22 часа и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Как да използвате „дизайнерското мислене“ за постигане на вашите фитнес цели Как да използвате „дизайнерското мислене“ за постигане на вашите фитнес цели

Как да използвате „дизайнерското мислене“ за постигане на вашите фитнес цели

от 11 апр 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival