Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне

Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне

от 17 март 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Родителите, които имат обтегнати отношения с порасналите си деца, често се чувстват тъжни, тревожни, разочаровани и празни отвътре. Затова не е чудно, че постоянно се питат къде са сбъркали и с какво са заслужили подобна липса на уважение.

Много са причините, които обуславят негативните нагласи и обтегнатите отношения между порасналите деца и техните родители. Преди да разгледаме три от тях, нека си припомним, че никой родител не е перфектен. Може би най-разочароващото за много родители е, че независимо от интензивността на начина, по който общуват, те обикновено обичат своите деца и искат най-доброто за тях.

Обнадеждаващата новина е, че без значение на каква възраст е вашето дете, мисълта за развитие – желанието да се учите от неуспехи и грешките – е най-добрият начин да подобрите взаимоотношенията си. Ето трите основни причини, поради които порасналото ви дете може да се отнася зле с вас.

1. Неразрешени емоционални проблеми

Напрегнатите отношения между родители и пораснали деца могат да възникнат по много причини, като например различия в ценностите, конфликти за минали събития или борби за самостоятелност. Това може да доведе до стрес, безпокойство и емоционални проблеми и за двете страни.

Някои допълнителни по-сериозни проблеми могат да доведат до обтегнати отношения между родители и пораснали деца. Докато децата растат и изграждат собствената си идентичност, те могат да развият ценности и вярвания, които противоречат на тези на техните родители, което неминуемо води до несъгласия и напрежение. Стари конфликти или травми, които никога не са били напълно разрешени, могат да изплуват отново на по-късен етап и да предизвикат напрежение. Друга причина за обтегнати отношения е моделът на лоша комуникация, който може да доведе до недоразумения и обидни спорове.

Какво може да направите вие като родител?

За да се справите с напрегнатите отношения, дайте приоритет на положителната комуникация, съпричастността и разбирането. Стремете се да общувате открито и честно, изслушвайте активно тревогите на детето си и полагайте усилия да разберете неговата гледна точка. Порасналите деца имат нужда родителите им да бъдат спокойни, твърди и неконтролиращи. Пример за спокойна родителска реакция е: „Оценявам мнението ти, но не съм съгласен. И двамата виждаме нещата по различен начин. Съгласен ли си, че воденето на спокоен, конструктивен разговор е по-вероятно да ни помогне да се почувстваме добре, отколкото да продължаваме да спорим?“

2. Непризнаване на промените в ролите и отговорностите

Смяна на ролите

Когато децата растат, родителите често се борят с прехода им към независим възрастен. Това означава, че на някои от тях им е трудно да се откажат от родителската си роля.

Има няколко причини, поради които родителите се борят с мисълта да видят порасналите си деца като възрастни. Едната е носталгията. На мнозина им е трудно да приемат, че децата им вече не са толкова зависими от тях. Друга причина е, че родителите често имат склонност да защитават и да се грижат за децата си, дори когато вече са големи, и може да изпитват трудности да се приспособят към промените.

Какво може да направите вие като родител?

Вие и вашето пълнолетно дете трябва да общувате открито и честно помежду си, за да изградите взаимно разбиране и уважение. Напомнете си, че детето ви вече е голямо, дори ако не сте съгласни с някои негови избори. Насърчавайте го да проявява независимост и отговорност за действията си, обсъждайте неговите цели и стремежи и изисквайте уважително отношение към вас.

3. Изразяване на критика и обезценяване

Родителите, които са силно критични или пренебрежителни към чувствата или постиженията на порасналите си деца, могат да причинят емоционална вреда. Това е твърде възможно да ги накара да се почувстват маловажни или неспособни да отговори на стандартите на родителите си. Подобно отношение също може да доведе до чувство на неадекватност и липса на увереност.

Когато порасналите деца усещат критика, те могат да развият чувство на отхвърляне. Използването на вина, срам или други манипулативни тактики за контролиране на поведението от страна на родителите може да причини значителна емоционална вреда. И накрая, родителите, които не зачитат границите и независимостта на децата си, рискуват да развалят взаимоотношенията си с тях.

Какво може да направите вие като родител?

Поставете се на мястото на вашето дете и се опитайте да разберете неговата гледна точка. Това може да ви помогне да бъдете по-съпричастни и по-малко критични към него. Вместо да посочвате грешките му, се съсредоточете върху това, което прави правилно. Признайте, че вашето пълнолетно дете е независим индивид, способен да взема свои собствени решения. Дайте му пространство да прави собствени грешки и да се учи от тях.

Важно е да се отбележи, че подобни отношения могат да се наблюдават във всеки тип семейство. Въпреки това въздействието върху порасналото дете може да бъде значително. Така че бъдете наясно с поведението си и как то може да повлияе на емоционалното благополучие на вашето дете. Ако продължавате да изпитвате трудности да комуникирате нормално, потърсете помощ от терапевт. Той може да ви помогне да се справите с основните проблеми, които допринасят за вашите конфликти.

Източник:

3 Reasons Your Adult Child Treats You Like Dirt: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/liking-the-child-you-love/202303/3-reasons-your-adult-child-treats-you-like-dirt

Още по темата:
  • Как 6-и клас предопределя бъдещето ни Как 6-и клас предопределя бъдещето ни
  • Схема на изоставяне – какво представлява и защо ви вреди Схема на изоставяне – какво представлява и защо ви вреди
  • Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор
  • Уязвимостта е ключът към пълноценните отношения с партньора Уязвимостта е ключът към пълноценните отношения с партньора
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАНАДЕРМ МЕНТОЛКА ОХЛАЖДАЩ ГЕЛ - БАЛСАМ 200 мл
16.00лв.

КАНАДЕРМ МЕНТОЛКА ОХЛАЖДАЩ ГЕЛ - БАЛСАМ 200 мл

ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60
58.00лв. 52.20лв.

ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60

ПРОМО
ЕКО БАЛАНС МЕЛАТОНИН + ПАСИФЛОРА + МАГНЕЗИЙ таблетки * 30
15.84лв.

ЕКО БАЛАНС МЕЛАТОНИН + ПАСИФЛОРА + МАГНЕЗИЙ таблетки * 30

СТАБИЛИЗАТОР ЗА САКРО-ЛУМБАЛНАТА ОБЛАСТ модел 1064 размери S, M, L, XL, XXL OPPO
87.00лв.

СТАБИЛИЗАТОР ЗА САКРО-ЛУМБАЛНАТА ОБЛАСТ модел 1064 размери S, M, L, XL, XXL OPPO

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ ПРОБИОТИКС МУУД+ ЗА ЕМОЦИОНАЛНО ЗДРАВЕ И СПОКОЙСТВИЕ капсули * 60
124.00лв.

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ ПРОБИОТИКС МУУД+ ЗА ЕМОЦИОНАЛНО ЗДРАВЕ И СПОКОЙСТВИЕ капсули * 60

Безплатна доставка за България!
МАГНИТНИ ЛЕПЕНКИ * 10
15.50лв.

МАГНИТНИ ЛЕПЕНКИ * 10

Коментари към Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 21:36
    Коментирайте "Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Как 6-и клас предопределя бъдещето ни
  • Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
  • Как да превърнем непълноценните взаимоотношения в наши учители
  • Транквилизатори
  • Жълт кантарион, Звъника, Порезниче, Кърски чай, Шуплек
  • Схема на изоставяне – какво представлява и защо ви вреди
  • Канна, Скелетиум
  • Бензодиазепини
  • Невинаги можем да се предпазим от болката, която другите ни причиняват
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Напрежение в гърдите след края на цикъла

преди 1816 дни, 23 часа и 56 мин.

Как се чувствахте, когато заживяхте с любимия? Нормално ли е още в началото да се усеща напрежение?

преди 3860 дни, 6 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 9 часа и 37 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 5 часа и 47 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 22 часа и 28 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 5 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес

Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес

от 29 ное 2024г. Прочети повече
Картоф Картоф

Картоф

от 15 апр 2024г. Прочети повече
Техники за релакс.  Автогенен тренинг Техники за релакс.  Автогенен тренинг

Техники за релакс. Автогенен тренинг

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители

Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители

от 01 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival