Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове

Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове

от 25 яну 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Реципрочността е взаимоизгоден процес на размяна на вещи, услуги или жестове с други хора. Правилото за реципрочност гласи, че щом някой е направил нещо за нас, ние сме длъжни да му отговорим със същото.

Доколко развита ще е потребността от реципрочност зависи от социалните умения, които е придобил човекът през годините. Чрез опита децата се научават да споделят играчки със своите връстници, да се редуват или да се ангажират в занимания, които изискват споделена отговорност.

Реципрочността е изключително важна в личните отношения, както и в случаите, когато искаме да убедим отсрещната страна да промени поведението или възгледите си.

Всеки път, когато се чувстваме длъжни да направим нещо за някого, защото той е сторил същото по-рано за нас, ние всъщност спазваме правилото за реципрочност. Разбира се, има и други социални норми, които определят поведението ни.

Принципът на действие на реципрочността е прост: Човек се чувства задължен да върне жеста на друг човек, който по-рано му е помогнал или услужил с нещо. Когато например съседът позвъни на вратата, за да ни почерпи с бисквитки, след като сме се нанесли в квартала, ние смятаме, че е редно да се съгласим да се грижим за кучето му, докато е на почивка.

Видове реципрочност

Има три основни вида реципрочност:

Обща реципрочност

Тя обикновено се наблюдава в семействата, където всеки помага на другия, без да очаква нищо в замяна. Очакванията са заменени с вътрешното убеждение, че отсрещната страна ще направи същото при нужда. Тук основна роля играе алтруизмът.

Балансирана реципрочност

Човекът, който предлага помощта си, изчислява нейната себестойност и очаква жестът да бъде върнат в точно определен срок от време. Например, той може да ни услужи с вещ или да ни помогне да направим нещо, но да очаква в замяна услуга или помощ, която според него отговаря на стореното от него.

Негативна реципрочност

Негативна е размяната, при която едната страна опитва да спечели повече от другата. Например, продажбата на силно търсен продукт или услуга на нереално висока цена.

подарък в кафява опаковъчна хартия и червена панделка

>>> Как да кажете "не" (без да чувствате вина)

Приложения на реципрочността

Една от областите, в която правилото за реципрочност се прилага наистина често, е маркетингът. Маркетолозите прилагат разнообразни методи, с които да убедят потребителя да закупи стока или услуга. Някои от тях са директни – продажба, купони или специални промоции. Други обаче са завоалирани и разчитат на психологическия ефект върху купувача.

Примери за реципрочност

  • Търговецът предлага стока/ услуга безплатно, за да привлече клиента и да го накара да закупи нещо.
  • Лидерът се грижи за своите последователи и им отделя нужното внимание, като в замяна очаква лоялност.
  • Клиентите получават полезна информация, ако разрешат да им бъдат изпращани оферти.
  • Реципрочността в личните отношения се изразява в оказването на взаимна подкрепа.

Роля на реципрочността

Според експертите тя има няколко безспорни ползи за нас.

  • Грижата за другите помага на човечеството да оцелее.
  • Когато помагаме на другите, ние можем също да разчитаме на тяхната помощ, при нужда.
  • Благодарение на реципрочността успяваме да постигнем онова, което сами не бихме могли. С други думи, нашите успехи се дължат и на съдействието от страна на околните.

През 1974 г. социологът Филип Кунц провежда научен експеримент, с който доказва силата на реципрочността в реални условия. Той изпраща написани на ръка коледни картички, придружени от негова и на семейството му снимка, до 600 непознати и избрани на случаен принцип хора. Не след дълго започва да получава картички от тях. Близо 200 души решават да върнат милия жест на Кунц.

Защо му отговорят, след като не го познават? Тук виждаме правилото за реципрочност в действие. Социологът е направил нещо за тези хора. Те от своя страна смятат, че е редно да му отговорят по същия начин.

кула от речни камъни

Реципрочност и убеждаване

Има няколко техники за убеждаване, които използват реципрочността като инструмент. Те се прилагат обикновено в търговията и политиката, където основната цел е хората да бъдат убедени да предприемат конкретно действие или да следват определен модел на поведение.

Стратегията „Това не е всичко“

„Това не е всичко“ е една от най-предпочитаните стратегии. Да си представим, че сме в магазин за мобилни телефони. Продавач-консултантът ни предлага модел и ни информира за цената му. Ние обаче не сме сигурни дали искаме точно този апарат. Тогава служителят ни предлага калъф за него, който е безплатен. Ние приемаме, че ни е направил услуга и се чувстваме задължени да купим мобилния телефон.

Реципрочност в личните отношения

Нито една връзка не би оцеляла, ако в нея липсва взаимност. Здравословните отношения между двама души се градят върху взаимна подкрепа, емоционална ангажираност, грижа и любов. Ето в какво се изразява реципрочността в личните отношения:

  • Партньорите могат без притеснение да споделят от какво се нуждаят и удовлетворяват взаимно нуждите си.
  • Комуникацията между двамата е честна и открита.
  • Взаимозависимост, която обаче не потиска и не изкривява представата за собствения Аз.
  • Емоционална реципрочност, която включва проява на емпатия и оказване на подкрепа.

Специалистите уточняват, че не става въпрос за транзакционна размяна, при която всеки отбелязва какво е направил за другия. Реципрочността в една връзка се корени в постигането на баланс при удовлетворяване нуждите на двамата партньори и ясната комуникация помежду им.

цветни хартиени торбички с покупки и надпис Sale

Как да постигнем реципрочност

В много случаи правилото за реципрочност всъщност е полезно. То ни помага да общуваме пълноценно с околните. Как обаче да го заобиколим, когато усещаме натиск да закупим дадена стока например, а не желаем?

Изчакване

Ако не сме убедени, че искаме да закупим продукта, който ни предлагат, можем просто да изчакаме. Експерти твърдят, че с времето импулсът да направим онова, което очакват от нас, отслабва.

Оценка на размяната

Случва се направената услуга да е много по-малка от онова, което се очаква да направим в замяна. Ако разберем как реципрочността влияе на поведението ни, ще ни бъде много по-лесно да устоим на натиска.

Потенциални рискове

Реципрочността невинаги е справедлива и може да се превърне в злоупотреба спрямо едната страна. Изследвания разкриват, че хората са склонни да направят по-голяма услуга или да дадат повече, отколкото са получили.

Подходът „Ритник във вратата“

Случи ли се веднъж, можем да попаднем в опасна спирала. Следващия път очакванията към нас ще бъдат още по-големи, както и услугата, която ще трябва да направим. Маркетолозите наричат този подход „Ритник във вратата“ – след отправена дребна на пръв поглед молба и съгласие от наша страна, човекът отсреща става по-настъпателен и иска повече.

Подходът „Затръшване на вратата в лицето“

Техниката „Затръшване на вратата в лицето“ също е начин за злоупотреба. Пример за прилагане на въпросния метод в търговията е определянето на нереалистично висока цена на даден продукт. Когато потенциалният купувач отхвърли офертата, защото знае, че той със сигурност е по-евтин, продавачът предлага значително по-ниска цена, която обаче остава по-висока от реалната. Това заблуждава купувача и често успява да го убеди да се съгласи на сделката, макар тя да не е изгодна.

Източник:

What Is Reciprocity?: https://www.verywellmind.com/what-is-the-rule-of-reciprocity

Още по темата:
  • Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
  • Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
  • Поддържате ли взаимоотношения с бившите си партньори? Вижте какви рискове крие това Поддържате ли взаимоотношения с бившите си партньори? Вижте какви рискове крие това
  • Токсична връзка: Тежката битка да си простиш след съжителство с токсичен партньор Токсична връзка: Тежката битка да си простиш след съжителство с токсичен партньор
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
14.90лв.

ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН

Коментари към Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 19:47
    Коментирайте "Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
  • Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
  • Поддържате ли взаимоотношения с бившите си партньори? Вижте какви рискове крие това
  • Токсична връзка: Тежката битка да си простиш след съжителство с токсичен партньор
  • Овластяващите думи, които ще ви помогнат да прекратите токсична връзка
  • Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне
  • Техниката кинцуги за реставрация на съдове и … заздравяване на интимни връзки
  • 13 признака, че бракът ви може да е към своя край
  • Животът след децата: Може ли раждането на дете да разруши брака
  • Как да се справим с трудните хора в живота си
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 7 часа и 51 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 22 часа и 51 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 23 часа и 3 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 23 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 23 часа и 17 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 14 часа и 5 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 14 часа и 5 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 6 дни, 22 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители

Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители

от 01 юни 2022г. Прочети повече
5 причини да уважавате дори тези хора, които не харесвате 5 причини да уважавате дори тези хора, които не харесвате

5 причини да уважавате дори тези хора, които не харесвате

от 30 апр 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival