Каква роля играе чувствителността към тревожност при тютюнопушенето
Всички сме чували (или изричали) израза „нервен съм, имам нужда от цигара.“ Вярването, че тютюнът облекчава тревожността е толкова разпространено, че се е превърнало в част от колективното несъзнавано. Много хора вярват, че той има релаксиращ ефект, подобен на този на инфузия на валериана. По този начин много хора продължават да пушат с единствената цел да се справят с безпокойството.
Но реалността не е такава. Тютюнът е енергизираща субстанция. Когато пушим, ние се активизираме и оживяваме. Ние също ставаме по-нервни. „Спокойствието“, което изпитваме като запалим цигара, е свързано с намаляване на нуждата от консумация на това пристрастяващо вещество, а не защото наистина има релаксиращ ефект. Всъщност чувствителността ни към тревожност силно влияе върху консумацията на тютюн.
"Истинското лице на тютюна е болест, смърт и ужас, а не блясъкът и изтънчеността, които тютюневата индустрия се опитва да обрисува." — Дейвид Бърн |
Безпокойството и първото дърпане
Като начало, нека изясним какво е чувствителност към тревожност. Чувствителността към тревожност е страхът, който някои хора имат от тревожността и нейните симптоми. Тези хора смятат, че стресът има много вредни последици за тях. По този начин, когато вярват, че изпитват тази емоция, тя се усилва.
Опасността в това някой да има висока чувствителност към тревожност, като същевременно е в начален етап на пропушване, е, че тези хора могат да усетят първоначалното облекчаване на тревожността като нещо много полезно за тях. Фактът, че те намират употребата на тютюн за ефективен начин за регулиране на тревожността, ги кара да започнат да пушат редовно и да избягват отказа.
С други думи, тези хора са убедени, че тютюнопушенето е приемлив и "печеливш" начин за намаляване на тревожността. Те превръщат тютюна в основна стратегия за нейното облекчаване. Ето защо е важно да научим и прилагаме други стратегии за справяне със стреса, за да можем да го управляваме, без да усвояваме вредни навици, като пушенето.
Каква роля играе чувствителността към тревожност при поддържане на навика да пушим
Точно както решението ни да започнем да пушим, чувствителността към тревожност също играе роля за поддържане на вредния навик да пушим. На него влияят и други фактори, а не само по-високата чувствителност към антитревожния ефект на първото вдишване на дима.
"Погрижете се за тялото си. Това е единственото място, на което се налага да живеете." — Джим Рон |
По-конкретно, хората с висока чувствителност към тревожност имат по-силен положителен ефект след пушене. По същия начин те отчитат и по-голямо удовлетворение. В допълнение, психологическата награда се увеличава за тях. По този начин не само тревожността намалява, но се появяват и положителни емоции, които ще повлияват факта, че продължават да пушат.
Това кара хората с висока чувствителност към тревожност да пушат по-усилено в стресови ситуации и това поражда негативни емоции. Тоест, отново използват тютюнопушенето, за да регулират стреса, вместо да се справят с него по по-адаптивен начин.
Когато се откажете от тютюнопушенето, как се проявява чувствителността към тревожност?
Чувствителността към тревожност е особено важна, за да спрете да пушите. Тя директно се намесва в опитите да се откажат, тъй като хората, които я изпитват, съобщават за по-интензивни симптоми на отнемане през първата седмица. Поради това е по-малко вероятно да спрат употребата на тютюн и имат по-висок риск от рецидив.
Те също така съобщават за повече неуспешни опити да се откажат от тютюнопушенето. Следствието е, че се чувстват по-малко способни да го постигнат. Освен това те вярват, че в крайна сметка единственото, което ще постигнат, е да увеличат чувството си на дискомфорт. Както вече споменахме, тези хора се страхуват от чувството на тревожност, така че тези очаквания са още една пречка във вече трудния процес на отказване от цигарите.
"Осъзнаването, че здравето зависи от навиците, които ние контролираме, ни прави първото поколение от историята, което до голяма степен определя собствената си съдба." — Джими Картър |
Затова е интересно да се работи с чувствителността към тревожност по конкретен начин с хора, които искат да спрат да пушат. За постигането на това е необходимо постепенно те да се излагат на тревожността. Тоест, нужно е те да я усетят. Едва тогава ще имат възможността да видят, че са способни да се справят с тревожността, след което няма да се страхуват толкова много, което ще намали отрицателните ефекти от тази чувствителност при отказване от тютюнопушенето.
exploringyourmind.com
- снимка: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КУДЗУ КОРЕН капсули 610 мг * 50 NATURE'S WAY
ПРОМОКУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
ПЮРВИТАЛ КУДЗУ КРИЗАНТЕЛУМ капсули * 60
КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ СУРОВ ВИТАМИН С капсули * 60
РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Детоксикация на белия дроб по естествен път
- Клонидин
- Защо някои заклети пушачи никога не се разболяват от рак на белия дроб
- Лечение на никотинова зависимост
- Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
- Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
- Има ли тютюнопушенето и полезни ефекти?
- Тютюнопушене и кърмене
- Психосоциални подходи за отказ от тютюнопушене
- Никотинът може да излекува колит?
Коментари към Каква роля играе чувствителността към тревожност при тютюнопушенето