Мелатонинът насърчава съня, младостта и психичното благополучие
Мелатонинът винаги е предизвиквал голям научен интерес. Той насърчава съня и младостта. Освен че е отговорен за цикъла на сън и бодърстване, той е и ключът към биологичния ни часовник. Всъщност според мнозина горното може да е отговор на търсената тайна за забавяне процеса на стареене и запазването на по-добро психическо и физическо здраве до по-късна възраст. |
На пръв поглед нещо подобно може да ни се стори като химера, нещо невъзможно. Но невроендокринологът Уолтър Пиерпаоли обяснява в книгата си "Чудото на Мелатонина", че неговите изследвания в катедрата по медицина в Университета в Ричмънд дават добри лабораторни резултати.
"Мелатонинът е хормонът на спокойствието, вътрешния баланс и младостта." — Уолтър Пиерпаоли |
Трябва да споменем обаче, че ще трябва да чакаме поне десетилетие, за да имаме по-убедителни заключения. Така или иначе, това не пречи на треската по мелатонина да се засили още повече, откакто фармацевтичната индустрия вижда златна мина в нея. Знаем, че например в Съединените щати всеки ден се произвеждат повече от 20 000 опаковки синтетичен мелатонин.
Много от хората, които приемат мелатонин, не го правят просто, за да регулират цикъла на съня си. Доказано е, че нивата му намаляват по време на пубертета и към 40-те години тялото ни понижава драстично нивата на производство му. Така че, изглежда, ключът към поддържането на нашата младост за по-дълго би бил да се компенсира дефицитът на мелатонин.
Ползите от този хормон, обаче, далеч надхвърлят забавянето на появата на бръчки или бяла коса, като се има предвид, че ролята му за нашето здраве и психологически баланс е просто изумителна.
Какво е Мелатонин?
Мелатонин, или N-ацетил-5-метокситриптамин, е хормон, който се синтезира от триптофан и се произвежда в епифизната жлеза. Затова е интересно да се разбере, че не само хората и животните имат този сложен, така желан биологичен елемент. Мелатонинът присъства и в бактерии, гъбички и някои водорасли. Той е, да го кажем по друг начин, ключът към живота.
От друга страна, за да го произвеждаме по-редовно, е нужно да възприемаме циклите на светлина и тъмнина в денонощието. Тази комбинация от фактори между светлинната стимулация, която достига до нашата ретина, пинеалоцитите в нашата епифизна жлеза и суперхиазматичното ядро на хипоталамуса са нещата, които обединяват неговото производство.
Знаем например, че около 8:00 часа нивата на мелатонин започват да нарастват. Те се увеличават прогресивно някъде до около 3:00 сутринта, което също е моментът, когато нашата телесна температура е по-ниска. Това учените наричат "биологична нулева температура". От този момент нивата на мелатонина отново намаляват.
Като любопитен факт ще споменем, че изолирането на мелатонина в епифизата не се случва много отдавна. Годината е 1958, когато откриват важното му значение за нашите циркадни ритми. Оттогава науката продължава да копае все по-дълбоко, изучавайки ролята му в депресията, затлъстяването или невродегенеративните заболявания.
Мелатонинът насърчава съня
Патриша е на 52 години и от няколко месеца страда от безсъние. Както повечето от нас, тя е чувала и чела някои неща за това как "мелатонинът ни помага да заспим. Знае, че няма нужда от лекарска рецепта. Лесно е да се купи, евтино и на пръв поглед изглежда като "перфектното лекарство".
Вярно ли е, че мелатонинът може да ни помогне да спрем безсънието?
Важно е да разберем, че това, което наистина прави мелатонинът, е да предизвика сън, а не да го поддържа. Когато Патриша вземе синтетичната си капсула мелатонин в 23:00 часа, много е възможно тя да заспи, но определено ще се събуди няколко часа по-късно.
- Мелатониновите добавки всъщност могат да бъдат много полезни при смяна на времето, самолетен синдром или справяне с работните смени, където нямаме друг избор, освен да спим през деня и да работим през нощта.
- Също така е много полезен за хора с проблеми със зрението.
- Той е доказано полезен за намаляване на болката, свързана с различни видове главоболие.
Все пак трябва да имаме предвид друг важен аспект на тези добавки. Всяко хапче обикновено съдържа между 3 и 10 милиграма мелатонин, въпреки че телата ни действително реагират дори само на половин милиграм.
Единствените проучвания, които измерват употребата на синтетичен мелатонин при лечение на безсъние, са свързани с хора, които страдат от нещо, известно като разстройство на фазите на съня. Това е нарушение в циркадния ритъм, характеризиращо се с безсъние, промени в телесната температура и проблеми с хормоните и обхвата на вниманието. |
Мелатонинът при хора, които страдат от стрес
Мелатонинът може да бъде благословия за хора, които са подложени на висок ежедневен стрес и поради своята работа са принудени да прекарват много часове в среда, където има само изкуствена светлина. Например лекари, медицински сестри или работници във фабрика, които са принудени да работят продължително, губейки концепцията си за ден и нощ.
- В резултат на напрежението в работата има много хора, които в крайна сметка спят много малко и не се хранят добре. Този начин на живот предизвиква обезпокоително понижаване нивата на мелатонин. Наред с това се появява риск от депресия и други свързани заболявания.
- Колкото по-малко мелатонин се отделя в тялото ни, толкова повече промени настъпват в нашия циркаден ритъм. Това отслабва имунната ни система и възпрепятства производството на един от най-добрите биологични антиоксиданти, с които разполагаме. Този, който е способен да лекува увреждане на клетките и забавя преждевременното стареене.
Изключително важно е, ако се окажем в една от тези ситуации да говорим с лекар за това, дали трябва да употребяваме синтетичен мелатонин или да се ограничим до подобряване на диетата и други положителни житейски промени.
Мелатонин срещу стареене и дегенеративни процеси
Както споменахме в началото на тази статия, с възрастта мелатонинът престава да се синтезира със същата скорост. Този спад не води просто до по-малко нужда от сън през нощта или до прогресивно стареене.
Важно е да отбележим, че този хормон също така синхронизира ритмите на невротрансмитерите в нашия мозък. Ето защо, онова, което с годините се влошават нашите когнитивни способности, като внимание или памет.
Липсата на мелатонин, също така, допринася за появата на някои заболявания като болестта на Алцхаймер или Паркинсон.
Мелатонинът насърчава съня и младостта
Ето как можем да го увеличим:
Много е възможно първата ни реакция след прочитане на всички тези ползи да бъде да отидем до аптеката и да си купим добавка. Нека подчертаем, че това не е добра идея. Винаги се допитвайте до вашия лекар дали е добра идея да приемате добавки мелатонин и в продължение на какъв период. Не забравяйте, че всеки се нуждае от специфична доза, за да усети ефекта.
Така че, преди да се обърнем към самолечението, винаги е в наша полза да стимулираме производството на този хормон по естествен начин, чрез тези прости стратегии.
Доколкото е възможно и ако нашите задължения го позволяват, е добре за нас да живеем в хармония със светлинните цикли. Грешка, която повечето от нас правят, е вечерното излагане на твърде много изкуствена светлина от нашите електронни устройства като компютъра, таблета или мобилния телефон. Всичко това засяга нашата епифизна жлеза.
И така, важно е диетата ни да е богата на много специален вид аминокиселина: триптофан. Благодарение на това вещество ние произвеждаме подходящи количества мелатонин, както и серотонин. Ето някои от тези храни:
- Яйчни жълтъци;
- Банани, ананас, авокадо и сливи;
- Тъмният шоколад е чудесен начин да се повишат нивата на тритофана, за да се произведе мелатонин по естествен начин;
- Спирулина;
- Кресон, спанак, цвекло, моркови, целина, люцерна, броколи, фурми;
- Ядки (бадеми, орехи, шамфъстъци, кашу и още);
- Семена (сусам, тиква, слънчоглед, сминдух);
- Пълнозърнеста пшеница;
- Мая;
- Фасул (гарбанцос, леща, фава, ся и още);
В обобщение, видяхме по какъв начин мелатонинът е много повече от хормон, който регулира цикъла на сън и бодърстване. Това е и молекулата на младостта, психичното благополучие и онзи мост, който ни свързва с естествените ритми на нашата планета, за да живеем в хармония с нея.
exploringyourmind.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФИЛОРГА NCEF НОЩНА МАСКА ЗА ЛИЦЕ 50 мл
Безплатна доставка за България!ОВАБУУСТ ЗА ЖЕНИ капсули * 120 FAIRHAVEN HEALTH
Безплатна доставка за България!ПЛАНТИС МЕЛАТОНИН СПРЕЙ С МАТОЧИНА И ПАСИФЛОРА 20 мл 036893
НовСЛАДКИ СЪНИЩА ФОРТЕ таблетки * 30 ФОРТЕКС
ПРОМОБИОХЕРБА ГАБА капсули 410 мг * 100
ОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 180
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Функция и хормони на епифизата
- Мелатонин
- Инка бери, Физалис
- Безсъние при шизофрения – безопасен ли е приемът на мелатонин
- Алтернативно лечение на безсъние
- Хормонът мелатонин подпомага отслабването и намалява риска от диабет тип 2
- Как да повишим нивата на мелатонин по естествен път
- Употребата на мелатонин срещу безсъние се увеличава въпреки потенциалните вреди за здравето
- Мерки срещу зачестилите случаи на деца в САЩ, погълнали големи дози мелатонин
- Децата знаят сами кога трябва да си легнат
Коментари към Мелатонинът насърчава съня, младостта и психичното благополучие