Техники за интегриране на ума и тялото: Упражняване на вниманието
Интеграционното поле "тяло-ум" е фокусът на редица дисциплини и подходи. Медицинската област е изчерпателен пример и включва широк спектър от "алтернативни" техники, които имат за цел да повишат осъзнатостта и да укрепят връзката между ума и тялото. Някои примери включват:
Пълноосъзнатост
"Пълноосъзнатостта се характеризира с безпристрастно, неоценъчно, устойчиво и пълно осъзнаване на моментните умствени състояния и процеси. Това включва непрекъснато и непосредствено осъзнаване на физическите усещания, възприятия, афективни състояния, мисли и изображения." - Гросман |
Пълноосъзнатостта е невероятно мощен инструмент за третиране на психични разстройства, състояния, свързани със стреса, онкологични и сърдечносъдови заболявания.
Хората, които са предразположени към депресия, тревожност и свързани със стрес състояния, премислят твърде много, руминират (предъвкват мисли) и често не могат да се освободят от тревогите си.
Пълноосъзнатостта може да играе жизненоважна роля в превенцията на тези психични разстройства чрез създаване на насочено и фокусирано внимание върху настоящите преживявания.
Фазекас, Лайтнер и Пиерингер (2010) подчертават важността на точното откриване и подходящото интерпретиране на усещанията в тялото за упражняването на ефективна саморегулация. Според тях вътрешните сигнали са най-съзнателният наличен начин за развиване на телесната интелигентност.
Намаляването на стреса, базирано на осъзнатостта, е един пример за терапия, основана на пълноосъзнатостта. Става дума за структуриран курс, който предлага на участниците съвсем нов подход към живота, здравето и личното благополучие.
Това е възможно, тъй като пълноосъзнатостта пренасочва вниманието както към външната среда, така и към вътрешния опит, но от безпристрастна и пасивна гледна точка, дистанцирана от негативните мисловни вериги, болка или дискомфорт.
Пълноосъзнатостта действа чрез фокусиране върху вътрешните усещания. Чрез нея се научаваме как да излизаме от миналите мисловни модели, като забавим сърдечната честота и успокоим дишането.
Медитация
В традиционната медитация основната фокусна точка за тренировка на вниманието е вдишването и издишването през носа. Много изследвания установяват, че обръщайки внимание на дишането си, ние можем да го забавим. Когато забавим дишането, ние естествено ставаме по-спокойни и по-отпуснати, по-малко тревожни, депресирани и ядосани.
Техники за релаксация
Прогресивната мускулна релаксация (ПМР) е само един пример за релаксираща терапия, за която се знае, че изгражда интелигентността на тялото. ПМР ни учи систематично да стягаме, а след това да освобождаваме мускулите, работейки върху една мускулна група едновременно. Този процес очевидно води до намаляване на физическия стрес и напрежението. От друга страна, когато тренираме поддържане на вниманието и фокуса върху тялото, все по-успешно ще постигаме и разграничаване от трудните или стресови емоции, което неизменно води до дълбоко чувство на релаксация и благополучие.
Биофийдбек
Една от пионерските техники за изграждане на интелигентност на тялото е биофийдбекът. Биофийдбекът използва научен, физиологичен мониторинг на организма, за да постигне осъзнаване на състоянията на тялото с електроди, като ЕМГ или електромиография, което на свой ред дава възможност на човек да направи съзнателни промени в състоянието на тялото си.
>>> Какво представлява биофийдбекът и как действа
Йога, Тай Чи, Чигун
Тези три физически практики се фокусират върху използването на разнообразни движения, за да се съсредоточи вниманието върху вътрешното преживяване на настоящето. Бавният и балансиран ход на движенията спомага за релаксацията и намалява физическия стрес, като същевременно създава фокусирано състояние на ума, което помага да се преодолеят отрицателните емоции. Доклад на “Harvard Health” е само един от многото примери на изследванията, които се провеждат върху ползите от тези техники за интегриране на тялото и ума.
Позитивната психология и интеграцията на ума и тялото
Техниките на ума и тялото (включващи медитация, визуализация, дихателни упражнения, биофийдбек и себеизразяване чрез рисунки и движения) подобряват състоянието на депресия при деца и възрастни, показва изследване на Стейпълс, Ати и Гордън от 2011 г. Нещо повече, анализ на данните от проучването показват, че при наблюдаваните 129 палестински деца и юноши, участвали в 10 групови сесии, е имало значителни подобрения на депресивните симптоми, както и понижаване на чувството за безнадеждност.
Коментари към Техники за интегриране на ума и тялото: Упражняване на вниманието