Човекът в търсене на смисъл: Виктор Франкъл
"Все повече хора днес имат средствата да живеят, но нямат смисъл да живеят." |
В "Човекът в търсене на смисъл" психиатърът и невролог Виктор Франкъл (1905-1997) пише за изпитанията си като затворник в концентрационен лагер по време на Втората световна война. Това, което Франкъл установява е наистина любопитно — онези, които оцеляват най-дълго в концентрационните лагери, не са физически силните, а тези, които запазват чувство за контрол над околната си среда.
"Ние, живелите в концентрационни лагери, можем да си спомним хората, които обикаляха бараките да утешават другите и им даваха последното си парче хляб. Може да бяха малцина на брой, но те са достатъчно доказателство, че на човека може да се отнеме всичко, освен едно: последната човешка свобода да избере своето отношение при всякакви обстоятелства, да избере свой собствен път." |
Посланието на Франкъл е в крайна сметка това на надеждата: дори в най-абсурдните, болезнени и обезсърчаващи обстоятелства на живота може да се придаде смисъл, дори и на страданието. Животът в концентрационния лагер е научил Франкъл, че нашата главна движеща сила или мотивация не е нито удоволствието, както вярва Фройд, нито властта, както вярва Адлер, а смисъл.
След освобождаването си Франкъл основава логотерапията (от гръцкото логос, което означава "смисъл"), която често бива наричана "трета виенска школа по психотерапия", след тези на Фройд и Адлер. Целта на логотерапията е да извърши екзистенциален анализ на човека и по този начин да му помогне да открие смисъла на живота си.
Според Франкъл, смисъла може да бъде намерен чрез:
- Изживяване на реалността чрез автентично взаимодействие с околната среда и с другите.
- Даване на нещо обратно към света чрез творчество и себеизразяване.
- Промяна на нашето отношение, когато сме изправени пред ситуация или обстоятелство, което не можем да променим.
На Виктор Франкъл се приписва термина "неделна невроза", с който се назовава угнетението, което много хора чувстват в края на работната седмица. Тогава те имат време да осъзнаят колко празен и безсмислен е животът им. Този екзистенциален вакуум може да отвори вратата на всякакъв излишък и компенсации като невротична тревожност, избягване, преяждане, злоупотреба с алкохол, претоварване и преразход. В краткосрочен план тези излишъци и компенсации прикриват екзистенциалния вакуум, но в по-дългосрочен план възпрепятстват предприемането на действия и намирането на смисъл.
За Франкъл депресията идва, когато разликата между онова, което човек е, и онова, което трябва да бъде, или някога е пожелал да стане, вече е толкова голяма, че не може повече да бъде прикрита. Целите на човека изглеждат толкова далечни за достигане и той вече не може да предвижда бъдещето.
Ето защо депресията е нашият начин да си кажем, че нещо наистина не е наред и се нуждаем от работа и промяна. Ако не предприемем промяна, несъответствието между нашия жив опит и онова, което желаем, между безсмислието на ежедневието и вродения стремеж да намерим смисъл, да се самореализираме, да бъдем всичко, което можем да бъдем, ще продължи да съществува. От екзистенциална гледна точка депресията ни задължава да осъзнаем нашата смъртност и свобода и ни призовава да упражняваме последната в рамките на първата. Посрещайки това крайно предизвикателство, ние можем да излезем от онова, което ни е наложено, да открием кои сме в действителност, и по този начин да започнем да даваме дълбок смисъл на нашия живот.
Топ 10 цитата от Виктор Франкъл
- '"Нашата най-голяма свобода е свободата да изберем своето отношение."
- "Когато вече не сме в състояние да променим ситуацията, ние сме изправени пред предизвикателството да променим себе си."
- "Нямаше нужда да се срамуваме от сълзите, тъй като те бяха свидетелство за най-голямата човешка смелост — смелостта да страдаш."
- "По някакъв начин страданието престава да бъде страдание в момента, в който намери смисъл, какъвто е този на жертвата."
- "Смисълът на живота е да се даде смисъл на живота."
- "Този, който има "защо" да живее, може да понесе почти всяко "как"."
- "Животът никога не става непоносим от обстоятелствата, а само от липсата на смисъл и цел."
- "Щастието не може да бъде преследвано; то трябва да последва."
- "От значение е не какво ние очакваме от живота, а какво животът очаква от нас."
- "Защото светът е в лошо състояние, но всичко ще стане още по-лошо, ако никой от нас не прави най-доброто, на което е способен."
Редактор: Елиза Трайкова
Източник: psychologytoday.com
Снимка: beaconbroadside.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДОМ - КАМЕЛИЯ КУЧЕР - ХЕРМЕС
АКО ЖИВОТЪТ НЕ Е ЧУДО - ИВИНЕЛА САМОУЛОВА - ХЕРМЕС
ГАТАНКИ ОТ НЕБЕТО - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
УРАНИЯ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
ЛИЦЕ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Лечение при булимия
- Логотерапия – как да намерите повече смисъл в живота си
- 10 въвеждащи въпросa, които терапевтите обикновено задават
- Психотерапия: видове и особености
- Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
- 17 цитата от Алфред Адлер: за малоценността, чувството за общност и още
- Що е интегративна психотерапия
Коментари към Човекът в търсене на смисъл: Виктор Франкъл