Как да провеждате видео разговори и срещи, ако сте интроверт

Ако попадате в групата на интровертите, със сигурност вече сте изпитали на гърба си неудобството от срещите на живо и видео разговорите. Коучът Луси Грифитс предлага интересен подход, който ще ви помогне да се справите със страха.
Вече не е на дневен ред запазването на зала, в която да се организират срещи. Платформата „Zoom“ върши същата работа. И макар да сте лишени от физическото присъствие на останалите, видео разговорите остават сериозно предизвикателство за вас, защото те също изискват добре развити социални умения, които вие едва ли притежавате.
Самата Луси Грифитс признава: „Като интроверт, обожавам да работя от вкъщи, по пижама и пантофи, и същевременно да „надничам“, образно казано, в чуждия живот, докато разговаряме онлайн.
Това обаче съвсем не означава, че ми е лесно да го правя. Особено когато интернетът ми поднася неприятни изненади или пък навсякъде е разхвърляно. Още по-тягостно е усещането, ако знам, че някой от събеседниците ми ще оглежда зад мен и ще ми прави оценки. Затова си имам едно желязно правило: частта от стаята, която е зад бюрото ми, винаги трябва да е подредена и чиста.“
Какво трябва да имате предвид, когато провеждате видео разговори и срещи, ако сте интроверт?
За интроверта разговорите с други хора могат да бъдат повече от притеснителни. Без значение дали сте се настроили за срещата, или не, мозъкът ви полага много повече усилия, за да обработи израженията, тона и промените в интонацията, защото обикновено не комуникирате толкова често чрез видео връзка.
Грифитс споделя, че три видео разговора дневно са максимумът, който може да понесе. В противен случай се чувства изтощена до краен предел. Според нея има интроверти, които опитват да ги съкратят още повече. По време на видео среща е възможно да изпитвате нужда да изглеждате по-развълнуван и ентусиазиран, за да ви забележат, което допълнително ви напряга. Сякаш сте участник в шоу, останалите са публиката и вие трябва да изпълните ролята си.
Не бива да забравяте, че напредналите технологии също изискват от вас определени умения, за да протече гладко комуникацията. Става въпрос за невербални похвати, които предават на отсрещната страна настроението и нагласата ви. Понякога се получава забавяне, поради чисто технически причини. Това също може да ви накара да се почувствате неловко, особено ако сарказмът, шегата или обратната ви връзка бъде получена от събеседниците със закъснение.
4 съвета за интроверти по време на видео разговор
1. Контролирайте начина, по който се провежда срещата. Заглушавайте участниците, които не говорят в момента, защото фоновият шум е разсейващ.
2. Когато искате да говорите, вдишайте дълбоко с диафрагмата. Кислородът ще ви помогне да артикулирате по-добре и ще проясни мислите ви.
3. Оставете си чаша с вода наблизо и предвидете кратка пауза за тоалетна, която ще бъде просто предлог да си поемете въздух и да се успокоите.
4. Бъдете отворени за възможностите, които предлагат иновативните технологии. Не е задължително срещите ви да са с видео връзка. Разгледайте софтуерът „Loom“, който предлага споделяне на екрана ви с останалите, без да е необходимо да се виждате. Освен това, има случаи, когато и добрият стар телефон е достатъчен, за да разговаряте.
An introvert’s guide to video calls and meetings: psychologies.co.uk/introvert-video-calls
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Комуникация
- Какво представлява социалната тревожност
- Социалната фобия и връзката й с когнитивните изкривявания
- Типът личности, които са най-добрите естествени психолози
- Как да различим социална тревожност от срамежливост
- Направете този тест, за да разберете дали сте интроверт
- Социална фобия: Физически симптоми и съвети за самопомощ
- Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
- Възможно ли е присъствието на виртуална личност да е от полза на хората със социална тревожност
- 10 тревожни поведения, които могат да бъдат реакция на травма в детството
- Най-честите видове тревожност: от социална тревожност до ОКР
Коментари към Как да провеждате видео разговори и срещи, ако сте интроверт