Логотерапия – как да намерите повече смисъл в живота си
Който е чел „Човекът в търсене на смисъл“ на Виктор Франкъл е запознат с неговата визия за това какво е логотерапия и как тя може да помогне на човек не просто да издържа на житейските борби и предизвикателства на ежедневна база, но и как ефективно да се ориентира в трудностите на живота с енергичност, бързина и грация.
Виктор Франкъл и разработването на логотерапията
Виктор Франкъл е основателят на логотерапията – форма на психотерапия, която той развива, след като оцелява в нацистките концентрационни лагери през 40-те години на миналия век. След опита му в концлагерите той разработва теория, която гласи, че именно чрез търсене на смисъл и цел в живота хората могат да издържат на трудности и страдания. Днес логотерапията е призната за една от научнообоснованите школи по психотерапия от Американското медицинско дружество, Американската психиатрична асоциация и Американската психологическа асоциация.
Виктор Франкъл е роден на 26 март 1905 г. и умира на 2 септември 1997 г. във Виена, Австрия. Като млад е повлиян от Зигмунд Фройд и Алфред Адлер и получава медицинска степен от Медицинския факултет на Виенския университет през 1930 г. До момента на смъртта му книгата „Човекът в търсене на смисъл“ е публикувана на 24 езика.
Франкъл вярва, че хората са мотивирани от нещо, наречено „воля за смисъл“, което се равнява на желание за намиране на смисъл в живота. Той твърди, че животът може да има смисъл дори при най-мизерните обстоятелства и че мотивацията за живот идва от намирането на този смисъл. Правейки крачка по-далеч, Франкъл пише: „Всичко може да бъде взето от човека, освен едно нещо, последната от човешките свободи, да избере своето отношение при всеки набор от обстоятелства“.
Това мнение се основава на преживяванията и способността му да намира смисъл чрез страданието. По този начин вярва, че когато човек вече не може да промени ситуацията, той е принуден да промени себе си.
Основни принципи на логотерапията
„Логос“ е гръцката дума за значение, а логотерапията включва подпомагане на пациента да намери личен смисъл в живота. Франкъл прави кратък преглед на теорията в „Човекът в търсене на смисъл“. Той вярва в три основни свойства, на които се основава неговата теория и терапия:
- Всеки човек има здраво ядро.
- Основният фокус на човек е да просвети другите за собствените им вътрешни ресурси и да им предостави инструменти за използване на вътрешното им ядро.
- Животът предлага цел и смисъл, но не обещава изпълнение или щастие.
Отивайки крачка по-далеч, логотерапията предлага смисълът на живота да бъде открит по три различни начина:
- Чрез създаване на произведение или извършване на дело.
- Чрез преживяване на нещо или срещане на някого.
- Чрез отношението, което имаме към неизбежното страдание.
Пример, който често се дава за обяснение на основните принципи на логотерапията, е историята на срещата на Франкъл с възрастен общопрактикуващ лекар, който се бори да преодолее депресията след загубата на жена си. Франкъл помага на възрастния мъж да открие, че целта му е била да спести болката на жена си от неговата загуба.
Логотерапията се състои от шест основни концепции, които се припокриват с основните свойства и начини за търсене на смисъл, изброени по-горе:
Тяло, ум и дух
Човешкото същество е същност, която се състои от тяло, ум и дух. Франкъл твърди, че всички притежаваме тяло и ум, но духът е това, което сме, или по-конкретно нашата същност. Теорията на Фракъл не се основава на религия или теология, но често има общи паралели с тях.
Животът има смисъл при всякакви обстоятелства
Франкъл вярва, че животът има смисъл при всякакви обстоятелства, дори и при най-лошите. Това означава, че дори когато ситуацията изглежда обективно ужасна, има по-високо ниво, което включва смисъл.
Прочетете още:
Хората имат воля за смисъл
Логотерапията предполага, че хората имат воля за смисъл, което означава, че смисълът е нашата основна мотивация за живот и действие и ни позволява да издържим болката и страданието. Това се разглежда като различно нещо от волята за постигане на сила и удоволствие.
Свобода за намиране на смисъл
Франкъл твърди, че при всички обстоятелства хората имат свободата на достъп до волята за намиране на смисъл. Това се основава на преживяванията и избора му в ситуация, която не може да се промени.
Съответствие с ценностите
Петата концепция твърди, че за да бъдат решенията смислени, хората трябва да отговарят на изискванията на ежедневния живот по начини, които съответстват на ценностите на обществото или на собствената им съвест.
Всеки човек е уникален
Франкъл вярва, че всеки индивид е уникален и незаменим.
Приложение на логотерапията в различни области
Виктор Франкъл вярва също, че е възможно страданието да се превърне в постижение. Той разглежда вината като възможност да промениш себе си към по-добро, а житейските преходи като шанс за предприемане на отговорни действия. По този начин този вид психотерапия има за цел да помогне на хората да използват по-добре своите „духовни“ ресурси, за да устоят на несгодите. В книгите си Франкъл често използва личния си опит, за да обясни концепции на читателя.
Лесно е да се види как някои от техниките на логотерапията се припокриват с по-новите форми на лечение като когнитивно-поведенческата терапия, което означава, че може да бъде допълващ подход.
Франкъл силно вярва в емпиричните изследвания и ги насърчава. Систематичен преглед на доказателства от изследвания, отнасящи се до логотерапията, проведен през 2016 г., установява корелации, свързани с метода на психотерапия в следните области/условия на живот:
- Връзка между наличието на смисъл в живота, търсенето на смисъл в живота и удовлетворението от живота.
- Липса на смисъл в живота при пациенти с психични разстройства.
- Търсене на смисъл и наличие на смисъл като фактор на устойчивост.
- Връзка между смисъла на живота и суицидните мисли при пациенти с рак.
- Ефективност на логотерапията при юноши с рак.
- Ефективност на логотерапията при деца с депресия.
- Ефективност на логотерапията за справяне с бърнаут и синдрома на празното гнездо.
- Връзка с брачната удовлетвореност.
Като цяла, и не е изненадващо, има доказателства, че смисълът на живота корелира с по-доброто психично здраве. Предполага се, че това знание може да се приложи в области като фобии, болка и вина, скръб, както и при разстройства като шизофрения, депресия, злоупотреба с вещества, посттравматичен стрес и тревожност. Франкъл вярва, че много заболявания или проблеми с психичното здраве са прикрити като „екзистенциална тревога“ и че хората се борят с липсата на смисъл, която той нарича „екзистенциален вакуум“.
Как човек може да приложи принципите на логотерапията, за да подобри ежедневието си?
- Създайте нещо. Точно както Франкъл предлага, създаването на нещо (например изкуство) ви дава усещане за цел, което може да добави смисъл към живота ви.
- Развивайте взаимоотношения. Прекарването на време с други хора ще ви помогне да развиете чувство за смисъл в живота си.
- Намерете цел в болката. Ако преживявате нещо лошо, опитайте се да намерите цел в това. Дори ако това е умствена измама, ще ви помогне да се справите. Например, ако член на семейството преминава през лечение на заболяване, мислете си, че вашата цел е да подкрепяте този човек.
- Разберете, че животът не е справедлив. Никой не води резултат и не е задължително да ви бъде раздадено справедливо тесте карти. Въпреки това животът винаги може да има смисъл, дори и в най-лошите ситуации.
- Свободни сте да намерите смисъл. Не забравяйте, че винаги сте свободни да осмислите житейската си ситуация. Никой не може да ви го отнеме.
- Фокусирайте се върху другите. Опитайте се да се съсредоточите извън себе си, за да преодолеете чувството, че сте заседнали в дадена ситуация.
- Приемете най-лошото. Когато очаквате най-лошото, това намалява властта, която има над вас.
Logotherapy: How to Find More Meaning in Your Life: https://psychcentral.com/lib/logotherapy-how-to-find-more-meaning-in-your-life
- Какво прави един терапевт добър? 9 основни качества, които трябва да търсите в психолога си
- Седемте най-популярни извинения, за да не се обърнем към психолог, когато ни е нужен
- Смисълът на живота (събран в по-малко от 300 думи)
- Виктор Франкъл: Смисълът на живота винаги се променя, но никога не престава да съществува
Продукти свързани със СТАТИЯТА
7 КЛЮЧА, ЗА ДА СЪБУДИМ ЖИЗНЕНЕАТА СИ СИЛА - ЦВЕТАНКА ШОПОВА - СИЕЛА
УРАНИЯ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
ЛИЦЕ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - КНИГА 2 - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
ЖИВОТ НАЗАЕМ - ЕРИХ МАРИЯ РЕМАРК - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Лечение с кислород
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Методи за лечение на анорексия
- Лечение със сертралин
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- Терапия с флуиди
- Какво е нивото на самочувствието ни наистина?
- Агресивен ли сте?
- д-р Георги Димитров Димитров
Коментари към Логотерапия – как да намерите повече смисъл в живота си