Защо младите хора трябва да провеждат повече телефонни разговори

Мнозина си спомнят дните, когато единственият начин да се свържеш с близък човек, който живее далеч, бе домашният телефон вкъщи. В онези времена разговорите бяха рядкост и често продължаваха с часове. Днес ситуацията е коренно различна и въпреки това повечето млади хора рядко се обаждат един на друг. Самата идея да се обадиш на някого или да получиш обаждане изглежда предизвиква безпокойство у мнозина.
Когато Александър Греъм Бел изобретява телефона през 1876 г., със сигурност не си е представял как употребата му ще се измени с времето. Това, което започва като кабелна среда за гласов разговор, сега е безжична и мобилна, използвана за предаване на писмени съобщения, снимки и достъп до интернет.
До известна степен промяната е положителна за младото население, тъй като прави общуването с хора от цял свят по-лесно и бързо отпреди. Въпреки това честотата на психичните заболявания, включително тревожност и депресия, сред младите хора се увеличава. Нека не забравяме също, че те са и една от възрастовите групи, засегнати най-много от пандемията.
Дали тези данни щяха да са различни, ако телефоните бяха използвани по-често за разговори? Отговорът е да. Особено като се има предвид, че телефонният разговор може да накара човек да се почувства добре и да предизвика продължително усещане за удовлетвореност.
Ползите от смислените телефонни разговори
Може да се каже, че качеството, а не количеството на телефонните разговори, е важно, а тези хора, които поддържат смислени взаимоотношения, могат значително да подобрят благосъстоянието си.
>>> Кои са най-лошите начини за започване на разговор
Социалният невролог Джон Качиопо предполага, че когато човек се чувства самотен, той се мотивира да изгражда смислени взаимоотношения с другите като лек срещу негативните емоции, мисли и чувства, свързани със самотата.
Според проучване за самотата, проведено от BBC през 2018 г., 40% от младежите на възраст от 16 до 24 години се чувстват самотни. Това може да изглежда тревожна констатация, но теорията на Качиопо предполага, че съществува възможност за облекчаване на чувството, преди да започне да влияе негативно на здравето.
В такива ситуации телефонните разговори могат да помогнат. Обаждането на близък човек и провеждането на смислен разговор може да облекчи самотата и да помогне на младите хора да се свържат отново с приятелите си. Въпреки че телефонните разговори не са панацея за самотата, те могат да имат благоприятен ефект.
Воденето на диалог в реално време помага също за изясняване на нещата, като създава възможност за задаване на въпроси и споделяне на знания и идеи. Ползите от тази реципрочност могат да помогнат за разрешаването на проблеми и значително намаляват недоразуменията, които е възможно да се тълкуват като социално отхвърляне.
>>> 3 начина да се справите с фобията си от говорене по телефона
Промяна на навиците
Освен че помага при самота, телефонният разговор с приятел или роднина може да улесни регулирането на нервната система и да провокира чувство на принадлежност по начини, които са невъзможни, когато човек не използва гласа си.
Когато разговаряме, улавяме сигнали чрез тона на гласа – начина, по който той се понижава и повишава – което може да ни помогне да се чувстваме сигурни, да изградим доверие и да създадем топли взаимоотношения. Доверието се засилва по време на положителен разговор, тъй като химията на тялото ни се променя – нивата на окситоцин се повишават, а тези на кортизол намаляват.
Ефектът на гласа надхвърля съдържанието на казаното. Според психолога Алберт Мехрабиан, когато човек се свързва на емоционално ниво с другите, като например по време на телефонен разговор, 38% от комуникацията се приписва на ефектите на гласа и 7% на съдържанието на казаното.
След като вече са ясни ползите, ето няколко съвета, които могат да помогнат на всеки, който желае да изгради навик за провеждане на смислени телефонни разговори.
1. Гласов или видео разговор
Предимството на видео разговорите е, че дават възможност да се наблюдава човека отсреща – приятел или член на семейството – в личната му среда. Това може да доведе до по-силно чувство на свързаност с близките хора.
>>> Как да провеждате видео разговори и срещи, ако сте интроверт
2. Какво ще бъде обаждането – изненадващо или планирано
Много хора харесват елемента на изненада, който съпровожда спонтанното обаждане. Ако обаче човекът отсреща не отговаря или не може да говори, трябва да се има предвид, че просто моментът не е подходящ. Може да е зает със семейството, да пазарува или да вечеря.
3. Избор на тема за разговор
Има много хора, които обичат да комуникират, поради което темите за разговор по телефона са безбройни. В такива случаи записването на идеи за обсъждане по време на разговор може да е полезно, тъй като ще се избегне забравянето на важните за казване неща.
4. Премахване на фокуса от разговора
За да се намали фокуса върху разговорите, но да се запази социалната връзка, може да се пробва с видео чат, докато едновременно с това се извършва нещо друго, като например игра или филм. Тогава разговорът ще се ръководи от играта или шоуто и ще премахне всякакъв натиск, породен от различни неудобства по отношение на общуването.
5. По-кратки разговори
Възможно е всичко изброено до тук да звучи плашещо за някои хора, поради което е добре да се започне с по-кратки разговори на приятни теми.
The important reason why young people need to make more phone calls: https://edition.cnn.com/2023/02/14/health/young-people-phone-calls-trust-loneliness-wellness-partner/index
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УЕЙВ ГАРД СТИКЕР ЗА ЗАЩИТА ОТ ЕЛЕКТРОМАГНИТНИ ВЪЛНИ
КУТИЯ PURIZE SANIBOX
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология на развитието
- Развитие на юношите
- Телевизия и чат по телефона едновременно нанасят по-големи вреди върху психичното здраве на децата
- 4 лесни начина да почистим мобилни и електрически устройства
- СЗО ще реши дали има връзка между мобилните телефони и рака
- Мобилните игри могат да бъдат използвани за откриване на признаци на когнитивен спад
- Секстинг и тийнейджъри: насоки за родители
- Мобилните телефони на лежащите в болници са пълни с инфекции
- Италианското правителство изготви закон за справяне със зависимостта от мобилни телефони
- Разберете дали телефонът ви е хакнат чрез тези 6 знака
- Употребата на мобилни телефони не причинява рак на мозъка
- Всеки осми американец страда от главоболие
Коментари към Защо младите хора трябва да провеждат повече телефонни разговори