Юлия Гипенрейтер: Прегръщайте децата си по няколко пъти на ден
Юлия Гипенрейтер е професор по психология в Московския държавен университет, известен учен и автор на учебни помагала, монографии и статии. Експерт е в областта на детската психология и семейните отношения. Сред областите на нейната научна дейност са: експерименталната психология (психология на възприятията, психология на вниманието, психология на движението) и системната семейна психотерапия.
През последните повече от 10 години тя се занимава усилено с практическа психология в областта на детските и семейните проблеми. Майка е на три деца, има внуци и правнуци.
Избрахме да ви представим 15 от нейните златни правила, които са безценен помощник на всеки родител, който иска да подобри взаимоотношенията и общуването със своето дете.
1. Безусловното приемане на децата означава да ги обичаш, не защото те са красиви, умни, способни и т.н., а просто защото ги има!
2. Ако детето ви не поиска помощта ви, не се намесвайте в заниманията му. Стоейки настрани, вие му казвате: „Всичко е наред при теб! Знам, че ще се справиш!”
3. Ако виждате, че детето ви се справя трудно с дадена задача и е готово да приеме помощта ви – помогнете му задължително, но поемете само това, с което то не може да се справи само.
4. Утре децата ще правят само това, което днес са правили с мама, точно благодарение на това, че са го правили заедно “с мама”. Златният резерв на детето, неговият потенциал за близкото бъдеще е именно в зоната на съвместните действия.
5. Постепенно, но уверено се освобождавайте от отговорността за личните ангажименти на детето си. Оставяйте го да изпълнява задачите си само.
6. Способностите и личността на детето се развиват само в областта, в която то се занимава с интерес и по свое собствено желание.
7. Не съществуват ситуации, в които може да се удря дете. Известно е, че Пушкин е биел своите деца, но в онези години това се е приемало за нормално.
8. Изразявайте недоволство от отделни постъпки на детето си, но не и от него като цяло. Може да критикувате действията му, но никога чувствата му, без значение дали те не са позволени или нежелателни. Не превръщайте недоволството си от постъпките на детето си в системно, в противен случай то ще прерасне в отхвърляне.
9. Прегръщайте децата си по няколко пъти на ден, четири прегръдки са абсолютно необходими на всеки - просто за оцеляване, а за добро самочувствие са необходими не по-малко от осем прегръдки дневно! Между другото, прегръдките са нужни не само на детето, но и на възрастните.
10. Създайте зона на радостта с помощта на семейни занимания и традиции. Нека някои от тези занимания да бъдат редовни, така че децата да ги очакват и да са сигурни, че ще ги има задължително, освен ако не направят някоя голяма пакост.
11. Най-доброто наказание за децата е да ги лишиш от нещо хубаво, а не да им сториш нещо лошо.
12. Децата имат нужда да се движат много повече от възрастните. Те имат нужда да изследват предмети, да изпробват силите си и да им се забраняват подобни действия е все едно да се опитваме да преградим пълноводна река. Много по-мъдро е да се погрижим да насочим течението й в удобно и безопасно русло.
13. Децата имат нужда не само от ред, но и от правила за своето поведение. Те ги очакват и ги искат! Правилата правят живота на децата предсказуем и разбираем, създава им усещане за сигурност и безопасност.
14. Децата се радват, когато разбират потребностите им, а една от най-важните сред тях е свободата да изследват света и да си набавят впечатления. Децата изследват възможностите си и повдигат летвата малко по малко. Когато са малки, те искат да се покатерят на дървото, а като пораснат – искат да отидат с приятелите си в съседния двор, когато станат още по-големи - да се прибират вкъщи по-късно от обичайното. В тези случаи е много важно как ще се държат родителите – забраните и наставленията са безсилни.
15. Ако искаме да променим нещо в детето си, първо трябва да помислим дали не би било по-добре първо да променим съответното нещо в нас самите. Пример затова е нашият педагогически ентусиазъм, може би е много по-добре да го насочим към самите себе си.
fresher.ru, ya-roditel.ru; Снимка: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕТЕТО – ПО-ГОЛЯМО И ОТ ЦАРЯ - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Наръчник на успешния родител
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Как да помогнем на децата си да развият самоконтрол
- Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
- Детска градина № 4 "Теменужка", гр. Варна
- 9 съвета за по-добро съвместното попечителство след развода
- Как да възпитаме самоуверено и силно момиче
- Детска градина № 6 "Незабравка", гр. Плевен
- Детска градина "Ханс Кристиан Андерсен", гр. Бургас
- Ръководство за спокойни родители: Как да контролираме емоциите си при сблъсък с детето
- 10 заповеди за родители от Януш Корчак
Коментари към Юлия Гипенрейтер: Прегръщайте децата си по няколко пъти на ден