Защо времето лети с възрастта
Не ви ли се струва, че Коледа идва все по-рано и по-рано всяка година? Когато бяхте дете, изглеждаше сякаш никога няма да дойде — сякаш до нея има цяла вечност, нали? Великден пък беше сякаш онзи ден. Сега, когато сме възрастни, празничните дни като че ли идват все по-рано. Много хора на средна възраст (каквото и да означава това) забелязват, че времето сякаш лети, а годините бързо преминават.
Защо ни се струва, че то се забързва с възрастта?
Има няколко книги, които се занимават с този психологически проблем и въпреки че има редица теории, най-доброто обяснение е, че новите преживявания изглежда забавят възприемането ни за времето. Повторението на събитията ги забързва. За детето, което е празнувало само няколко коледни празника, всеки от тях носи очакване и определена новост. За родителите (и особено за бабите и дядовците), всичко е твърде познато.
Писано е много за възприятието за времето и съществуват някои конкуриращи се теории. Една от тях (доста популярна) твърди, че съществува нещо като математическа формула, която дели живота ни. Когато сте 8-годишно дете, една година е една осма от живота ви — значима (и запомняща се) част; когато сте на 50-годишна възраст, това е само една-петдесета. Едната теория предполага, че мозъкът ни работи като компютър, съхраняващ всяка информация, подобно заснемането на документален филм за живота ни. Всъщност това не е вярно и нашият мозък не работи по този начин.
Психолозите, изследващи възприятието и паметта, твърдят, че спомените са социално преустройство, а не буквален запис, наподобяващ компютърни файлове. Не всеки спомен се съхранява като отделно събитие, а по-голямата част от тези, които се отнасят до места и часове, не са достъпни.
Ето още един пример: Първият път, когато шофирате до отдалечено място, изглежда сякаш това продължава цяла вечност (спомнете си шофирането първия ден до новата работа). Когато повтаряте това пътуване отново и отново, времето просто тече и не можете да си спомните конкретен ден, освен ако не се случи нещо "запомнящо се" — много голямо задръстване или някаква повреда по колата. Друг пример: първият ден от двуседмичната почивка на морето ви изглежда продължителен и забавен ("Уау, имам две цели седмици!"). Но още преди да се усетите, вече опаковате багажа за връщане.
И така, какво е ключово за възприемането на времето? Рутината прави времето да тече по-бързо, уникалните и запомнящи се събития го забавят. Въпреки че има комфорт в рутината, тя кара времето да лети, така че, ако искате да "забавите" времето и да направите дните си по-дълги, променете я. Създайте уникалнo преживяване за всеки един ден. Можете също така да упражнявате пълноосъзнатост (майндфулнес), съсредоточавайки се и възхищавайки се на всеки преминаващ момент. Старата препоръка "живей за мига" е ключът към забавянето на тези бързо летящи години.
psychologytoday.com, spongebob.wikia.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Няколко много интересни, но почти невероятни факта
- Времева линия, касаеща развитието на женските презервативи
- Времева линия, описваща важни факти, свързани с витамините
- Времева линия, описваща значими исторически събития в областта на биологията. Част 3
- 5 фактa, които трябва да знаете за времето
- Колко време се обработва храната в стомаха и защо е важно да знаете това
- Как да си направите страхотна постелка за под от стари дрехи за нула време
- Притча за малкото момче и баща му
- Защо времето се движи напред и никога назад?
- Времева линия, описваща значими исторически събития в областта на биологията. Част 1
Коментари към Защо времето лети с възрастта