Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Защо се чувстваме сами дори когато не сме

Защо се чувстваме сами дори когато не сме

от 08 юни 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Защо се чувстваме сами дори когато не сме - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Някои хора преминават през живота винаги с чувството, че са сами или че не се вписват, независимо от факта, че са в компанията на други. Мнозина пък се чувстват по този начин дори когато са със семейството си.Чуйте статията На какво се дължи това чувство? В нас ли е проблемът и трябва ли да се променим само за да се впишем? Или е по-добре да бъдем верни на себе си?

Опитът на Мани и Джей Джей

„Винаги съм се чувствал така, сякаш съм последният избор на всеки. По-добре от нищо. Никога не съм бил в нечий вътрешен кръг. Получавам покани само за най-големите партита и събития. Винаги последен научавах какво се случва в училище, на работното място... Понякога се чувствам като губещ.“, споделя Мани.

„Никога не знам какво да кажа. Винаги когато съм в компания, имам чувството, че всеки знае какво да каже, а аз нямам идея. Просто мълча. Когато се опитам да се включа или да отговоря на въпрос, ме връхлита тревожност. Сърцето ми започва да бие. Трудно ми е да произнасям думите. Това се случва на партита и родителски срещи и се чувствам осъден – сякаш съм на интервю за работа. Не се наслаждавам на тези преживявания, така че рутинно ги избягвам. Хората ме мислят за самотник или отшелник. Може би съм.“, обяснява Джей Джей.

>>> Мозъкът превръща в реалност това, в което вярваме най-силно

Хората като Мани и Джей Джей изпитват подобни чувства в почти всички социални среди. Чувствителността им ги подкопава, като ги кара да осъзнаят, че не са в синхрон с останалите в групата, което увеличава тяхната неловкост и тревожност. Хората, които изпитват този вид социален дискомфорт, често са учтиви и внимателни. Те не прекъсват другите и използват думи като "моля" и "благодаря", когато е необходимо. Често избягват зрителния контакт, защото това ги кара да се чувстват прозрачни. Смятат, че по този начин другите могат да разберат как се чувстват. Тези хора често са много интелигентни, но безпокойството им не им позволява да демонстрират това.

Чувството на неловкост и несъответствие с другите често е обезоръжаващо. Това не им позволява да се самоутвърждават и да отстояват себе си в социалната група, въпреки че те могат да бъдат ефективни в среди, които са фокусирани върху определени задачи.

Психология на вписването

Вписване

Вписването в повечето групи изисква степен на съответствие – необходими са общи интереси и начин на мислене. За да стане човек неразделна част от определена социална група, е необходимо да пожертва частица от индивидуалността си, с цел синхронизиране на гледните точки, ценностите и стиловете.

Някои хора наподобяват хамелеони, тъй като се променят, възприемайки моделите на различни социални групи. Те влизат в групата и оставят своята индивидуалност зад себе си. За някои хора това се случва автоматично и дори не разбират, че са се променили, за да се впишат. Други са наясно и правят това умишлено.

Ако сте от хората, които в повечето случаи не се чувстват на мястото си, това може да се дължи на факта, че вашата личност се съпротивлява на конформизма. Имате затруднения да харесвате това, което другите хора харесват и се съпротивлявате да промените начина си на мислене, за да се почувствате част от групата. Може би това е по-добрият вариант.

>>> Не се вписвате в света около вас? Вижте 4 стратегии, които ще ви помогнат да намерите своето място

Съответствие и лична стабилност

Личностите, наподобяващи хамелеони, са нестабилни. Да станем част от социалната група, като променим себе си, изисква дестабилизация, може би разрушаване на усещането за себе си, за да бъдем приети от другите. Нашата личност се съпротивлява на това. В горните примери Мани и Джей Джей изпитват тревожност в социални ситуации, тъй като се чувстват дефектни, защото не се съобразяват с другите.

Обществото ни притиска да се съобразим. Ние сме призовани, а понякога и задължени, да приемем ценностите, гледните точки и преценките на другите и сме осъждани или подигравани, ако откажем. Това не е здравословно. Ако искаме да се чувстваме удобно сред други хора, трябва да намерим социални групи, които имат ценности, подобни на нашите. Ако все пак решим да бъдем част от група с различно мислене, тогава трябва да приемем, че ще се чувстваме неудобно, ако не се откажем от своята индивидуалност.

Да бъдеш верен на себе си

Индивидуалност

Клара е от хората, които се чувстват комфортно в малкия град, в който са израснали. Като млада посещава университет и усвоява бизнес умения, които много успешно прилага в семейния бизнес.

Успехът в бизнеса й създава контакти с други успешни личности. Тя е приятна и привлекателна и често получава покани за светски събития. На някои от тях Клара присъства, но се чувства не на място.

Покрай новите си запознанства е поканена дори в голф клуб, въпреки че не практикува спорта. Поради факта, че младата жена не е запозната с гурме кухнята, тя не може да споделя рецепти с другите членове на клуба, което я кара на моменти да се чувства като аутсайдер.

В крайна сметка Клара свиква да бъде различна, вместо да се опитва да се промени. Тя признава на другите членове, че никога не е държала стик за голф и задава множество въпроси за хранителни продукти, за които никога не е чувала преди.

Независимо от всичко Клара е приета като част от групата, но не участва в мероприятия като голф турнири и вечери в гурме ресторанти. Тя осъзнава, че не се интересува от голф и не харесва гурме кухнята, поради което не изразява интерес към тях. Клара остава вярна на себе си. Посещава коктейли и други събития с новите си познати, но не се опитва да бъда като тях. Тя осъзнава, че така е по-щастлива.

Хората, които устояват на дестабилизацията в социалните среди, предпочитат да са различни от другите, вместо да променят себе си, за да се впишат. Индивидуалността не е слабост или провал. Приемането на несъответствието с другите води до по-голямо удовлетворение и намаляване на тревожността при отхвърляне на необходимостта от промяна.

 

 
Източник:

Why Some People Feel Alone Even When They're Not: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/my-side-the-couch/202205/why-some-people-feel-alone-even-when-theyre-not

Още по темата:
  • Когато си сам и често те питат: „Е, срещаш ли се вече с някого?“ Когато си сам и често те питат: „Е, срещаш ли се вече с някого?“
5.0/5 1 оценка

Коментари към Защо се чувстваме сами дори когато не сме

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо се чувстваме сами дори когато не сме
    www.framar.bg 
    на 29 June 2022 в 09:16
    Коментирайте "Защо се чувстваме сами дори когато не сме"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • 9 съвета от таен агент, които да ни помогнат да разчетем хората
  • Когато си сам и често те питат: „Е, срещаш ли се вече с някого?“
  • Бъдете интересна, не спазвайте старите правила на обличане!
  • Мъжете, които живеят сами, са изложени на по-висок риск от възпаление
  • 17 неща, които единствено по-тихите хора ще разберат
  • Говорете си сами, полезно е
  • 20 неща, които единствено хората, които обичат да прекарват време сами, ще разберат
  • Времето, което прекарваме сами със себе си, е ключово за психическото ни здраве
  • Защо някои самотни хора остават самотни?
  • Полезно е да си говорим сами

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо и ние мъжете трябва да носим бодита?

преди 930 дни, 17 часа и 14 мин.

9 декември е Световен ден на борбата с корупцията. Защо българските медии не го отразиха?

преди 932 дни, 21 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Електронните направления за преглед и изследвания - съществуват ли

преди 1 дни, 21 часа и 17 мин.

Аспирин Протект и Куркумин

преди 10 дни, 11 часа и 11 мин.

SANITAS - Нова Здравна Социална мрежа

преди 22 дни, 3 часа и 13 мин.

Зарадвай деца, от семейства в неравностойно положение, с малък подарък за 1 юни

преди 41 дни, 18 часа и 9 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах