Гушкането променя гените на бебетата
Колкото по-чести са физическите ни контакти с бебетата, толкова по-обичани и сигурни се чувстват те, показва изследване на психолози от Университета на Британска Колумбия в Канада, публикувано в специализираното научно списание "Development and Psychopathology".
Това обаче далеч не е единственият извод от изследването. Учените са открили още, че гушкането засяга бебетата на молекулярно ниво и ефектът може да не отслабне с години. От друга страна, при бебетата, които са по-стресирани в ранна възраст и не получават достатъчно физически контакти, се наблюдават промени в молекулярните процеси, засягащи изразяването на гените.
Учените са стигнали до тези заключения след изследване, в което родители на 94 бебета имали за задача да си водят дневници за гушкането и физическите контакти с бебетата си през първите пет седмици след раждането. Те били помолени и да записват поведението на новородените по време на тези физически контакти - дали са спели например.
Във втория етап на изследването, проведен след 4 години, са взети ДНК проби на децата за анализ на специфична биохимична модификация, наречена ДНК-метилация. Това е епигенетичен механизъм, при който някои части от хромозомите се свързват с малки водородни и въглеродни молекули, като така в много случаи се променя функцията на гените и оказва влияние на проявяването им.
Метилиране е свързването на един въглероден и три водородни атома с друга молекула. Отстраняването на метиловата група се нарича деметилиране. Представете си милиарди малки „включвания и изключвания”, които контролират всичко в тялото ви – от начина, по който тялото ви трансформира храната в енергия до вашия отговор на стреса. |
Две от промените засягат гените, свързани с имунната система и метаболизма. Метилирането отразява и епигенетичната възраст и развитие и изследователите са установили, че децата с ограничен контакт показват по-бавно развитие в това отношение, което може да се отразява негативно на цялостното състояние на детето.
„Надяваме се, че бъдещите ни изследвания ще ни дадат яснота как в действителност гушкането и физическите контакти в ранна възраст (или тяхната липса) влияе на физическото, емоционално и психологическо развитие на детето по-късно в неговия живот”, коментира Сара Мур, съавтор на изследването.
Редактор: Ина Фенерова
Източник: sciencealert.com
Снимка: abc.net
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЯМАМОТО РИСЪРЧ ВИТАМИН B12 таблетки * 60
БОИРЕР ЕЛЕКТРОННА ВЕЗНА ЗА БЕБЕТА BY 80
Безплатна доставка за България!КАМЕРА БИБЕРОН ЗА ХРАНЕНЕ М
АВЕНТ ШИШЕ НАТУРАЛ 125 мл. 0+
ДЖОНСЪН БЕЙБИ ОЛИО ЗА ТЯЛО КОТЪНТАЧ 300 мл
ЛОВИ КЛИПС ЗА ЗАЛЪГАЛКА ИНДИАН САМЪР ЗА МОМЧЕ
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология на развитието
- Развитие на бебетата
- Калкулатор на пола на бебето
- Как да свалим температурата при бебе
- Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
- Моделираща каска за бебета с деформация на черепа
- Съвети и методи полезни срещу колики при бебето
- Как да почистим правилно ушите на бебето
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- Диференциране на пола
Коментари към Гушкането променя гените на бебетата