История и принципи на гещалт психологията
Гещалт психологията е школа, според която човешкият ум и поведение са едно цяло. Нейният основен принцип гласи, че човекът не е устроен да се фокусира върху отделния детайл и по-скоро възприема предметите като съвкупност от елементи на сложни системи. Холизмът, върху който се базира гещалт психологията, акцентира върху цялото, а не върху неговите съставни части. Мисловната школа е изиграла ключова роля за съвременното развитие на теорията за човешкuте усещания и възприятия.
Немската дума gestalt означава „конфигурация“, или начин, по който елементите се сглобяват, за да се получи едно цяло. |
История на гещалт психологията
Тя възниква в отговор на структурализма на Вилхелм Вунд, според който всеки психологически процес би следвало да се разбива и разглежда компонент по компонент. Първият, който споменава гещалт психологията в свой научен труд е Макс Вертхаймер. Заедно със своите последователи той дава примери как индивидът възприема света около него като едно цяло, а не като съвкупност от различни елементи.
Своя принос за развитието на теорията дават Имануел Кант, Ернст Мах и Гьоте.
Фи-феноменът на Вертхаймер
Оптическата илюзия, на която ученият се натъква, докато наблюдава редуващите се светлини на светофара на един жп прелез, поставя основите на гещалт психологията. Според Вертхаймер светлините, които сами по себе си са неподвижни, тоест не променят местоположението си, изглеждат сякаш се движат, когато се включват и изключват много бързо една след друга. С други думи, човек вижда движение там където такова няма. Това потвърждава теорията, че възприемаме света около нас като едно цяло, без да анализираме отделните му елементи. Така е и със светофара, който Вертхаймер дава за пример. Струва ни се, че светлината е една и тя сменя мястото си, а всъщност са две и са напълно неподвижни.
Други влиятелни гещалт психолози
Двама от учените, допринесли за развитието на гещалт психологията, са Волфганг Кьолер и Курт Кофка. Кьолер я свързва с естествените науки, като твърди, че органичните феномени са практически примери за холизъм. Той изучава задълбочено процеса на слушане и разглежда уменията на шимпанзетата да разрешават проблеми.
Кофка от своя страна прилага гещалт принципите в психологията на детското развитие. Според него при опознаването на света около себе си децата използват първо холистичния подход и едва след това започват да анализират отделните му елементи.
>>> 5 гещалт техники за личностен растеж
Принципи на гещалт психологията
С нейна помощ се развива идеята, че нашето възприятие не се повлиява единствено от нещата, които съществуват наистина и виждаме с очите си, но и от нашата мотивация и очаквания.
Вертхаймер извежда няколко основни принципа на гещалт теорията:
- Prägnanz (сбитост, краткост) – Човек е устроен да възприема света във възможно най-опростената му форма или организация.
- Сходство – Несъзнателно групираме сходни елементи въз основа на техния цвят, размер и ориентация. Например, бихме поставили в една група дребните породи кучета, в друга – едрите.
- Близост – Принципът гласи, че предмети, които се намират един до друг, се възприемат от индивида като група, или едно цяло.
- Приемственост, свързаност – Когато няколко елемента са подредени в редица или крива, заключаваме, че те са свързани помежду си по някакъв начин. И обратно, ако не са, смятаме, че са отделни и независими един от друг.
- Завършеност – Вярваме, че елементите, които образуват завършено цяло, са свързани и ги приемаме за група. Ако част от информацията липсва, сме склонни да я добавим, за да постигнем търсената цялост на предмета. Нека вземем за пример оптическата илюзия, известна като ваза на Рубин, при която негативното (празното) пространство създава илюзията, че дадена форма съществува, когато в действителност не е така.
- Общо местонахождение – Предпочитаме да групираме предмети, които се намират на едно и също място, например, вещите в една кутия.
Приложения на гещалт психологията
Няколко от областите, в които тя намира важно приложение, са терапията, дизайнът, разработването на продукти и ученето.
Гещалт терапия
Според гещалт терапията цялостното възприятие на човека зависи от взаимодействието между множество фактори, сред които минали преживявания, заобикаляща среда, мисли, чувства и потребности. При прилагане на подхода се разглеждат някои ключови понятия като осъзнатост, недовършени задачи и лична отговорност.
Основната цел на този вид терапия е да ни помогне да се фокусираме върху настоящето, което разбира се не означава, че миналото ни няма значение. Без него ние не бихме се чувствали завършени, цели.
Изследванията разкриват, че гещалт терапията помага при лечение на депресия и тревожност, изгражда увереност и подсилва чувствата за самоефективност и самосъстрадание. Често се използва и като инструмент за структуриране на груповата терапия.
Гладкото протичане на терапевтичния процес се определя от връзката между пациента и терапевта. Ако са изградили близост и доверие помежду си, пациентът би бил спокоен да споделя мислите и преживяванията си.
Дизайн
Още преди век дизайнери започват да прилагат гещалт принципите в своята работа. Те смятат, че всички хора възприемат визуално заобикалящия ги свят по един и същи начин, което ги кара да създават творби и продукти, съобразени с определен контраст, цвят, симетрия, повторения и пропорции.
За да привлекат внимание и да акцентират върху точно определен детайл, дизайнерите използват негативното пространство около дума, фраза или изображение или пък визуална йерархия (най-важната дума или картина е разположена в пространството така, че да бъде забелязана първа).
Разработване на продукти
Гещалт психологията дава на специалистите, които създават продукти, ценна информация за предпочитанията на потенциалните клиенти. Оказва се, че хората харесват продукти, съобразени с основните гещалт принципи. Най-често елементи от гещалт философията се откриват в опаковката и рекламата на даден продукт, а понякога и в мобилните приложения.
Учене и образование
Всеки човек усвоява новата информация най-ефективно, когато я разглежда в най-простата й форма. Ето защо тук се разчита основно на принципа Prägnanz за простота и краткост. Според теорията за учене, базирана на гещалт психологията, ние използваме сетивата си и натрупания опит, за да получим знания за заобикалящия ни свят.
Роля на гещалт психологията
Гещалт психологията и идеята, че цялото е различно по своята същност от съставните му части, са повлияли и на нашето разбиране за мозъка и социалното поведение. Тя формира представата ни за визия и ни помага да разберем каква е връзката между възприятията и контекста, визуалните илюзии и обработката на информация.
What Is Gestalt Psychology?: https://www.verywellmind.com/what-is-gestalt-psychology-2795808
Коментари към История и принципи на гещалт психологията