Мисловното пътуване в бъдещето като метод за вземане на решения
Акценти
|
„Има ли начин да се подготвим за онова, което ни очаква, ако бъдещето изглежда непредсказуемо? Да!“, казва футуристът (специалист по въпросите, свързани с бъдещето) и дизайнер на игри Джейн Макгонигал. Според нея единственото, което трябва да направим, е да потънем във въображението си и да разиграем всички възможни сценарии, като използваме „пътуване в бъдещето“.
Тя казва, че обмислянето на вариантите за онова, което може да ни споходи, не е суперсила, и не е нужно да се опитваме да поправим всичко или да спасим всеки. То обаче ни позволява да се подготвим психически за новите предизвикателства, да запазим надеждата и да развием устойчивост, което от своя страна намалява риска от тревожност и депресия. Пътувайки напред във времето, ние черпим вдъхновение и намираме мотивация да предприемем действия още днес, за да бъдем щастливи утре.
>>> Можете да се справите с всяка трудност в живота, ако развиете своята устойчивост
Как да пътуваме във времето, за да се адаптираме към възможните промени в бъдеще
В своята книга Imaginable Макгонигал описва как можем да тренираме ума си да мисли за немислимото и да се подготвим за по-добро бъдеще. Нека се запознаем с част от съветите й.
Въображаема картина: Как ще се събудите утре сутрин
Отделете следващите 30 секунди и си представете как се събуждате утре сутрин. Опитайте да опишете всичко възможно най-подробно.
Ако ви е трудно да обрисувате сцената, си отговорете на следните въпроси: В какво помещение съм, къде се намирам? Какво ме събужда – аларма, слънчева светлина, докосване, нечий глас? Навън все още тъмно ли е или е светло? Има ли човек при нас? С какво съм облечен? В какво настроение съм? Кое е първото нещо, което правя, щом отворя очи?
Продължете да си представяте тази въображаема сутрин, докато отговорите на всеки от въпросите по-горе.
Бързото мисловно пътуване във времето е пример за възможен бъдещ сценарий, който лесно можете да разиграете в ума си, при това в детайли.
>>> 7 стъпки за вземане на сериозни решения
Въображаема картина: Как ще се събудите след една година
Тази задача е малко по-трудна за изпълнение. Ще са ви нужни 30 секунди. Опитайте да си представите събуждането сякаш се случва точно сега.
Не се притеснявайте да променяте детайли от първата картина. Тук могат да ви помогнат следните въпроси: На различно място ли съм този път? Има ли промени във външния ми вид? Как се чувствам? Сутрешната ми рутина по-различна ли е? Ако да, какво е различното година по-късно?
Не се отказвайте, ако в началото не успявате да се откъснете от реалността. С времето ще забележите, че детайлите от картината изникват все по-бързо в съзнанието ви.
Въображаема картина: Как ще се събудите след десет години
Отделете колкото време ви е необходимо, за да си представите една ваша сутрин 10 години по-късно.
Как изглеждам, къде съм и с кого? От какво съм заобиколен? Какво виждам, чувам, помирисвам и чувствам? Коя е първата мисъл, която ме спохожда, като се събудя? Какво съм планирал за деня? Променен ли съм физически?
Постарайте се картината да не е измислица. Нека сценарият да е максимално реалистичен. Ако ви е трудно, опишете на лист хартия всичко, което си представяте.
Нормално е колкото по-дълъг е периодът от време, толкова по-сложно да ви се струва. Не сте били 10 години по-възрастни, за да знае мозъкът ви какво да очаква. Освен това цяло десетилетие предполага много повече промени – в тялото, във взаимоотношенията, живота и средата.
Вашият ум инстинктивно разпознава неизвестното и, вместо да ви предложи един или два възможни сценария, той оставя пред вас бяло петно, бял лист, върху който да рисувате вие. Вашата задача е да направите съзнателен избор какво бихте искали да нарисувате на него.
Да запълните празния лист няма да е никак лесно, но точно това прави пътуването във времето толкова полезно. Вместо умът ви просто да си припомня онова, което вече знае, той трябва да създаде нови картини, нови сценарии. За целта извлича информация от минали преживявания, пречупва я през надеждите и страховете ви и я съгласува с предчувствието ви за онова, което вероятно ще се случи след десет години.
Така се оформя нова представа. Изведнъж всичко, което преди ви се е струвало немислимо, изглежда възможно. Някога, в бъдеще, ще можете да се върнете към този спомен и да разберете как ви кара да се чувствате, към настоящия момент. Положителни или отрицателни емоции предизвиква у вас? С помощта на тези предполагаеми чувства ще вземете някои важни решения като например дали трябва да промените нещо днес, за да направите този сценарий по-малко или повече възможен. Хубавото е, че споменът е плод на вашето въображение и като такъв можете да го промените, когато пожелаете.
Епизодичното пътуване във времето не е бягство от реалността, а инструмент за вземане на решения
Учените наричат това мисловно пътуване „епизодично пътуване във времето“ (episodic future thinking, EFT). То ви помага да видите бъдещето почти толкова ясно, колкото би било, ако вече сте в него.
EFT не е бягство от реалността, а просто начин да се запознаете с рисковете и възможностите, които може би не сте предвидили. EFT не е фантазия, не ви изстрелва в друг свят, където всички ваши проблеми са решени и животът ви е розов. Мисловното пътуване ви учи да свързвате днешното си Аз с онова, което може би ще чувствате или правите в бъдеще.
Именно защото ви позволява да предвидите различните сценарии, EFT е много ефективен инструмент за вземане на решения, планиране и мотивация. С негова помощ си отговаряте на въпроса дали този въображаем свят е светът, в който бихте искали да се събудите. Ако е, какво можете да направите сега, за да сте сигурни, че ще се случи точно така? Ако не е, какви действия бихте могли да предприемете, за да промените сценария?
Резултатите от функционални ЯМР изследвания показват, че пътуването в бъдещето повишава активността в 11 различни области на мозъка, както и на невроните, които ги свързват. За сравнение, когато се връщате към отминало събитие, се активират само шест от тези 11 области.
Какво се случва в мозъка, когато предприемете пътуване във времето
Когато пътувате мислено в бъдещето, в мозъка ви протичат три основни мисловни процеса.
Мисловно изграждане на бъдещия свят
Казано по друг начин, мозъкът ви подрежда сцената и декорите, разпределя ролите и реквизита преди началото на представлението.
По време на EFT той започва да търси трескаво реалистични детайли и правдоподобни идеи, което води до активиране на хипокампа (амоновия рог) – мястото, където се съхраняват спомените и протича процесът на учене. Мозъкът започва да прехвърля спомените ви, както и всички факти и идеи, които сте запаметили. В зависимост от бъдещето, което сте си представили, хипокампът отсява най-подходящата информация и я интегрира в нова сцена.
Каквото и да виждате в бъдещето си, то винаги ще е свързано с информацията, която мозъкът ви по-рано е получил и обработил. Когато се усъвършенствате дотолкова, че да можете да си представите и немислимото, бихте могли да включите в своя въображаем свят не само логичните събития и идеи, но и други изненадващи елементи, които биха могли да се окажат важни.
Ето защо според Джейн Макгонигал е много важно в хипокампа на мозъка да има така наречените „подсказки за бъдещето“, или конкретни нови идеи, които могат да повлияят на представата ви за бъдещето. Големият брой подсказки осигурява богат избор на мозъка, което означава, че и въображаемите картини от бъдещето ще са по-интересни и оригинални.
Откриване на възможности
Това е вторият по ред процес, който протича, когато си представяте вашето бъдеще. През тази фаза търсите начини да удовлетворите нуждите си и да постигнете целите си. Ако например предположите, че ще сте гладни, когато се събудите една сутрин след десет години, какво би поискало за закуска бъдещото ви Аз? Ако предположите, че ще сте самотни, когато се събудите една сутрин след десет години, с кого би поискало бъдещото ви Аз да се чуе или срещне първо? Идентифицирането на възможности всъщност е търсене на мотивация.
За да ги откриете, мозъкът активира връзките между невроните във вентромедиалния префронтален кортекс (vmPFC) – област, без която не бихте могли да си поставяте цели и да проследяваме напредъка си при тяхното изпълнение. Също като хипокампа, vmPFC ще ви предложи цели, които сте си набелязвали в миналото или поне сте обмисляли. Обикновено онова, за което се сещате първосигнално е онова, което е най-тясно свързано с вашите ценности, убеждения и истински нужди.
Например, стремежът да се развивате и да учите, желанието да помагате на другите, склонността към смели постъпки, грижата за семейството, креативността и т.н.
Все пак пред вас стои задачата как бъдещото ви Аз би могло да постигне поставените цели. Тук се намесва структурата putamen, част от системата за награждаване в мозъка. Тя проследява действията и поведението, които ви отвеждат до успех. Putamen е същата онази част от вашия мозък, която ви кара да си мислите: „Ще се почувствам по-добре, когато изляза на въздух“, „Ще зарадвам майка ми, ако й пиша веднага щом пристигна“ или пък „Готвенето ми се отразява добре в края на тежък и напрегнат ден“.
Тази мозъчна структура се базира на реални преживявания и затова всички бъдещи действия, които ви предлага, са силно повлияни от стратегии, проработили в миналото.
Макгонигал препоръчва да се опитате да избягате от вече изпитания модел на поведение, защото само така можете да разберете дали няма и друг, различен начин за постигане на целта.
Тя предлага да експериментирате още днес и да направит нещо, което никога по-рано не сте. Подобни микродействия, както ги нарича специалистът, ще обучат вашия мозък, че реалистичното поведение има различни прояви.
Чувства
Това е последният процес по време на мисловното пътуване в бъдещето. В емоционалните центрове на мозъка – лангерхансов остров и амигдала – се отключват чувства, които е много възможно да изпитате, ако сценарият се превърне в реалност. Емоции като вълнение, разочарование, страх, гордост, ревност, радост, тъга, скука, объркване, облекчение и много други ви дават важна информация за това дали искате бъдещето, което си представяме, и какво можете да направите, за да го получите или пък избегнете.
Това са напълно реални емоции. Според изследванията чувствата, които ви връхлитат по време на EFT, са също толкова силни, колкото чувствата, които изпитвате в настоящето. Затова някои хора предпочитат да си представят бъдещето красиво и безметежно и избягват сценариите, които ги плашат.
Футуристът Джейн Макгонигал обаче е категорична, че съзнателното и предпазливо мисловно пътуване в бъдеще, което не ви харесва, носи своите ползи. То би могло да ви подготви психически и да улесни адаптацията ви в случай, че неблагоприятният за вас сценарий се превърне в реалност един ден.
Mental time travel is a great decision-making tool — this is how to use it: https://ideas.ted.com/mental-time-travel-is-a-great-decision-making-tool-this-is-how-to-use-it/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- 10 изобретения на бъдещето, които ще ви се прииска да притежавате
- Тревогите за бъдещи събития състаряват и повишават риска от болести
- "Храна в епруветка" или продуктите на бъдещето
- Къщи по команда, хора киборги и суперкомпютри - животът на Земята след 1000 години
- Човекът след 100 века - грозен, ням и глух
- 18 джаджи и аксесоари доказват, че живеем в бъдещето
- Учени показват как би изглеждал човекът през 2100 г.
- Подсъзнанието програмира бъдещето
- Сдружение Бъдеще за децата
- 29 деца са помолени да довършат изречението "Аз ще..." - отговорите им ще стоплят сърцата ви
Коментари към Мисловното пътуване в бъдещето като метод за вземане на решения