Защо психолозите се фокусират върху миналото, когато бъдещото е в основата на успешния живот
Повече от век психолози като Зигмунд Фройд и Карл Роджърс фокусират вниманието на хората върху миналото, когато търсят причини за често срещани проблеми с психичното здраве. Но какво ще стане, ако са в грешка? Ами ако не миналото, а начинът, по който гледаме на бъдещето, ни пречи да станем най-добрата версия на себе си.
Множество изследвания се съсредоточават върху търсенето на причините за психичните заболявания. Все повече проучвания обаче показват, че фокусирането върху бъдещето може да намали риска от депресия и да помогне за по-ефективното справяне със стреса. Понякога, вместо да анализираме негативните спомени, трябва да се съсредоточим върху по-доброто разбиране на това как виждаме бъдещето си.
Много военни ветерани, бежанци и хора, преживели травма, прекарват малко време в мислене за бъдещето. Вместо да живеят с надежда за предстоящите дни, те са тясно фокусирани върху негативните преживявания в миналото.
>>> Как да превърнете вашите негативни преживявания в смислени моменти
Силата на положителните размишления
Положителните размишления върху бъдещето може да ни помогнат да бъдем по-отворени към живота и възможностите, които ни предлага. Имайки това предвид, изследователски екип, ръководен от Джули Раунд, провежда експеримент, включващ малка група току-що пенсионирани жени, някои от които силно разтревожени за бъдещето.
Целта на екипа е да помогне на участниците да създадат по-положително бъдеще, поради което в продължение на четири дни жените са помолени да отделят по 20 минути в мисли за своето най-добро бъдещо Аз. Освен това всички участници са насърчени да си представят, че мечтите им се сбъдват, както и да помислят как би изглеждал животът им след пет години.
В последния ден от проучването всеки е помолен да си представи 80-ия си рожден ден с помощта на сетива – например на какво ухае и кои хора присъстват, включително и такива, които все още не познава. Последното упражнение е всяка жена да постави цели за живота си.
Седмица след края на експеримента жените продължават да изпитват смесени емоции. Все още имат нужда от време, за да обмислят бъдещето си – всички неща, които очакват с нетърпение, и тези, от които се страхуват. Положителна промяна се наблюдава едва три месеца по-късно, когато е отчетено повишено спокойствие и ентусиазъм за бъдещето.
Четири техники за създаване на по-добро бъдеще
Вашето „най-добро възможно Аз“ е само една от многото възможности, от които можете да се възползвате, за да създадете по-положително бъдеще, което да очаквате с нетърпение. Също така може да изпробвате и следните техники:
Очаквайте положителни неща
Помислете върху малки и по-значими неща, които могат да се случат в близко или далечно бъдеще. Представете си какво би било, ако всичко в живота ви върви добре. Насладете се на положителните чувства.
Представете си, че нямате проблеми
Проектирайте себе си във време, когато всички проблеми, с които се борите днес, са разрешени. Опишете как сте го постигнали.
Поставяйте си цели
Изгответе списък с цели, които бихте искали да постигнете. Определете силните си страни и помислете как те могат да ви помогнат за постигането на вашите цели.
Гледайте към бъдещето с надежда
Старайте се винаги да вярвате, че каквото и да се случва, ще откривате пътя към постигането на нещата, които искате в живота си. Опитайте се да определите какво бихте искали да бъде вашето бъдеще и помислете как да стигнете дотам.
>>> Безнадеждност – емоцията, която ограбва вярата ни в бъдещето
Фокусирането върху бъдещето предлага избор и разкрива, че човек не е просто продукт на травмите от детството или други неблагоприятни житейски събития. Миналото не може да се промени, но е възможно да се създаде по-светло бъдеще, ако човек избере да се изправи пред него с увереност. Това не означава, че трябва да се живее в отричане. Всъщност е точно обратното. Всеки човек трябва да признае, че са се случили лоши неща, но също така да потвърди, че иска обещаващо бъдеще за себе си и да избере да съсредоточи вниманието си върху създаването му. Виждането му е отправна точка за осъществяването му.
Psychologists have traditionally focused on the past – what if that’s all wrong?: https://theconversation.com/psychologists-have-traditionally-focused-on-the-past-what-if-thats-all-wrong-182308
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЦАР ПЛЪХ - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
ВЯРА, НАДЕЖДА, ЛЮБОВ - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
КВАНТОВА ГРАДИНА - АЛЕКСАНДЪР ЧОБАНОВ - ХЕРМЕС
ВСИЧКО Е ПРЕЦАКАНО - МАРК МЕНСЪН - ХЕРМЕС
ПРОЛЕТНО ИЗКУШЕНИЕ - МИЛИ ДЖОНСЪН - СИЕЛА
ОБИТАЕМИЯТ ОСТРОВ - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Прещип, Улекс
- Есенна тинтява, Лилава тинтява
- 10 изобретения на бъдещето, които ще ви се прииска да притежавате
- Хоспис "Дар", гр. София
- Тревогите за бъдещи събития състаряват и повишават риска от болести
- Как да се освободите от капана на безнадеждността
- "Храна в епруветка" или продуктите на бъдещето
- Къщи по команда, хора киборги и суперкомпютри - животът на Земята след 1000 години
- Човекът след 100 века - грозен, ням и глух
- 18 джаджи и аксесоари доказват, че живеем в бъдещето
Коментари към Защо психолозите се фокусират върху миналото, когато бъдещото е в основата на успешния живот