Можете да се справите с всяка трудност в живота, ако развиете своята устойчивост
„Наскоро в класа на дъщеря ми дойде малко украинско момиченце. То е един от милионите бежанци, потърсили сигурност и подслон в чужда страна заради войната“, разказва Кортни Уорън, психолог и професор по психиатрия от медицинското училище на университета в Невада.
Експертът признава, че трудно може да си представи какво е да те прогонят от родния ти дом, да те откъснат от семейството и да загубиш всичко, което си притежавал някога. Емоциите, които бушуват в един бежанец, обхващат целия спектър – от шок, през гняв и страх, до дълбока тъга.
Вътрешните му преживявания понякога отстъпват място на практичните нужди – безопасно място за пребиваване, нов език, нова работа, ново училище. Да не забравяме и страха – онзи тих, потиснат страх, че може да загуби любими хора, които не са успели или не са пожелали да напуснат страната.
Истината е, че животът винаги ни въвлича и в неприятни ситуации – несправедливи, болезнени, трудни за преодоляване, някои силно травмиращи. Едва ли има човек на този свят, който да не е изпитвал силна болка, мъка, несигурност, страх, тъга или тревожност. За жалост, не можем да избягаме от тях, но можем да ги преодолеем и да продължим напред. Ето как.
Изграждане на устойчивост
Устойчивостта е умението да се адаптираме към трудностите, с които се сблъскваме. Да сме устойчиви означава да се изправяме срещу проблемите си и да ги решаваме по здравословен за нас начин, който ще ни направи по-силни и по-мъдри.
Ключови аспекти на устойчивостта
Както казва д-р Луси Хоун в своя TED презентация, „устойчивите хора са дяволски добри в три ключови аспекта, които им помагат да преминават възможно най-леко и ефективно през несгодите в живота“.
1. Те разбират и приемат факта, че хубавото и лошото вървят ръка за ръка.
2. Фокусират вниманието си върху нещата, които могат да контролират и запазват положителната си нагласа въпреки всичко.
3. Не спират да си задават въпроса дали онова, което правят, за да разрешат проблема, им помага или вреди. Ако се налага, променят подхода си.
Стъпки за постигане на по-голяма устойчивост в живота
Според д-р Хоун всеки би могъл да започне да гради своята устойчивост още днес. Ето какви съвети дава експертът на хората, решили да променят нагласата си.
1. Приемете, че страданието и болката са част от живота
Напомняйте си, че не сте сами в трудностите. Всеки човек се сблъсква с препятствия, те са част от житейския му път. Нормално е да тъгувате, да ви боли, да имате нужда от време, за да обработите случващото се, и накрая да го приемете.
2. Избирайте накъде да насочите вниманието и усилията си
Това умение ще ви помогне особено много, когато попадате в наистина заплетени ситуации. Ако се фиксирате върху болката си, вероятно ще се чувствате още по-нещастни, гневни, озлобени и онеправдани. Крайният резултат би бил още повече болка. Затова е добре да се съсредоточите върху нещата, които можете да контролирате. Потърсете положителното в конкретния случай и се радвайте на всяка възможност за израстване.
3. Правете само онова, което ви помага, и се въздържайте да правите онова, което ви наранява
Когато е под стрес или изпитва болка, човек е склонен да действа саморазрушително, като се задълбочава в детайлите и се връща многократно към случилото се. Затова д-р Хоун препоръчва да преразгледате поведението си и да прецените има ли нещо, което ви пречи и е добре да спрете да правите.
>>> Трудностите в живота – как ни променят и как да се поучим от тях
4. Поставете си нова цел
Повечето хора не обичат промените. Болката е може би най-надеждният инструмент за самоусъвършенстване и растеж. Запитайте се какво бихте искали да постигнете? Поставете си няколко цели, без значение грандиозни или скромни са те. Всеки ден правете по една крачка, която да ви приближава към успеха.
Няма човек, който да е застрахован срещу превратностите на живота. Макар да звучи невъзможно, все пак дори и в тежки моменти, можете да откриете нещо хубаво и градивно. Нещо, което да ви даде надежда, посока и сили да продължите. Страданието не е просто лош късмет, то е навсякъде около вас. Фокусирайте се върху доброто, защото то със сигурност е някъде там. Единственият изход от трудна ситуация е да си поставите нова цел и да я преследвате.
Yes, You Can Get Through This: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/naked-truth/202209/yes-you-can-get-through
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Позитивна психология: Ролята на позитивните емоции за подобряване на психичното здраве
- 10 начина за изграждане на психическа устойчивост
- Какво е позитивна психология и какво не е
- Мартин Селигман и позитивната психология
- Позитивната психология на работното място: Слава богу, че е понеделник
- Защо манифестирането може да бъде опасно за нас
- Позитивната психология и промяната в поведението: 5 начина да промените навиците си
- Михай Чиксентмихай за потока: Психологията на оптималното преживяване
- Позитивно хранене: Как да подобрим благополучието си
- СЗО алармира за нелечими щамове на гонорея по цял свят
Коментари към Можете да се справите с всяка трудност в живота, ако развиете своята устойчивост