Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Защо мозъкът ни се нуждае от поне 8 прегръдки на ден

Защо мозъкът ни се нуждае от поне 8 прегръдки на ден

от 04 сеп 2019г., обновено на 21 яну 2021г.
Редактор: Елиза Трайкова
Защо мозъкът ни се нуждае от поне 8 прегръдки на ден - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Прегръдката е особено интимен и интензивен начин за изразяване на емоции. Чрез нея можем да предадем радост или скръб, да кажем на човек, че може да разчита на нас безусловно и да разберем състоянието на ума му, без да говорим. Но факт е, че прегръдките не просто ни помагат да се свържем с другите и да изразим това, което чувстваме. Те имат и много позитивен ефект върху емоционалния баланс и здравето на мозъка ни.

Какво се случва, когато някой ни прегърне

Когато някой ни прегърне, физическият контакт активира рецепторите, които имаме в кожата си и реагират главно на по-силен натиск, известни като телца на Фатер-Пачини. Те незабавно изпращат сигнали към вагусния нерв.

В този момент започваме да се чувстваме добре, защото този нерв е свързан с други нервни влакна, които от своя страна достигат различни черепно-мозъчни нерви (известни още като главови) и играят важна роля в регулацията на повечето ключови функции на тялото, включително кръвното налягане. Следователно, в резултат на прегръдката и на стимулация на вагусния нерв, сърдечната честота и кръвното налягане се понижават. Всъщност вагусният нерв играе важна роля в парасимпатиковата система, която представлява един вид ръчна спирачка, когато сме подложени на стрес или свръхвъзбуда.

Друга важна промяна се извършва директно в мозъка. Прегръдката стимулира производството на допамин, невротрансмитер, известен като „хормон на удоволствието“, защото създава усещане за удовлетвореност, което облекчава стреса и напрежението. Също така според изследователите една обикновена прегръдка увеличава производството на окситоцин, известен като „хормон на любовта“, който ни позволява да се свързваме емоционално с другите и да им се доверим.

Най-важният факт е, че ефектите от прегръдката са незабавни. Проучване, проведено в Advanced Telecommunications Research Institute International в Киото, организира разговор за около 15 минути между няколко души и техните партньори. След това някои от тях получават прегръдка, а други - не. Оценявайки физиологичните параметри, изследователите откриват, че тези, които са получили прегръдка, показват значително понижаване на нивото на кортизола в кръвта, хормона на стреса, който причинява толкова много вреди.

Прегръдките ни помагат да се чувстваме добре със себе си

Установено е, че прегръдката или любящата ласка влияят върху способността на мозъка да си представя тялото, дори и при възрастни. Ето защо този вид физически контакт е от съществено значение за развитието и поддържането на адекватно възприемане на нашето тяло.

Според проучване, проведено в University College London, ключът се крие във факта, че този тип телесен контакт предлага приятни тактилни усещания, които генерират поредица от проприоцептивни сигнали. Те ни помагат да се чувстваме по-добре с тялото си.

На практика, докосването или прегръдката не просто изпращат проприоцептивните сигнали към мозъка, които ни позволяват да бъдем по-наясно с телата си, но и му подсказват, че сме достойни да бъдем обичани. Последното ни кара да се чувстваме много добре.

Всъщност, според тези изследователи, липсата на прегръдки и ласки може да бъде отключващ или утежняващ фактор за развитие на разстройства във възприемането на тялото, като анорексия и булимия.

От колко прегръдки се нуждаем всеки ден

Всъщност, бихме могли да живеем без прегръдки, но би било като да умираме по малко всеки ден. Ето защо семейният терапевт Вирджиния Сатир предупреждава: „Нуждаем се от четири прегръдки на ден, за да оцелеем, осем прегръдки, за да ни поддържат такива, каквито сме и дванадесет прегръдки, за да израстваме“.

По време на проучване, проведено от изследователи от UCLA, са сканирани мозъците на участници, подложени на електрошок. Партньорите им ги придружават по време на теста и в някои случаи им е позволено да се държат за ръце. Така се установява, че физическият контакт помага за справяне със стреса от преживяването и че в тези случаи се активират мозъчни зони, отговорни за смекчаване на страха.

Тези изследвания показват, че прегръдките имат много мощен ефект върху мозъка ни и ни помагат да постигнем състояние на релаксация и комфорт, като същевременно ни позволяват да се справим по-добре със стреса и страха. Следователно, дори и да не са осем, все пак се нуждаем от прегръдки всеки ден.

Прегръдката си има и свой специален ден - 21 януари, когато според традицията, можем да подаряваме приятелски прегръдки дори на непознати, разбира се, без интимен подтекст, а само за да предадем душевната си топлина на някой, който се нуждае от нея.

Идеята за Деня на прегръдката се заражда още през 70-те години на миналия век. Датата 21 януари е избрана от пастор Заборни, като неговите съображения са били, че това е денят, в който хората се чувстват изчерпани след коледните празници и все още не са се заредили с достатъчно енергия, за да посрещнат празника на влюбените. 

*Sumioka, H. et. Al. (2013) Huggable communication medium decreases cortisol levels. Nature; 3: 3024.

**Crucianelli, L. et. Al. (2013) Bodily Pleasure Matters: Velocity of Touch Modulates Body Ownership During the Rubber Hand Illusion. Frontiers in Psychology; 4: 703.
***Inagaki, T. K. & Eisenberger, N. I. (2012) Neural correlates of giving support to a loved one. Psychosom Med; 74(1): 3-7.
****Holt-Lunstad, J. et. Al. (2008) Influence of a “warm touch” support enhancement intervention among married couples on ambulatory blood pressure, oxytocin, alpha amylase, and cortisol. Psychosom. Med; 70: 976–985.

Източник:

psychology-spot.com
pixabay.com

Още по темата:
  • Гушкането променя гените на бебетата Гушкането променя гените на бебетата
  • Юлия Гипенрейтер: Прегръщайте децата си по няколко пъти на ден Юлия Гипенрейтер: Прегръщайте децата си по няколко пъти на ден
  • Детето ви има на разположение с вас само около 900 седмици детство, преди да напусне дома ви… Детето ви има на разположение с вас само около 900 седмици детство, преди да напусне дома ви…
5.0/5 2 оценки

Коментари към Защо мозъкът ни се нуждае от поне 8 прегръдки на ден

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо мозъкът ни се нуждае от поне 8 прегръдки на ден
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:14
    Коментирайте "Защо мозъкът ни се нуждае от поне 8 прегръдки на ден"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Гушкането променя гените на бебетата
  • Юлия Гипенрейтер: Прегръщайте децата си по няколко пъти на ден
  • 11 вида прегръдки разкриват каква е вашата връзка
  • Прегръдката рядко води до секс
  • Учени обявиха прегръдката за мултифункционален феномен
  • Гушкането с любимия е полезно за здравето и връзката ви
  • Прегръдката укрепва имунната система и намалява нивото на стреса
  • Прегръдката ни прави и по-добри, и по-здрави
  • По–често гушкайте детето си
  • Гушкането влияе на мъжете като виагра
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 43 дни, 23 часа и 45 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 109 дни, 22 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 19 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival