Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Как умът ни използва очите

Как умът ни използва очите

от 19 апр 2017г., обновено на 29 юни 2020г.
Редактор: Станислава Тонева
Как умът ни използва очите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Въпросът - как възприемаме света чрез зрението си - вълнува науката от десетилетия. Все пак очите са един от основните ни способи за обучение и опознаване на околната среда.

Теория на Грегъри

Според психолога Ричард Грегъри визуалното възприятие разчита на обработка, вървяща от повърхността към дълбочината. Концепцията се основава на възприемането, започващо от голямата картина към детайла. Ние приемаме видяното въз основа на очаквания, вярвания, предходни знания и минал опит. С други думи, несъзнателно ние правим, базирани на логика предположения, които според Грегъри обикновено са верни.

Психологът доказва твърдението си, благодарение на маска на Чарли Чаплин, поставена върху въртяща се основа. Така наблюдателят вижда първо задната страна на маската и едва впоследствие „лицето на комика“. Обяснението как познаваме вдлъбнатата част от маската като издадена, въз основа на нашите очаквания за света, потвърждава теорията. Въз основа на нашите предварителни знания сме наясно, че носът стърчи напред, така че мозъкът ни реконструира вътрешната част до нормално за нас лице, за да познаем предмета.

маска на Чарли Чаплин

Теорията доказва, че:

Около 90% от това, което виждаме, се променя и губи, докато достигне от възприемащия орган до анализатора. Което налага мозъкът да запълва дупките с предварителни знания и опит. Визуалната информация може да се комбинира с по-ранни анализи за света, изградени в резултат на опит. Заобикалящата ни среда подпомага намирането на контекст, в който да анализираме постъпилите данни.

Експеримент на Саноки и Сулман за цветните отношения

От проучването става ясно, че групи от близки нюанси се считат за хармонични, докато няколко контрастни се свързват с хаос или дързост.

През 2011 година Томас Саноки и Ной Сулман провеждат експеримент върху връзките между цветовете, за да оценят въздействието на нюансите върху краткосрочната визуална памет.

цветови палитри

По две хармонични и нехармонични цветови палитри са показани на четири експериментални групи. Във всяко изпитание на участниците се представят чифт цветни модели, които те трябва да сравнят. По време на задачата те оценяват моделите и ги определят като „подобни“ или “различни“, посочват дали са хармонични.

Благодарение на получените резултати можем да кажем, че:

Паметта на участниците е по-ефективна, когато палитрата е хармонична. По-малък брой цветови палитри в моделите (две) се помни по-лесно отколкото с повече (четири). Контрастът на съседните цветове подпомага запомняне на цветовия модел. Цветови разлики (контраст) между предния план (смисловия център) и фона (задния план, маловажното) подпомагат съсредоточаването над смисъла.

Феномен на бинокулярното съперничество

Бинокулярното съперничество се появява, когато очите ни възприемат две различни изображения. Тогава едното изображение бива потиснато, а другото доминира. Те периодично могат да се разменят, така че вместо да видим единствено смес от двете визии, ние възприемаме последователни изображения, защото всяко от очите се старае да вземе надмощие.

През 1998 година Франк Тонг, Кен Хакаяма, Джей Томас Воган и Нанси Кануишър провеждат експеримент. Използват очила с червено/зелен филтър, докато изследват участниците в него с магнитен резонанс.

Феномен на

Резултатите говорят, че бинокулярното съперничество се случва по време на визуалната обработка. Краткият период на почивка на очите ни разменя двете различни изображения, които са близо едно до друго. Това не ни позволява да ги видим ясно и едновременно.

Влияние на печата и естетиката на четене

Знаете ли, че шрифтът и оформлението влияят силно върху способността на възприемане и вземане на решения?

В експеримент, проведен от Кевин Ларсън (представител на Майкрософт) и Розалинд Пикард (от Масачузетския технологичен институт), установяват, че оформлението и шрифтът могат да имат пряка връзка с настроението и когнитивните функции на читателя.

В две различни тествания, две групи хора са поканени да прочетат различно оформени издания на списание (The New Yorker) за 20 минути. На едната група е предоставена крайна версия на списанието, а на другата зле оформена такава. По време на сесията участниците са били прекъснати и помолени да предположат колко време е изминало от началото на експеримента.

Влияние на печата и естетиката на четене

Резултатите: Участниците и в двете групи подценяват изминалото време, което говори, че четенето е  интригуваща задача за тях. Четящите правилно оформеното издание, значително подценяват времето за четене, в сравнение с тези, чели непрегледно оформения текст. Което говори, че доброто оформяне го прави по-привлекателен.

Възприемане на основно съдържание на Кастелано и Хендерсън

Все някога сте чували как „хиляди думи не могат да обяснят гледката“, нали? Това е вярно, защото мозъкът е склонен да разглежда доста по-лесно визуализацията, отколкото текста.

Човекът е способен да извлече повече контекст въз основа на това, което вижда, отколкото на това да чете, защото му е природно заложено едновременно да анализира не само контекста на действията, а и този на околната среда. Докато при текстовото възприемане това не е фактор, зависещ само от личността.

Според Роналд, А. Ренсинк (учен изследовател от „Нисан - проучвания и разработки”) възприемането на сцена чрез зрението като сетиво дава информация за отделните обекти, относителните им местоположения и очакванията за взаимодействието, което други обекти могат да имат с тях.

Влияние на цветовете върху възприятие на сцената

През 2008 година Моника С. Кастелано (от Масачузетския университет в Амхърст) и Джон М. Хендерсън (от Университета в Единбург) проучват влиянието на цвета при възприемане на различни сцени.

На участниците са показани изображения с различна цветова гама и фокусиране.

Влияние на цветовете върху възприятие на сцената

Констатациите на специалистите гласят, че:

Наблюдателите са способни да назоват сцената и обекта в рамките на секунда. Това значи, че могат да стигнат бързо до смисъла на изображението. Когато се наблюдава забавяне при назоваването на сцената, то се е случва при неправилно оцветени изображения (в сравнение с черно-белите). Изводите говорят, че цветовете ни подпомагат да разберем по-добре случващото се, улесняват определяне структурата на обектите. Докато цветовете не са неузнаваемо променени (в сравнение с оригиналната тоналност на предмета), то не ни затруднява осмислянето на значението на изображението, което ги съдържа.

Източник:

piktochart.com, unsplash.com

Още по темата:
  • Себевъзприятието съвпада с представата на останалите за вас Себевъзприятието съвпада с представата на останалите за вас
  • Как да избягаме от синдрома на омагьосания ден Как да избягаме от синдрома на омагьосания ден
  • Защо времето лети с възрастта Защо времето лети с възрастта
  • Приятел или потенциален партньор сме за някого – показват движенията на очите Приятел или потенциален партньор сме за някого – показват движенията на очите
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НЕОВИСТА таблетки * 60 WEDO
47.80лв.

НЕОВИСТА таблетки * 60 WEDO

ЛУТЕИН СУПЕР ПЛЮС капсули * 30 DOCTOR NATURE
21.80лв.

ЛУТЕИН СУПЕР ПЛЮС капсули * 30 DOCTOR NATURE

КСИЛОИАЛ капки за очи, разтвор 10 мл НАТУРФАРМА
20.40лв.

КСИЛОИАЛ капки за очи, разтвор 10 мл НАТУРФАРМА

ОМК 1 капки за очи 10 мл.
26.70лв.

ОМК 1 капки за очи 10 мл.

ОПТАВИД капки за очи 10 мл
27.00лв.

ОПТАВИД капки за очи 10 мл

ОФТАЯЛ ПЛЮС капки 10 мл
29.40лв.

ОФТАЯЛ ПЛЮС капки 10 мл

Коментари към Как умът ни използва очите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как умът ни използва очите
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 08:34
    Коментирайте "Как умът ни използва очите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Лечение на ечемик с домашни средства
  • Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
  • Натурални средства за лечение на конюнктивит
  • Тученица
  • д-р Виолета Георгиева Гогова-Маврова
  • Албиция, Албиция лебек
  • д-р Кремена Петкова Минкова
  • д-р Грета Йорданова Петкова-Иванова
  • д-р Светла Николова Симеонова
  • д-р Светлина Богданова Димитрова
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как се използва живовляк при болки в зъба?

преди 1893 дни, 13 часа и 2 мин.

Сълзене на очите - от студа ли е или нещо друго?

преди 1996 дни, 20 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 22 часа и 38 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 2 дни, 22 часа и 15 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 7 дни, 20 часа и 35 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 16 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival