Секстинг и тийнейджъри: насоки за родители
Секстингът между тийнейджъри може да има сериозни негативни последствия върху здравето им.
Учени от центъра “Pew Research” разкриват, че 95% от подрастващите вече имат достъп до смартфон, а 45% от тях твърдят, че го използват почти постоянно. Разбираемо е, че родителите са разтревожени заради твърде дългото екранно време, което продължава да се увеличава. То нарушава когнитивното, физическото и психично здраве на децата.
Резултатите от повечето проведени изследвания през последните години са категорични – увеличеното екранно време води до проблеми като затлъстяване, депресия и понижено качество на живот.
Какво представлява секстингът?
Към тези тревоги на родителите можем да добавим още една – феномен сред тийнейджърите, наречен секстинг (sexting).
Секстинг означава изпращане и получаване на снимки, съобщения или видеа със сексуално съдържание или намек – било то пряко или косвено.
Психолозите забелязват все по-сериозно навлизане на тази мода сред подрастващите. Мащабно изследване разкрива, че 1 на всеки 7 тийнейджъри е споделил, че изпраща подобни съобщения, а 1 на всеки 4 – че получава. То също затвърждава тенденцията, че секстингът набира все по-голяма популярност. Друго проучване, извършено сред гимназистите, показва, че 29% от тях участват в секстинг по собствено желание.
Защо го правят?
Учениците изтъкват най-различни причини. За много от тях изпращането и получаването на голи снимки е съвременната, дигитална форма на ухажване, и всъщност по този начин те флиртуват помежду си и засвидетелстват ангажираност към връзката. По-малко са онези, които го правят за забавление, като шега или за да впечатлят другите.
Опасно забавление ли е секстингът за децата?
За жалост, отговорът е Да. Педиатричен доклад от 2018 година предупреждава, че последиците от секстинга могат да бъдат много сериозни. 23 от американските щати определят явлението като престъпление от категорията на притежанието на детска порнография и поради тази причина за него има наказания, присъди, а лицето подлежи на регистрация като сексуален насилник.
Във Великобритания секстингът между деца се счита за престъпление, но въпреки това полицията до момента е разследвала над 6 000 случая с деца под 14-годишна възраст. Сред обществото има противници на закона, наказващ тийнейджъри за секстинг, тъй като смятат, че не е адекватно срещу деца да се повдигат обвинения от сексуален характер.
Принуждаване
Някои тийнейджъри признават, че се чувстват принудени да изпращат голи снимки. Секстингът представлява форма на сексуалното принуждаване, което се случва в реалния живот при юношите. При тези от тях, които са жертва на подобен тип принуждаване, се засилват симптомите на тревожност, депресия и генерализирана травма. Много често тийнейджърите, които участват в секстинг, по-късно могат да станат жертви и на реално сексуално насилие или насилие, упражнявано над тях от интимния им партньор.
Неразрешено изпращане на голи снимки или видеа
Друго сериозно последствие от секстинга е, че може да се разпространят нечии голи снимки или видеа, без неговото изрично позволение. 12% от подрастващите споделят, че препращат информация със сексуално съдържание или намек, без да са попитали собственика му. Когато подобно съобщение или снимка се изпрати до друг, без лицето да е наясно, действието може да се определи като тормоз, онлайн заплаха и дори изнудване. В такива случаи се увеличава значително вероятността пострадалото дете да изпадне в депресия и дори да мисли за самоубийство.
След като се изпрати подобно съобщение, изпращачът му вече няма контрол над него. Дори да се използва приложение, което изисква да се изтрие снимката, следите остават, а и могат да бъдат направени снимки на самия екран с отворената снимка (скрийншотове).
Насоки за справяне със секстинга
Запознавайки се с възможните последици от секстинга, е добре родителите да бъдат проактивни и да обсъдят рисковете, които той крие.
Ето няколко насоки, които майките и бащите биха могли да използват, ако се сблъскат с този проблем.
1. Преди още детето ви да има достъп до телефон, проявете инициатива и поговорете с него. Колкото по-рано проведете този разговор, толкова по-лесно то ще повярва и възприеме вашите ценности и принципи.
2. Говорете с тийнейджъра за натиска, който вероятно чувства от своите връстници. Проявете съчувствие и разбиране. Въпреки това му напомнете, че колкото и да е силен натискът, със сигурност е много по-тежко да се справи с резултатите от разпратена негова гола снимка.
3. Научете детето да изтрива веднага голи или полуголи изображения, които получава, както и незабавно да ви информира.
4. Разказвайте му истории, за които сте чули по телевизията, като разигравате различни сценарии, включващи секстинг. Дайте му възможност да сподели как би реагирало в различни ситуации. Използвайте това упражнение, за да го научите как само да разрешава проблеми и да мисли критично.
5. Установете основни правила, свързани с използването на мобилни устройства. Много родители проверяват редовно телефоните на децата си, като условие да им позволяват да ги ползват и занапред. Ако тийнейджърите нарушат това правило, телефонът се отнема за определен период от време.
psychologytoday.com, voanews.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УЕЙВ ГАРД СТИКЕР ЗА ЗАЩИТА ОТ ЕЛЕКТРОМАГНИТНИ ВЪЛНИ
МАКСЛАЙФ КАБЕЛ USB - USB-C 3A 1 м БЯЛ OEM001516
НовМАКСЛАЙФ КАБЕЛ USB-C - USB-C 60W 1 м БЯЛ OEM0101020
НовМАКСЛАЙФ ЗАРЯДНО 220V USB 2A ЧЕРНО OEM001503
НовМАКСЛАЙФ ЗАРЯДНО 220V PD и QC USB-C 20W БЯЛО OEM0101137
НовМАКСЛАЙФ СТОЙКА ЗА ТЕЛЕФОН MXCH-10 ЧЕРНА OEM001523
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Наръчник на успешния родител
- Опасни моди сред тийнейджърите, за които родителите трябва да знаят
- Растат случаите на сексуален тормоз над жени по пътя Камино де Сантяго
- Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи
- 7 признака за криза на идентичността
- Как да се справим с гнева на тийнейджърите
- 5 предупредителни знака, че тийнейджърът вероятно употребява наркотици
- Разберете дали телефонът ви е хакнат чрез тези 6 знака
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Какво е сексуално насилие и какви са последствията от него
- Как да се справим с грубото поведение на тийнейджърите
Коментари към Секстинг и тийнейджъри: насоки за родители