Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията История и принципи на гещалт психологията

История и принципи на гещалт психологията

от 01 март 2018г., обновено на 23 ное 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
История и принципи на гещалт психологията - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Гещалт психологията е школа, според която човешкият ум и поведение са едно цяло. Нейният основен принцип гласи, че човекът не е устроен да се фокусира върху отделния детайл и по-скоро възприема предметите като съвкупност от елементи на сложни системи. Холизмът, върху който се базира гещалт психологията, акцентира върху цялото, а не върху неговите съставни части. Мисловната школа е изиграла ключова роля за съвременното развитие на теорията за човешкuте усещания и възприятия.

Немската дума gestalt означава „конфигурация“, или начин, по който елементите се сглобяват, за да се получи едно цяло.

История на гещалт психологията

Тя възниква в отговор на структурализма на Вилхелм Вунд, според който всеки психологически процес би следвало да се разбива и разглежда компонент по компонент. Първият, който споменава гещалт психологията в свой научен труд е Макс Вертхаймер. Заедно със своите последователи той дава примери как индивидът възприема света около него като едно цяло, а не като съвкупност от различни елементи.

Своя принос за развитието на теорията дават Имануел Кант, Ернст Мах и Гьоте.

Фи-феноменът на Вертхаймер

Оптическата илюзия, на която ученият се натъква, докато наблюдава редуващите се светлини на светофара на един жп прелез, поставя основите на гещалт психологията. Според Вертхаймер светлините, които сами по себе си са неподвижни, тоест не променят местоположението си, изглеждат сякаш се движат, когато се включват и изключват много бързо една след друга. С други думи, човек вижда движение там където такова няма. Това потвърждава теорията, че възприемаме света около нас като едно цяло, без да анализираме отделните му елементи. Така е и със светофара, който Вертхаймер дава за пример. Струва ни се, че светлината е една и тя сменя мястото си, а всъщност са две и са напълно неподвижни.

Мъж с бяла тениска и сини дънки и жена психотерапевт, която пише

Други влиятелни гещалт психолози

Двама от учените, допринесли за развитието на гещалт психологията, са Волфганг Кьолер и Курт Кофка. Кьолер я свързва с естествените науки, като твърди, че органичните феномени са практически примери за холизъм. Той изучава задълбочено процеса на слушане и разглежда уменията на шимпанзетата да разрешават проблеми.

Кофка от своя страна прилага гещалт принципите в психологията на детското развитие. Според него при опознаването на света около себе си децата използват първо холистичния подход и едва след това започват да анализират отделните му елементи.

>>> 5 гещалт техники за личностен растеж

Принципи на гещалт психологията

С нейна помощ се развива идеята, че нашето възприятие не се повлиява единствено от нещата, които съществуват наистина и виждаме с очите си, но и от нашата мотивация и очаквания.

Вертхаймер извежда няколко основни принципа на гещалт теорията:

  • Prägnanz (сбитост, краткост) – Човек е устроен да възприема света във възможно най-опростената му форма или организация.
  • Сходство – Несъзнателно групираме сходни елементи въз основа на техния цвят, размер и ориентация. Например, бихме поставили в една група дребните породи кучета, в друга – едрите.
  • Близост – Принципът гласи, че предмети, които се намират един до друг, се възприемат от индивида като група, или едно цяло.
  • Приемственост, свързаност – Когато няколко елемента са подредени в редица или крива, заключаваме, че те са свързани помежду си по някакъв начин. И обратно, ако не са, смятаме, че са отделни и независими един от друг.
  • Завършеност – Вярваме, че елементите, които образуват завършено цяло, са свързани и ги приемаме за група. Ако част от информацията липсва, сме склонни да я добавим, за да постигнем търсената цялост на предмета. Нека вземем за пример оптическата илюзия, известна като ваза на Рубин, при която негативното (празното) пространство създава илюзията, че дадена форма съществува, когато в действителност не е така.
  • Общо местонахождение – Предпочитаме да групираме предмети, които се намират на едно и също място, например, вещите в една кутия.

Черно-бяла оптическа илюзия Ваза на Рубин - две лица в профил и ваза между тях

Приложения на гещалт психологията

Няколко от областите, в които тя намира важно приложение, са терапията, дизайнът, разработването на продукти и ученето.

Гещалт терапия

Според гещалт терапията цялостното възприятие на човека зависи от взаимодействието между множество фактори, сред които минали преживявания, заобикаляща среда, мисли, чувства и потребности. При прилагане на подхода се разглеждат някои ключови понятия като осъзнатост, недовършени задачи и лична отговорност.

Основната цел на този вид терапия е да ни помогне да се фокусираме върху настоящето, което разбира се не означава, че миналото ни няма значение. Без него ние не бихме се чувствали завършени, цели.

Изследванията разкриват, че гещалт терапията помага при лечение на депресия и тревожност, изгражда увереност и подсилва чувствата за самоефективност и самосъстрадание. Често се използва и като инструмент за структуриране на груповата терапия.

Гладкото протичане на терапевтичния процес се определя от връзката между пациента и терапевта. Ако са изградили близост и доверие помежду си, пациентът би бил спокоен да споделя мислите и преживяванията си.

Бележник с фигури и бледосин химикал върху него

Дизайн

Още преди век дизайнери започват да прилагат гещалт принципите в своята работа. Те смятат, че всички хора възприемат визуално заобикалящия ги свят по един и същи начин, което ги кара да създават творби и продукти, съобразени с определен контраст, цвят, симетрия, повторения и пропорции.

За да привлекат внимание и да акцентират върху точно определен детайл, дизайнерите използват негативното пространство около дума, фраза или изображение или пък визуална йерархия (най-важната дума или картина е разположена в пространството така, че да бъде забелязана първа).

Разработване на продукти

Гещалт психологията дава на специалистите, които създават продукти, ценна информация за предпочитанията на потенциалните клиенти. Оказва се, че хората харесват продукти, съобразени с основните гещалт принципи. Най-често елементи от гещалт философията се откриват в опаковката и рекламата на даден продукт, а понякога и в мобилните приложения.

Учене и образование

Всеки човек усвоява новата информация най-ефективно, когато я разглежда в най-простата й форма. Ето защо тук се разчита основно на принципа Prägnanz за простота и краткост. Според теорията за учене, базирана на гещалт психологията, ние използваме сетивата си и натрупания опит, за да получим знания за заобикалящия ни свят.

Роля на гещалт психологията

Гещалт психологията и идеята, че цялото е различно по своята същност от съставните му части, са повлияли и на нашето разбиране за мозъка и социалното поведение. Тя формира представата ни за визия и ни помага да разберем каква е връзката между възприятията и контекста, визуалните илюзии и обработката на информация.

Източник:

What Is Gestalt Psychology?: https://www.verywellmind.com/what-is-gestalt-psychology-2795808

Още по темата:
  • 5 гещалт техники за личностен растеж 5 гещалт техники за личностен растеж
  • 15 от най-добрите цитати на Фриц Пърлс 15 от най-добрите цитати на Фриц Пърлс
  • 17 цитата от Фриц Пърлс: бащата на гещалт психологията 17 цитата от Фриц Пърлс: бащата на гещалт психологията
  • Фриц Пърлс: една интересна фигура в историята на психологията Фриц Пърлс: една интересна фигура в историята на психологията
5.0/5 1 оценка

Коментари към История и принципи на гещалт психологията

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте История и принципи на гещалт психологията
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 16:50
    Коментирайте "История и принципи на гещалт психологията"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • 5 гещалт техники за личностен растеж
  • 15 от най-добрите цитати на Фриц Пърлс
  • 17 цитата от Фриц Пърлс: бащата на гещалт психологията
  • Фриц Пърлс: една интересна фигура в историята на психологията
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Възможно ли е да провеждам арт терапия у дома или къде да намеря специалист?

преди 3679 дни, 4 часа и 9 мин.

Kонсултация за бели дробове и предписана терапия с Аугментин, Солволан, Пробиен и Парацетамол

преди 3782 дни, 23 часа и 7 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 4 часа и 54 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 19 часа и 54 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 20 часа и 6 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 20 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival