Какво представлява неврофийдбекът и как може да ни бъде от помощ
Неврофийдбекът или невро-обратната връзка е вид прогресивна техника, която постепенно тренира мозъка да се саморегулира. Той може да облекчи някои психологически проблеми като тревожност, стрес или безсъние. В допълнение, неврофийдбекът може да подобри ефективността на нашите познавателни процеси, вниманието, паметта и ученето.
Вероятно, когато чуят думата "неврофийдбек", мнозина си представят човек, върху чиято глава са поставени различни електроди, предаващи електрически импулси към мозъка му. Нищо не може да бъде по-далеч от истината. Неврофийдбекът не е агресивен метод, безболезнен е и не включва електричество, нито медикаменти.
"Неврофийдбекът е авангардна технология, която ни изправя лице в лице с най-интимното ни измерение: мозъка" — Бари Стърман |
Само с няколко сензора, свързани с компютър и с помощта на проста техника, можем да получим представа за мозъчната дейност и нейната свързаност само за няколко секунди. Благодарение на този удивителен софтуер за анализ на мозъка (или QEEG картографиране на мозъка) можем да идентифицираме, например, кои области са свръхстимулирани или кои от тях не координират дейността си както трябва.
Как се ражда неврофидбекът
Техниката на неврофидбек не е нова. Всичко започва в края на 1950-те и началото на 60-те години с Джо Камия (доктор в Чикагския университет) и Бари Стърман (доктор в Калифорнийския университет). И двамата работят по проект за НАСА и обучават множество астронавти с параметри на неврофийдбек, за да подобрят адаптацията на мозъка им към външната атмосфера. По-късно те използват същия подход за намаляване на гърчовете при пациенти с епилепсия до 60%.
Днес можем да намерим все повече и повече центрове, специализирани в този вид терапия. Този подход обаче не е имунизиран от критики. Една област, в която са постигнати много положителни резултати, е лечението на разстройства с дефицит на вниманието, с или без хиперактивност.
Нека разгледаме някои от фактите.
Какво е неврофийдбек?
Неврофийдмебът или невро-обратната връзка не е лекарство. Той не наподобява медикамент, с който да се отървем от тревожността. Нито пък може да намери решение за последиците, свързани с инсулта. Това е по-скоро метод за управление или регулиране на мозъчните модели, така че мозъкът ни да работи по по-здравословен, по-ефективен начин.
Нормалният метод е минимум 20 повтарящи се тренировъчни сесии, използващи компютъризирана програма за невро-обратна връзка. Тази програма учи нашата централна нервна система да реорганизира и регулира честотите на мозъчните вълни.
За да разберем процеса по-добре, нека погледнем един пример…
Не мога да спя. Опитах всичко, но вече не мога да функционирам нормално
Сара страда от сериозни проблеми със съня от почти шест месеца. Тя е опитала всичко. Достигнала е точката, в която едва успява да се концентрира. Сара вече не се осмелява да вземе колата сутрин, за да отиде на работа, и чувства, че напълно губи контрол над емоциите си.
Нейният лекар препоръча да започне сесии с неврофийдбек.
За да направи това, тя трябва да следва няколко основни стъпки. Първата е психиатрична оценка. След това Сара преминава неврологичен тест и накрая получава карта на мозъка или QEEG.
Когато специалистите правят този последен тест, компютърната програма открива, че мозъкът на Сара е подложен на максимална тревога.
Областите, участващи в емоционална реактивност и тревожност, работят 3 пъти над нормата. Те откриват, че генерализирана тревожност на Сара използва всички ресурси на нейния мозък. Ето защо тя не може да спи, не може да се съсредоточи и не може ефективно да контролира емоциите си.
След тази първа диагноза специалистите изготвят специален план (конкретно за Сара) за нефрофийдбек тренинг. Чрез връзката между компютъра и централната нервна система на пациента, те започват някои тренировки, включващи серия от изображения, звуци, фрази, музика и други стимули. По този начин мозъчната дейност на Сара става по-здрава и по-спокойна. Тя се оптимизира и Сара може да подобри качеството на живот, от което толкова отчаяно се нуждае и заслужава.
Невро-обратна връзка, медитация с високи технологии
Неврофийдбекът не е болезнен, не включва никакви медикаменти, всъщност дори не предизвиква никакви усещания. Невро-обратната връзка може да се сравни с приятни сесии по медитация, при които се намираме лице в лице със себе си в огледалото. В този случай, разбира се, огледалото отразява активността на нашия ум. Този очарователен, понякога хаотичен ум, който често намираме за толкова трудно контролируем.
Неврофийдбекът помага да изградим по-голям контрол над нашата мозъчна дейност и да управляваме по-добре когнитивните си процеси и нашия емоционален свят.
Заставането пред екрана е достатъчно, за да ни помогне да се научим да мислим различно. Невро-обратната връзка позволява на потока на нашите мозъчни вълни да се променя, като по този начин създава състояние на релаксация и по-дълбока концентрация. Това помага на мозъка ни да бъде по-изобретателен и по-продуктивен. Някои хора се нуждаят от повече сесии, но има много пациенти, които след 30-минутна тренировка повишават когнитивното си представяне, като напълно намаляват хаотичността на ума си. Всеки човек се нуждае от свои персонализирани обучителни сесии, в зависимост от личното си положение и нужди.
Облекчение за депресия
Неврофийдбекът е много полезен при пациенти с депресия, мигрена, обсесивно-компулсивни разстройства и безсъние. Методът е от полза още при пациенти със зависимости и особено при деца с ХРНВ.
Без съмнение, невро-обратната връзка не е чудотворно средство. В много случаи, като депресия или тревожност, това, което може да се постигне с неврофийдбека, е да се намалят симптомите, но не може да се отстрани източникът на проблема. Въпреки това, както твърдят експертите в тази област, това е терапия, която непрекъснато се развива. Надеждата е, че запознавайки се по-задълбочено с работата на мозъка, неврофидбекът ще подобри своята ефективност през следващите месеци и години. Очакваме тези нови развития с вълнение и интерес.
Редактор: Елиза Трайкова
Източник: exploringyourmind.com
Снимка: irishtimes.com
Коментари към Какво представлява неврофийдбекът и как може да ни бъде от помощ