15 от най-добрите цитати на Фриц Пърлс
Фриц Пърлс е източник на вдъхновение и днес. Той заедно със съпругата си Лора Пърлс и социолога Пол Гудман създават гещалт терапията. Пърлс смята, че с помощта на творчески подход, признаването на нашите емоции и пълноосъзнатост можем да постигнем благополучие в различните области на живота си.
От момента, в който Пърлс излага терапевтичния си модел през 50-те години в своя Нюйоркски институт за гещалт терапия, този подход се развива и затвърждава все по-успешно. Несъмнено става дума за интегративен психологически модел, способен да помага на мнозина да се съсредоточат върху своите мисли, чувства и поведение, за да стимулират по този начин достатъчно самосъзнание, разширявайки перспективите си, за постигане на позитивни промени.
Практикуващите гещалт терапия описват този терапевтичен модел като жив, спонтанен и творчески. Нещо повече, той способства увеличаването на нивото на самоувереност, за да се справим ефективно и успешно с ежедневните проблеми. Гещалт терапията ни помага да достигнем максималния си потенциал.
Не бива обаче да бъркаме гещалт психологията с гещалт терапията. Те не са съвсем едно и също. Първата възниква като движение в рамките на психологията в началото на ХХ век, последвайки вижданията на теоретици като Курт Левин, Макс Вертхаймер и Курт Кофка. Нейната цел е да установи друг подход като реакция на структурализма, схващайки човешкото същество като едно цяло.
От своя страна, гещалт терапията има своите корени в хуманистичната психология и се стреми да помогне на хората от гледна точка на настоящия момент, като ги накара да видят пълния набор от възможности около себе си. Едно нещо, което самият Пърлс успява да направи, е да вдъхне на своя терапевтичен подход автентична философия за живота, способна да подобри качеството на нашите взаимоотношения, на образованието и дори да даде на бизнеса нови инструменти, за да инвестира в човешкия потенциал по по-добър начин.
Най-добрите цитати от Фриц Пърлс: мъдрост, върху която да размишляваме
Мнозина казват, че цитатите на Пърлс са като проблясъци в човешкото знание, теоретични същности, които насърчават нашето пробуждане. Независимо дали имаме афинитет към гещалт терапията или не, книги като „Мечти и съществуване“ или „Практическият подход към гещалт терапията“ са част от историята на психологията. Затова винаги е интересно да се потопим в тях, за да рефлектираме.
Без да губим повече време, нека погледнем някои примери за тези принципи в думите на Пърлс.
1. Всичко се лее свободно, когато открием психическо благополучие
Когато открием точката на финия баланс в нашето съществуване, когато престанем да виждаме препятствията и вместо това ясно видим пътя, ние се чувстваме свободни и съществуването ни се лее като поток. Както посочихме по-горе, гещалт терапията излиза извън границите на пространството, споделяно от терапевта и клиента, за да ни даде нов фокус върху живота.
Фриц Пърлс поставя гещалт терапията в екзистенциалното измерение, където положителното и възприемчиво отношение на и състоянието на отдаденост ни позволяват да се движим по пътя.
2. Да присъстваме в Сега означава да обединим нашето внимание и нашето съзнание
Това е един от най-известните цитати на Пърлс и от него произтича една от най-важните концепции на гещалт терапията: „осъзнатост” . Това е пробуждане, в което вниманието и съзнанието се събират в настоящия момент, за да продължат нашето лично израстване.
3. Тялото знае всичко. Ние знаем много малко. Интуицията е интелигентността на тялото
Човешкото същество е резултат от обединението между тялото, съзнателния ум и взаимодействието ни с околната среда. Обаче ние прекарваме голяма част от живота си „откъснати“, заспали, неспособни да установим този съюз. Ето защо, тези, които не вярват на сетивата, сърцето или интуицията си, няма да постигнат мъдростта, за която говори Фриц Пърлс.
4. Терапевтът непрекъснато търси начини да бъде в контакт с това "как" на събитията, които се случват в настоящето
Когато терапевтът попита клиента как се чувства, той обикновено отговаря „зле“, „объркан“, „ядосан“… Въпреки това, една от целите на специалиста е да разбере какво причинява това усещане в настоящето, като изяснява емоциите и последователно се стреми към комуникация от първо лице, фокусиран върху настоящето.
"Задачата на всеки човек е да разбере какво блокира житейската му ситуация." |
6. Не съм на този свят, за да отговарям на очакванията на другите, нито пък чувствам, че светът трябва да отговаря на моите
Почтеност, самоувереност, сигурност и рефлектиращо осъзнаване. Това са крайъгълните камъни на гещалт терапията. Това е и един от най-популярните цитати на Пърлс.
7. Да узрееш означава да поемеш отговорност за живота си, да бъдеш сам
Това е друга известна мисъл на Фриц Пърлс по фундаментални причини. Гещалтският подход към терапията се откъсва от психоанализата, като фокусира цялото си внимание върху настоящето, а не върху онези събития от миналото или детството, за които човекът не може да се чувства отговорен.
Личната отговорност е в настоящия момент. Предприемането на тази стъпка води до съзряване. Това означава да си дадем възможност да се наслаждаваме на самите себе си, опознавайки уединението.
8. Учене означава да откриваш, че нещо е възможно
Напредъкът, растежът и развитието на задоволително самосъзнание включва реализиране на пълния ни потенциал като човешки същества.
„Нашата зависимост ни прави роби, особено ако тази зависимост е от нашето самочувствие. Ако се нуждаете от насърчение, похвала, потупване по гърба от всички, тогава вие превръщате всички в свои съдници." |
Нито едно от тези поведения не е здравословно. В гещалт терапията здравословният контрол се изразява в това човек да е наясно с това как да реагира във всеки един момент — мога да контролирам гнева си, за да разсея разочарованието си или моето негодувание по интелигентен, конструктивен начин.
11. Да очаквате светът да ви третира справедливо, защото сте добър човек, е същото като да очаквате бик да не ви атакува, защото сте вегетарианец
Човекът, който в крайна сметка има отговорността да се грижи за вас, да изпитва уважение към вас, да ви цени такива, каквито сте, сте вие самите. Това не са вашите колеги, не е обществото, нито дори вашето семейство. Вие сте единственият, който отговаря за себе си. Да не приемате или да не виждате това е безкраен източник на страдание.
12. Приятелю, не бъди перфекционист. Перфекционизмът е проклятие
Перфекционизмът не е полезен за нашето емоционално здраве. Той се отнася в голяма степен до тази необходимост от железен самоконтрол, който споменахме по-горе. Той понякога ни кара да си създаваме нереалистични очаквания.
13. Много рядко хората могат да говорят и слушат. Много малко слушат, без да говорят
Всички гещалт психотерапевти търсят нещо съществено по време на терапията: да извадят на повърхността всички емоционални процеси, които хората крият под изкривеното си поведение, навици, страхове и подходи.
За да успокои и центрира изкривения ум, професионалистът първо кани пациента да се вслуша в себе си, за да осъзнае как се чувства в настоящия момент. След това той може да опише своите емоции на глас, знаейки, че терапевтът е на разположение и слуша внимателно.
Самият Пърлс сочи нещо, което изглежда съвсем простичко: да слушаш себе си, комуникирайки и бидейки изслушван мълчаливо, е динамика, която сме загубили в нашето общество. Ние сме загубили способността да слушаме себе си и другите.
14. Тревожността е вълнение без дъх
Животът създава несигурност у нас; обземат ни тревожност и страх, защото се страхуваме от бъдещето. Емоциите ни завладяват, а ние не разбираме тяхната величина и им позволяваме да се наслояват, докато вече не можем да дишаме.
Ако искаме да вървим напред без натиск, ограничения и страх, гещалт терапията на първо място ни казва, че трябва да сме в състояние да изясним емоциите си. Познаването на онова, което се случва с нас в дадения момент, винаги ни помага да успокоим безпокойството.
15. Бъдете себе си, изразявайте се свободно и без страх. В крайна сметка, тези, които наистина ви обичат, няма да имат нищо против това, което казвате или правите
Безусловното приемане и честността към себе си са двете най-важни основи за гещалт терапията. Ако някой не приема това, което сме, или онова, което казваме, то е, защото не е в унисон с ценностите, които стоят в основата на нашата същност.
Източник: verywellmind.com
Снимка: trynotlaughs.us
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- История и принципи на гещалт психологията
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
- Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
- 10 въвеждащи въпросa, които терапевтите обикновено задават
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Лечение при булимия
- 5 гещалт техники за личностен растеж
- Какво е холистична психотерапия
- Психотерапия: видове и особености
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
Коментари към 15 от най-добрите цитати на Фриц Пърлс