Какво представлява онлайн терапията
Някога искали ли сте да посетите психотерапевт, но сте се отказали от идеята, тъй като не можете да намерите професионалист по психично здраве, който ви харесва и едновременно с това не се налага да пътувате с часове до практиката му? Също така е напълно възможно да сте открили перфектния психотерапевт, но часовете му за посещения да са несъвместими с вашия график.
В такива случаи (а и не само) онлайн терапията изглежда като подходящ вариант. Много е вероятно вече да сте чували за този тип услуга – тя бързо набира популярност и се предлага от все повече професионалисти. Какви обаче са предимствата и недостатъците на този вид консултиране? С какво точно онлайн терапията превъзхожда стандартните сесии лице в лице? В тази статия ще разгледаме както позитивите, така и недостатъците на този вид консултиране.
Какво точно представлява онлайн терапията?
Повечето психотерапевти използват този термин, за да обозначат терапия, която се състои предимно или изцяло от комуникация посредством видео връзка, имейли, текстови съобщения или чатове. В повечето случаи обаче под онлайн консултиране се има предвид предлагането на видео услуга за провеждането на сесии с терапевт.
Кои са някои от причините, поради които хората решават да се обърнат към онлайн терапията?
- Някои хора живеят в по-изолирани райони, където липсват добри професионалисти или са прекалено малко, за да отговорят на нуждите на населението.
- Възможно е хората да изпитват големи затруднения при движението или излизането от къщата, поради наличието на хронични заболявания.
- Онлайн консултирането е полезно и подходящо за тези, които нямат достъп до транспорт.
- Грижещите се за малки деца и/или възрастни, страдащи от сериозни заболявания, намират онлайн терапията за полезна услуга.
Какви са някои от предимствата на онлайн терапията?
Според лицензирания психотерапевт Дженис Хармън (Jenise Harmon) достойнствата на онлайн консултирането включват повишеното удобство, спестяването на време, дискретната същност на услугата, както и намаляването на безпокойството в изключително срамежливи и тревожни хора. Всички тези предимства нагледно показват защо онлайн консултирането като услуга се среща във все повече държави.
Удобство. Дженис Хармън обяснява, че има клиенти, които споделят и говорят за своите притеснения и страхове много по-лесно, когато седят в любимия си стол в хола си – познато пространство, над което те имат пълен контрол. Те могат да прекарат цялата терапевтична сесия, облечени в пижамата си, пиейки чаша чай на дивана до кучето си. Така фокусът остава единствено и само върху терапевтичния процес, а не бива прекъсван от притеснения, породени от новото място, трафика по улиците, спазването на уговорения час, обличането на подходящи дрехи и т.н.
Време. Спестяването на време е един от най-големите плюсове на онлайн терапията. Благодарение на комуникацията посредством интернет връзка шофирането до кабинета на психотерапевтът вече не е необходимо. Друго предимство е, че не трябва да се ограничавате в избора на професионалист по психично здраве само защото практиката не се намира в близост до работното ви място или дома ви. Напълно е възможно дори да проведете видео сесията по време на обедната си почивка.
Така необходимата за някои дискретност. За съжаление, стигмата, касаеща проблемите с психичното здраве и търсенето на помощ, все още върлуват из обществото. Някои хора не искат да признаят пред шефа, колегите или семейството си, че посещават терапевт. Онлайн консултирането решава този проблем.
Подходяща за клиенти, които са изключително срамежливи или тревожни. Клиентите оценяват частичната анонимност, която предлага онлайн терапията. Психотерапевтът Дженис Хармън споделя, че клиентите, които страдат от интензивно безпокойство, по-лесно се отпускат и говорят за индивидуалните си трудности, защото не се налага да се срещат лице в лице с терапевта си. За някои личности онлайн консултирането позволява много повече от стандартните сесии. Просто се замислете колко много ваши познати от социалните мрежи често ви споделят за своите трудности, тъй като понякога е значително по-лесно да бъдем откровени с някого, който не виждаме пред себе си.
Опасения и евентуални пречки
Онлайн терапията не е за всички. Ето някои недостатъци на онлайн консултиране. Първо, ако страдате от суицидни мисли и/или обмисляте самоубийство, наличието на психотерапевт, който физически присъства до вас, може да се окаже от решаващо значение за получаването на по-високо ниво на подкрепа. Второ, качеството на сесията зависи пряко от интернет връзката. В случай на технически проблеми терапевтичният процес може да бъде забавен значително. Трето, онлайн терапията не е винаги подходяща, когато се наблюдава някакъв вид домашно насилие и вие живеете на едно място със своя насилник, тъй като той може да влезе в стаята по време на сесията и да попречи на терапията.
- Ако имате някакви притеснения, дали онлайн терапията е подходящ избор за вас, е препоръчително да обсъдете с терапевта своите мисли и доводи още преди първата сесия.
- Проверете лиценза на психотерапевта. Попитайте го за образованието и квалификациите, които е преминал, както и за семинари или курсове, в които е взел участие.
- Каква платформа използват? Уверете се, че поверителността на разговорите е не само ваш приоритет, но и такъв на вашия психотерапевт.
- Терапевтът ви има ли опит в областите, с които вие срещате трудности?
- Успявате ли да установите връзка с психотерапевта? Доверието, емпатията и искреността могат да бъдат показани дори по време на видео разговор.
- Можете ли да се свържете с терапевта извън определеното за вас време?
Светът на онлайн терапията само ще става все по-голям и по-многоброен. Този тип консултиране представлява полезен начин за свързване и оказване на помощ и подкрепа на хора, които обикновено не биха използвали традиционните услуги, предлагани от психотерапевти.
Редактор: Нора Маркова
Източник: psychcentral.com
Снимки: unsplash.com
- Арт терапевтът Евгения Маринчева: що е арт терапия и как лекува тя (плюс арт задача за вас)
- Какво прави един терапевт добър? 9 основни качества, които трябва да търсите в психолога си
- Терапия за приемане и обвързване – философски поглед
- Какво наистина си мисли терапевтът ви: "Не съм тъжна, че баба ми умира"
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАК ДА ПРОДАВАМЕ ОНЛАЙН - КРИСТЪН ХОЛОМАН - ХЕРМЕС
ХОМЕОПАТИЯ И СЪВЕТИ В АПТЕКАТА - МИШЕЛ БОАРОН, ФРАНСОА РУ - ИЗТОК - ЗАПАД
БЮТИ ПЛЮС УРЕД ЗА ТЯЛО И ЛИЦЕ 3 В 1, RF РАДИОЧЕСТОТЕН ЛИФТИНГ, УЛТРАЗВУКОВА КАВИТАЦИЯ, LED ТЕРАПИЯ
Безплатна доставка за България!7 КЛЮЧА, ЗА ДА СЪБУДИМ ЖИЗНЕНЕАТА СИ СИЛА - ЦВЕТАНКА ШОПОВА - СИЕЛА
УЛТРАЗВУКОВА ШПАТУЛА 3 В 1
ФАРМОНА НИВЕЛАЗИОН ТУРБО СЛИМ АНТИЦЕЛУЛИТНА ТЕРАПИЯ С КИСЕЛИНИ ЗА ОТСЛАБВАНЕ И СТЯГАНЕ 200 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Лечение с кислород
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Методи за лечение на анорексия
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- Терапия с флуиди
- д-р Георги Димитров Димитров
- д-р Андрей Стоянов Стоянов
- д-р Любка Симеонова Илиева
- д-р Мария Николова Гаджалова–Батинкова
Коментари към Какво представлява онлайн терапията