Имунната система и психиатрията
Психиатрията е медицинска специалност, която се занимава с разстройства, засягащи човешкото съзнание и поведение. Тя се интересува от механизмите, чрез които мозъкът генерира нормални и анормални поведения. Често ще чуете неврологично ориентираните психиатри да обсъждат въпроси, свързани с невротрансмитерите, нервната система, медикаментите, които повлияват мозъка, както и връзката между психиатричните разстройства и мозъчните функции.
Имунолозите от своя страна специализират в областта на нормалните и анормалните функции на имунната система. Предначението на тази система е да осигурява защита на организма от болести. Човешката имунна система включва голямо разнообразие от естествени химикали, произвеждани от специфичните й клетки, които се борят с бактерии, вируси и други патогени, водещи до дисрегулация на различни телесни функции. Понякога в имунната система настъпват неизправности, които могат да предизвикат различни автоимунни заболявания (т.е. имунната система да атакува собственото си тяло). Ревматоидният артрит и лупусът са два примера за често срещани автоимунни заболявания.
Въпреки че имунологията и психиатрията са две много различни области на изследване, все повече доказателства сочат, че някои вещества, генерирани от клетките на имунната система, участват активно в регулирането на мозъчната функция. Значимостта на това, да се търси тази връзка, се подчертава в научна статия, публикувана в списание Biological Psychiatry, озаглавена Възпалителни и имунни механизми в невропсихиатрията. В този труд лидери в областта обсъждат ролята на дисфункцията на имунната система в най-различни нервно-психични разстройства и потенциални терапевтични подходи, които биха могли да последват от работата в тази област.
Клетките на имунната система генерират естествени химикали, отговорни за начина, по който телата ни реагират на болести, както и начина, по който се чувстваме и се държим. Тези химикали директно въздействат на нервните клетки, включително тези, които участват в регулацията на мотивационната, когнитивната и наградната системи. Например някои медицински заболявания, като коронарна болест на сърцето, могат да повлияват имунната система. Нарушената й регулация, свързана с тези медицински заболявания, също може да увеличи рисковете за развитие на депресивни разстройства.
В допълнение, специфични видове имунни клетки, наречени микроглия, пребивават в нашия мозък. Те контролират локални участъци и произвеждат различни химикали в отговор на стрес или увреждане на клетките. Докато невроните произвеждат невротрансмитери, които регулират комуникацията между нервните клетки, то микроглия произвеждат химични вещества, които могат директно да променят структурни и функционални връзки между нервните клетки.
Микроглия подпомагат защитата на мозъка от различни видове атаки. Например те произвеждат имунно-свързани вещества за подпомагане на мозъка при възстановяването от инфекции. В допълнение, невроните и микроглията работят заедно, за да се запази нервната система "в баланс." Става все по-ясно, че невротрансмитерите и имунно-свързаните химикали очевидно работят екипно в поддържането на нормалната функция и структура.
Съществуват условия обаче, при които прекомерната или анормална функция на микроглия (и периферната имунната система), може да доведе до дисфункция на мозъка и да допринесе за патогенезата и симптомите на различни заболявания. Тези заболявания включват невродегенеративни заболявания (като болестта на Алцхаймер), както и психиатрични разстройства (като депресия, шизофрения и др.). Ето защо това е бързо развиваща се област на неврологията, която ще допринесе за създаването на нов вид терапии.
В обобщение: съществува взаимодействие и обратна връзка между нервната система и имунната система. Всяка от тях може да влияе на другата. Физиологични и психологични стресори могат да окажат въздействие както на мозъка, така и на имунната функция. Анормалната имунна функция може да бъде свързана с промени в поведението, включително депресивни симптоми. |
Колкото повече се научава за връзката на депресивните симптоми и функцията на имунната система, толкова по-вероятно е някои видове депресия да се повлияват от лечение, насочено към компоненти на имунната система. Не би било изненадващо, ако термини като "имунопсихофармакология" станат част от езика на психиатрията съвсем скоро. А това дава съвсем нов, многопластов поглед върху връзката между нашето тяло и психика.
psychologytoday.com, needpix.com
Коментари към Имунната система и психиатрията