6 психологически техники за отказ от тютюнопушенето
Пушенето може да навреди сериозно на вашето здраве — пише го върху кутията с цигари. Тровим телата си, осъзнавайки отлично риска. Защо не се откажем в такъв случай?
Отговорна за това промиване на мозъци е (и винаги е била) тютюневата индустрия. Чрез пряка реклама или чрез литературата и киното тя успява да свърже образа на пушача с качества като блясък, красота и увереност. Накратко, все качества, които повечето от нас биха искали да притежават.
Кой не си спомня прекрасната Мерилин Монро, която държи цигара по изключително чувствен начин? Кой не би искал да бъде като нея?
Но пушенето е всичко друго, но не и чувствено. Вредите, които нанася върху здравето ни, са добре известни - бръчки, лош дъх, пожълтели зъби, завишен риск от сърдечен удар, рак на белия дроб… Въпреки този факт, хората все още масово не могат да се откажат. Цигарите са толкова мейнстрийм, че дори не осъзнаваме, че са наркотик като всеки друг.
Обичам да пуша
Лъжа! Никой не обича да пуши, въпреки че много пушачи са склонни да го твърдят, те го правят просто защото са зависими. Вътре в тях има „дразнител“, който моли да бъде нахранен всеки път, когато почувства глад. Доказателството е във факта, че никой не харесва първата цигара. Всъщност, никой не харесва пушенето, наистина.
Цигарите нямат приятен вкус или аромат, но пристрастяващата им сила ви обърква и ви кара да повярвате, че наистина ги обичате.
Хубаво е да приемете тази реалност и да започнете да убеждавате себе си, че би било много полезно за вас веднъж завинаги да се откажете от пушенето. Изхвърлете извиненията: не ви харесва, не е полезно за вас, бавно ви убива, влошава качеството ви на живот, притеснявате непушачите, вече не е нещо, което се свързва с блясък, красота и увереност…
Какво мога да направя, за да спра да пуша
Психологията е разработила различни когнитивно-поведенчески техники, които целят да помогнат на пушачите да се откажат от навика. Независимо от това, те биха работили само ако човекът е готов да предприеме действие. Тоест, тези техники ще са от помощ за вас, само ако сте напълно решени да се откажете от тютюнопушенето и сте мотивирани да го направите.
Следователно първата стъпка е да искате да се промените и това зависи изцяло от вас. Готови ли сте да се откажете? Ето някои техники, които да ви помогнат.
- Контрол на стимулацията: Състои се в премахването на всеки стимул, който ви напомня за тютюнопушенето. Тоест, всичко, което ви кара да искате да запалите. Това може да включва кафето, алкохола, пепелниците из къщата, посещението на заведения, в които се пуши…
- В определени случаи дори се препоръчва да се дистанцирате за известно време от определени взаимоотношения. Но ако това е твърде сложно за вас, можете поне да съобщите на приятелите си, че искате да се откажете от пушенето. Помолете ги да не ви предлагат цигари или да не пушат във ваше присъствие.
- Променете марката цигари, които пушите обикновено. Постепенно преминете от марката цигари, които пушите, до марката с най-ниско съдържание на никотин и катран. По този начин тялото ви ще започне да се адаптира към намаляването на тези вещества (лека по лека) с течение на времето.
- Прогресивно намаляване: Необходимо е да намалявате количеството цигари, които пушите на ден, с 20% всяка седмица, докато не ги изоставите напълно. За целта трябва да записвате количеството цигари, които пушите ежедневно, за да следите изпълнението на поставената цел. Освен това можете да съкращавате количеството на всяка цигара, която пушите. Например, ако сте склонни да пушите цигарата до филтъра, можете да започнете да оставяте последната 1/3 от нея недопушена. Следващата седмица да започнете да я пушите до половината и така нататък.
- Забавяне акта на пушене и толериране на тревожността: Ако сте склонни да палите цигара веднага след като се събудите, трябва да си поставите за цел да го забавите поне с половин час. Забавяйки акта, ще се научите да живеете с неприятното безпокойство. Ще забележите, че не е толкова нетърпимо, колкото сте си мислили. И също така в края на деня ще сте пушили по-малко. Включването на техники за релаксация във вашата рутина също е силно препоръчително.
- Когнитивни упражнения: Имайте предвид, че тютюнът е наркотик, който ни контролира, вреди ни и краде от нас, вземайки пари от джоба ни, които отиват директно в този на тютюневата промишленост. Къде е доброто в това? Много е важно всеки път, когато усетите непреодолимото желание да запалите, да поддържате вътрешен диалог. Напомняйте си колко вредни за вас са цигарите. Освен това не крийте истината от себе си: нямате нужда от тютюн. Животът ви ще бъде по-добър без него и вие действително искате да се откажете и т.н.
exploringyourmind.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕПРЕСИЯТА МЕ ОБИЧА - ВЕСЕЛИНА СЕДЛАРСКА - СИЕЛА
ТАЙНАТА НА УСПЕХА - УИЛЯМ АТКИНСЪН
ГОТОВА КОМБИНАЦИЯ ПРИ ОТКАЗ ОТ ТЮТЮНОПУШЕНЕТО 20 мл LES FLEURS DE BACH
АЛКОТОКС капки 50 мл
КУДЗУ КОРЕН капсули 610 мг * 50 NATURE'S WAY
ПРОМОКУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Детоксикация на белия дроб по естествен път
- Клонидин
- Защо някои заклети пушачи никога не се разболяват от рак на белия дроб
- Лечение на никотинова зависимост
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- 7 начина за справяне с чувството за вина
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
- Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
- Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
Коментари към 6 психологически техники за отказ от тютюнопушенето