Не се вписвате в света около вас? Вижте 4 стратегии, които ще ви помогнат да намерите своето място
Имате ли понякога усещането, че не се вписвате в света, който ви заобикаля? Случвало ли ви се е да се огледате около себе си и виждайки какво правят другите – от шопинга на лъскави неща до безкрайните партита и безсмислени дейности и разговори, да се чувствате болезнено различни? А ще ви подейства ли успокояващо фактът, че не сте единствените хора на този свят, които не се чувстват комфортно в социалните си взаимодействия и които просто не могат да се впишат в обществените очаквания?
Вдишайте дълбоко и се отпуснете, защото е време да осъзнаете, че не сте жертва на бъг в системата, а под слънцето има място за всякакви хора. Няма общоприет начин да постигнем успех, удовлетворение и щастие. Пътищата са милиони и имаме пълното право и свобода да изберем нашия собствен.
Предлагаме ви 4 стратегии, които ще ви помогнат в тази мисия:
Да намериш своето собствено „племе” е много по-важно от това да се впишеш
Честно казано, ако трябва да се променяш, за да се впишеш, да бъдеш харесван и приет от приятелите си, то може би това не са най-добрите приятели за теб. Разбира се, това не означава, че нещо не им е наред, а че те просто не са подходящи за теб. Вместо да се променяте, за да отговорите на нечии очаквания, вложете енергията си в откриване на своето собствено „племе”. Това са хората, които имат ценности, сходни с твоите, обичат да правят нещата, които и на теб са любими и т.н. Да откриеш своето собствено племе е като завръщане у дома – изведнъж става абсолютно ненужно да се преструваш, спокойно можеш да бъдеш себе си, знаейки че другите те харесват такъв, какъвто си.
Да откриеш нещата, които те правят щастлив, е много по-важно от това следваш чужди идеи за пълноценен и успешен живот
За съжаление, мнозина от нас губят страшно много време в размишляване над това „какво трябва да направим” или „какво се очаква от нас да направим”, вместо да изберем посоката, която показва сърцето ни. Възможно е в живота ни да има твърде голям натиск и големи очаквания от страна на семейството и приятелите ни, а това често е причина да избираме пътя, продиктуван от тях – учим нещо, което е приемливо и в което „има бъдеще”, намираме работа и печелим пари, за да имаме къщата, която другите ще харесат и колата с най-много реклами по телевизията… Често се иска голяма смелост да спреш и да преосмислиш посоката, която си избрал, и да избереш сам какво искаш да има в живота ти и какво не.
За някои успехът се състои именно в гореописаните постижения, за други обаче успехът е да можеш да си позволиш да имаш един свободен следобед например, в който да рисуваш или да се разходиш в природата. Всеки човек е свободен да открие работата и взаимоотношенията, които наистина го правят щастлив. В противен случай един ден ще се окаже, че сме живели нечий чужд живот и сме осъществили нечия чужда идея за успех и щастие, а това е доста разочароващо, нали?
Правилната цел винаги ще бъде смисленият живот
Повечето хора се фокусират върху външните белези на успеха като бляскава кариера, отлични доходи, голяма къща и прочие. Този стремеж понякога се основава на скрития страх, че животът ни е напълно безсмислен. Да, ние може да сме добре позиционирани в обществото и да печелим добре, но в същото време да чувстваме тягостната липса на смисъл. Австрийският невролог и психиатър Виктор Франкъл, един от малцината оцелели от Холокоста, казва, че: „Когато хората не могат да открият дълбокото чувство за смисъл, те се разсейват с удоволствия”.
Всъщност можем напълно да променим живота си и начина, по който се чувстваме в него, само с помощта на един най-обикновен въпрос и той е „това носи ли ми смисъл?“. Вършенето на неща не заради одобрението на другите, а заради това, че ни носят удовлетворение, обогатява живота и личността по неповторим начин, защото оставят у нас усещане за смисъл.
Следвайте своите собствени ценности, а не нечии чужди
Преди да изберете накъде да поемете, помислете с чии ценности се съобразявате – с вашите или с наложените от обществото? А то може да иска от вас да бъдете винаги на гребена на вълната с актуален модел телефон, кола, дрехи и т.н., а за вас да са важни други неща.
Не инвестирайте време и пари в модел на щастие, предложен ви от някой друг, открийте вашия собствен. Да изберем да следваме нечии други ценности само ще ни отдалечи от целта да открием дълбокото чувство на принадлежност, от което всеки човек има толкова голяма нужда. Ако просто се опитваме да се впишем в обстановката, ние сами се обричаме на неудовлетворение и нещастие, затова бъдете себе си и следвайте собствения си път.
learning-mind.com
- unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
ДАМИ КАНЯТ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ХЕРМЕС
НАРЪЧНИК НА МЛАДАТА ДАМА ЗА СКАНДАЛИ - СОФИ ЪРУИН - СИЕЛА
СЕМЕЙНИ РАЗПРАВИИ - ИВАЙЛО ЗНЕПОЛСКИ - СИЕЛА
НовОБЩЕСТВЕНАТА ОПАСНОСТ И БЪЛГАРСКОТО НАКАЗАТЕЛНО ПРАВО - БОРИС ВЕЛЧЕВ - СИЕЛА
ИНСПЕКЦИЯТА - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Правилата в живота – необходими ли са
- "Изпаряващите се хора" на Япония - истински истории от изчезнали японци
- История на необичайните култури, етноси и народи
- Защо хората се държат лошо с по-добрите и по-щедрите от тях?
- Само като погледнат лицето ви, хората могат да разберат дали сте бедни или богати
- Защо всички ние не сме добри интуитивни психолози: склонността към фалшив консенсус
- Защо е добре да спрем да възхваляваме богатите и известните
- Настояват за участие на гражданското общество в Националния съвет по наркотични вещества
- Когато се вслушваме в чуждото мнение...
- Хикикомори — социалната изолация в Япония, която се превръща в зараза
Коментари към Не се вписвате в света около вас? Вижте 4 стратегии, които ще ви помогнат да намерите своето място