Сърдечна кохерентност: физическа и емоционална хармония
Сърдечна кохерентност (съгласуваност) е термин, който описва състояние на висока физическа и психологическа ефективност. Сърцето има около 40 000 неврони, които се свързват с нашия емоционален мозък. Колкото по-висок е вътрешният баланс и колкото повече положителни емоции изпитваме, толкова по-хармонично е сърцето ни и "казва" на мозъка ни да бъде спокоен. Това помага на идеите ни да текат свободно и стресът да се понижи.
Това е завладяваща концепция, която мнозина свързват с емоционалната интелигентност. Сърдечната кохерентност се наблюдава преди всичко, когато нервната система, ендокринната система, имунната система и (най-вече) сърдечносъдовата система работят ефективно, докато регулират емоциите ни. |
Вярвате или не, сърцето ни също има свой собствен “мозък”. Всъщност то има много сложна, взаимосвързана невронална верига, която влияе както на нашите емоции, така и на физиологията на тялото ни. Освен това, сърцето ни стимулира отделянето на определени хормони, като адреналин и окситоцин, които са свързани с любовта, привързаността и просоциалното поведение.
"Вземи си почивка; поле, което си почива, дава красива реколта." |
Спокойното сърце, това, което бие в хармония и интерпретира, че „всичко е наред“, изпраща сигнали до мозъка и автономната периферна нервна система, като ги настройва към същото чувство на благополучие и спокойствие. Това е очарователното определение за сърдечна кохерентност.
Сърдечна кохерентност: връзката между мозъка и сърцето
За да разберем по-добре концепцията за сърдечна кохерентност, нека първо направим малък тест. Седнете за няколко минути и се опитайте да се отпуснете. Поставете ръката върху сърцето си и почувствайте как бие за момент.
Много бързо или ритмично и спокойно? Ако сте наистина спокойни, сърдечният ви ритъм ще е нормален и мислите ви ще текат спокойно, без напрежение и негативност. По същия начин, ако дори докато седите, имате бърз или нередовен пулс, вероятно сте в състояние на стрес или висока тревожност. Сърцето и мозъкът ви мислят, че сте в опасност.
Както вероятно можете да заключите, емоции като страх, стрес или гняв карат сърцето ви да бие бързо и неравномерно, предизвиквайки биохимичен и органичен хаос. Дисбалансът се простира до останалите органи, особено мозъка ви. Всъщност, сърцето ни изпраща много повече информация към мозъка, отколкото обратното. Тази чудна организация е изградена от нервни влакна, които преминават от сърцето към основата на черепа.
Сърдечна кохерентност и сърдечен хаос
Сега можем да видим, че емоциите, които наричаме отрицателни, като гняв или раздразнение, предизвикват сърдечен хаос. Нужно е да споменем обаче, че нещо толкова разпространено като постоянната тревога или чувството на напрегнатост в работата или отношенията, също нарушава хармонията. Те също водят до неравномерен пулс.
Сърдечната кохерентност, от друга страна, настъпва, когато се чувстваме спокойни, щастливи и доволни. Хармонията в сърцето ни не само достига до мозъка и ни дава възможност да мислим по-добре, по-позитивно и по-креативно. Тя също подобрява физиологичните ни ритми; позволява на нашите дихателна, кръвоносна и храносмилателна системи да работят синхронно и по-здравословно.
Как можем да повишим сърдечната си кохерентност?
Както може би се досещате, добрата сърдечна кохерентност има многобройни ползи. По този начин ние не просто се чувстваме по-добре физически, но и мозъкът ни е по-ефективен при обработката на информация, генерирането на идеи и свързването с настоящето.
Но как можем да повишим сърдечната си кохерентност? Ето някои ключове.
- Биофийдбек. Био-обратната връзка е много полезен тип терапия за хора със СДВХ (ADHD), безсъние, хронична болка, фобии и др. Целта й е амбициозна и много интересна: да контролира физиологичните функции на човека и по този начин да подобри неговото физическо и психично здраве. Ако искате да опитате, отидете в център, специализиран в биофийдбек терапия.
- Бъдете по-наясно с това, което се случва вътре. Ние живеем с акцент върху външността и онова, което имаме или нямаме. В същото време сме разединени от онова, което се случва вътре в нас, където ръководят сърцето и умът. Научете се да слушате себе си, да контролирате дишането си и да медитирате.
- Йога, пълноосъзнатост, физически упражнения. Един от начините за насърчаване на сърдечната кохерентност е да практикувате упражнения, които ви карат да осъзнавате по-добре сърдечния си ритъм, как дишате и как се чувствате. Опитайте да го правите един час на ден и ще получите по-добра връзка ум-тяло.
Редактор: Елиза Трайкова
Източник: exploringyourmind.com
Снимка: rewireme.com
Коментари към Сърдечна кохерентност: физическа и емоционална хармония