Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Какво трябва да знаем за клептоманията

Какво трябва да знаем за клептоманията

от 22 дек 2017г., обновено на 19 май 2021г.
Редактор: Станислава Тонева
Какво трябва да знаем за клептоманията - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Клептоманията е състояние, характеризиращо се с неустоимо желание за извършване на кражба. Страдащите са склонни да откраднат предмети, от които не се нуждаят или могат да си купят, или такива, които нямат никаква парична стойност. Клептоманите изпитват силно напрежение, което се облекчава чрез извършването на кражба.

Според специалистите генетичният фактор и околната среда са сред основните причини за клептоманията.

Клептоманията най-често се появява по време на юношеството и се среща основно сред жените. Кражбите са незаконни и е разбираемо, че тази патология може да доведе до сериозни правни последици. Арест, разпити и поемане на наказателна отговорност могат да застигнат засегнатите лица, като се оказва, че 68% от страдащите са били арестувани за кражба. Малко над 20% от тях са били осъдени и лишени от свобода за престъпленията си.

Признаци на клептомания

Клептоманията има много симптоми, но най-основните, които обикновен човек може да забележи са:

  • човек не успява да устои на импулса да открадне;
  • кражба на стоки без стойност или такива, които не са му необходими;
  • чувство на облекчение или удоволствие по време на кражбата.

Клептоманите изпитват нагнетяващо напрежение и тревожност преди кражбата, след която те бягат. Кражбата (дори на нещо съвсем малко и несъществено) носи чувството на облекчение и удоволствие.

Дори техните действия да им носят облекчение, е възможно да изпитат чувство за вина и угризения след престъплението. Често изпитват срам и разкаяние и се разкайват за постъпката си.

Клептоманията не касае кражба за лична изгода. Страдащите не крадат, за да спечелят нещо или защото желаят предметите, които си присвояват. Кражбите не са свързани с това, че не могат да си позволят да притежават въпросните вещи. Много често самите предмети нямат почти никаква стойност.

Клептоманите обикновено прибират откраднатите вещи на определено място, без да ги използват и без дори да ги разгледат. Някои се отървават от тях, като ги подаряват на близки или приятели, а е възможно и да ги върнат на мястото, от където са ги взели.

Епизодите на кражба не се случват след сложно планиране, а по-скоро спонтанно. Хората в това състояние могат да се намират в хипермаркет, хотел или другаде, като единствената им мисъл да е колко много искат да откраднат от декорацията вътре в сградата.

Как да различим клептоманията от обикновена кражба

Клептоманията се различава от нормалната кражба по това, че обикновено крадците планират предварително престъплението си и предприемат определени действия, за да придобият предмети, които желаят, но не могат да си позволят.

Лицата с клептомания крадат спонтанно, с цел да облекчат напрежението, което продължава да се нагнетява, ако не го направят.

Това патологично отклонение може да възникне самостоятелно, но често страдащите злоупотребяват с упойващи вещества, имат високи нива на тревожност и други нарушения, свързани с контрола на импулсите.

Част от придружаващите нарушения могат да се изразят в:

  • промяна в настроението;
  • паническо разстройство;
  • тревожно разстройство;
  • обсесивно-компулсивно разстройство;
  • нарушение в контрола на импулсите.

Специалистите често асоциират състоянието с употребата на алкохол и упойващи субстанции.

Проучванията установяват, че 59% от хората с клептомания в даден момент от живота си биват диагностицирани и с афективно разстройство. Смята се, че клептоманите много често страдат от различни видове психични разстройства, включително хранителни. Между 43 и 55% от тях имат личностно разстройство.

За да се диагностицира клептоманията, първо трябва да се установи, че симптомите не са характерни за друго психично състояние като поведенческо нарушение или антисоциално разстройство на личността.

В съвременната практика се прилагат няколко подхода за лечение на клептомания:

Психоаналитичен подход

Част от последователите на Фройд смятат, че хората чувстват потребност да придобиват предмети, за да компенсират символично конкретна ранна загуба или емоционално пренебрегване от важен в живота им възрастен. Според този подход лечението на разстройството се състои в откриване на основните мотиви за тяхното поведение.

Когнитивно-поведенчески подход

Според него разстройството може да се зароди, когато дадено лице бъде насърчено да извърши кражба. Ако след първата кражба няма последици, е по-вероятно поведението да се затвърди и прояви отново в бъдеще. Подтикът, свързан с кражбата, става много силен и набира инерция. Актът на кражба облекчава стреса и напрежението, изпитвани от личността, и поведението цели единствено облекчаване на дискомфорта. С течение на времето индивидът може да започне да краде с цел да намали общите си нива на стрес.

Биологичен подход

Биологичното обяснение предполага, че поведението може да бъде свързано със специфични региони на мозъка и възможна дисфункция на определени невротрансмитери. Някои изследвания свързват появата на клептомания с дисфункция в челния дял на мозъка. В част от съобщените случаи травма на фронталния лоб води до физически симптоми като замаяност, поведенческа симптоматика като агресия и когнитивна като загуба на памет, последвани от внезапна поява на свързано с клептомания поведение. Проучвания разкриват, че регулирането на серотонина има пряка връзка с ефективното лечение на клептоманията.

Колко често се среща клептоманията

Разстройството се среща относително рядко. Статистически между 0,3 и 0,6 % от населението страда от клептомания, въпреки подозренията, че част от засегнатите не са диагностицирани.

Според статистическите данни клептоманията е причина за 5% от всички дребни кражби, което води до годишна икономическа загуба от около 500 млн. долара.

Счита се, че една от причините, поради които хората не търсят специализирана помощ, е усещането за срам.

Диагностициране на клептоманията

Клептоманията се установява от лекар или специалист по психично здраве. Тъй като обикновено е придружена от други състояния като нарушения на храненето, злоупотреба с вещества и алкохол и тревожни разстройства, често се диагностицира, когато хората се обръщат към лекар заради оплаквания, свързани с тях. Диагноза може да се постави и ако симптомите на клептомания са довели до арест.

При първоначален преглед от лекар, пациентът може да бъде препратен към психолог или психиатър за по-нататъшна оценка. Диагностицирането понякога се изразява в снемане на анамнеза и интервюиране, като е задължително да се използват стандартизирани тестове за клептомания и маниакални състояния.

Тайната, която хората се опитват да скрият, вината и срамът, могат да повлияят на диагнозата и лечението на състоянието. В част от случаите хората получават диагноза и лечение само след сблъсък с властите.

Източник:

verywell.com
Снимка: wikimedia.org

 

Още по темата:
  • На какво се дължи манията да купуваме още и още На какво се дължи манията да купуваме още и още
  • Защо трябва да се стремим към успешно несъвършенство Защо трябва да се стремим към успешно несъвършенство
  • Хората, които постоянно изтъкват граматически грешки, са гадняри, твърдят учените Хората, които постоянно изтъкват граматически грешки, са гадняри, твърдят учените
  • Биполярно разстройство: каква е разликата между мания и хипомания Биполярно разстройство: каква е разликата между мания и хипомания
5.0/5 1 оценка

Коментари към Какво трябва да знаем за клептоманията

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво трябва да знаем за клептоманията
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 09:24
    Коментирайте "Какво трябва да знаем за клептоманията"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Литий
  • 10 предупредителни знака за биполярно разстройство
  • Лечение при биполярно афективно разстройство
  • На какво се дължи манията да купуваме още и още
  • Защо трябва да се стремим към успешно несъвършенство
  • Сексманията е сред най-масовите болести на 21-ви век
  • Биполярно разстройство: каква е разликата между мания и хипомания
  • Шопинг манията е белег на слаба психика
  • Развенчаха мита, че шопингът намалява нивото на стрес
  • Шопинг манията влошава здравето
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 2 дни, 23 часа и 5 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 17 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 23 часа и 28 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 7 дни, 21 часа и 25 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 16 дни, 10 часа и 16 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 28 дни, 17 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival