Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Пристрастяване към кофеин – ефекти, интоксикация и абстиненция

Пристрастяване към кофеин – ефекти, интоксикация и абстиненция

от 27 яну 2020г., обновено на 11 яну 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Пристрастяване към кофеин – ефекти, интоксикация и абстиненция - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Пристрастяването към кофеин представлява прекомерната и/или вредна употреба на кофеинови продукти за продължителен период от време, което от своя страна оказва негативно въздействие върху здравето ви, вашите социални контакти или други сфери на живота ви. Кофеинът е толкова популярен и широко използван, че много хора не вярват в пристрастяването към него.

Вреди от кофеина

Макар повечето консуматори на кофеинови напитки или храни да се наслаждават на ефектите им, като например сутрешна бодрост, те най-вероятно не са наясно с вредите – нарушен сън, раздразнителност, тревожност. Често се случва любителите на кофеинови напитки да попаднат в омагьосан кръг – пият кафе, за да се заредят с енергия, а всъщност накрая се чувстват уморени и неспособни да се отпуснат вечер.

Някои хора изпитват сериозни затруднения вследствие прекомерната употреба на кофеин, не успяват да ограничат консумацията му и страдат от други неприятни странични ефекти. Има дори отделни случаи на предозиране с кафе.

Пристрастяване и интоксикация с кофеин

Кофеинът е едно от най-често използваните вещества, водещи до пристрастяване. Възрастовите групи, към които е насочена продажбата му, са най-различни – тийнейджъри, възрастни, в някои случаи дори деца. Кафето, като основен източник на кофеин, присъства в състава на много храни и напитки, което прави още по-лесно предозирането с него.

Интоксикацията с кофеин е призната в DSM-5 (Диагностичен и статистически наръчник на психичните разстройства). Както самата интоксикация, така и абстиненцията могат да бъдат неприятни физически и психически. Често симптомите се бъркат с тези на други психични разстройства – например дефицит на вниманието. Кофеиновата абстиненция има сходни симптоми и с разстройствата на настроението.

Постепенното намаляване на дневната консумация на кофеин, като се увеличава количеството безкофеинови напитки за сметка на кофеиновите, е най-добрият начин за отказване, без сериозните симптоми, придружаващи обикновено абстиненцията.

Симптоми на пристрастяване към кофеина

Интоксикацията засилва стимулацията на мозъчната дейност и нервната система. При хората, пристрастени към кофеина, се наблюдават следните симптоми:

  • безпокойство;
  • изнервеност;
  • превъзбуда;
  • трудности при заспиване;
  • леки мускулни спазми;
  • хаотични мисли и несвързан говор;
  • зачервено лице;
  • учестен сърдечен ритъм (кофеинът не се препоръчва при сърдечносъдови проблеми);
  • повишено кръвно налягане;
  • стомашни разстройства;
  • често уриниране.

Ефекти от спирането на кафето

Обикновено абстиненцията създава обратен ефект, който причинява симптоми, противоположни на тези от интоксикацията.

Най-често срещаният симптом е много силното главоболие. Когато хората започнат да ограничават употребата на кофеин, те се чувстват изтощени и сънливи. Срещат затруднения, когато трябва да се концентрират, чувстват се депресирани или раздразнителни.

Понякога човек може да има симптоми, подобни на тези при грип, като гадене, повръщане, болка в мускулите или скованост.

Емоционални проблеми

Както при всички други форми на пристрастяване, така и при кофеиновата зависимост човек опитва да избягва емоционалните трудности, които среща, търсейки удоволствието от консумацията на кофеинови продукти. Липсата на енергия и мотивация и депресията могат да са добре прикрити зад пристрастяването към кофеин. Напълно е възможно то да се припокрива с работохолизма, тъй като често хората имат нужда от стимулиращия ефект на кофеина, за да увеличат прилива на енергия и да отметнат всички свои ангажименти в работата си.

Някои хора прибягват до твърде честата консумация на кафе и кофеинови продукти, когато искат да компенсират дадена липса – на любим човек или друго.

Сходства между зависимостта към кофеина и други психични разстройства

Тъй като симптомите се припокриват, би било разумно да информирате лекаря или психолога си за ежедневната си консумация на кофеин.

Прекомерната консумация на кофеинови продукти може да задълбочи симптомите на тревожно разстройство и да засили тревожността. Мислите стават хаотични и объркани. Човек не може да успокои ума си. Настъпва превъзбуда и заспиването вечер става все по-трудно. Важно е обаче да се отбележи, че за зависимостите е типично да ви карат да мислите, че сте по-спокойни и че всъщност потискат тревожността ви. Може дори да вярвате, че кофеинът ви помага да се справяте в ежедневието.

Други признаци на кофеинова интоксикация могат да изглеждат като:

  • маниакални епизоди;
  • паническо разстройство;
  • генерализирано тревожно разстройство;
  • нарушения на съня;
  • мигрена или друг вид главоболие;
  • синузитни оплаквания.

Кофеинът може да отключи друг тип психично разстройство. Макар да е резултат от употребата на дадено вещество, то все пак отговаря на критериите за разстройство и не е просто ефект от интоксикацията или абстиненцията. Могат да се отключат тревожно разстройство или разстройство на съня.

Какво да направите, ако сте пристрастени към кофеина?

1. Направете оценка на количеството кофеин, което приемате

Изчислете какъв е приемът за един нормално протичащ ден, като включите всякакви напитки – еспресо, лате, капучино и т.н.

2. Наблюдавайте как се чувствате

Следете за странични ефекти, както и за признаци на абстиненция, ако сте пропуснали редовната си кофеинова напитка.

3. Анализирайте ефектите

Помислете как ефектите от пропуснатата доза кофеин влияят на настроението, чувствата, начина ви на живот, вашите взаимоотношения. Чувствате ли се раздразнителни, ако пиете твърде много или по-малко кафе? Имате ли главоболие, уморявате ли се повече, когато не можете да изпиете кафето си? Изпитвате ли нужда от кофеин, казано накратко.

Ако отговорите на твърденията по-горе ви се сторят обезпокоителни, си запазете час при вашия лекар. Веднъж попаднали в порочния кръг на зависимостта, било то и към кофеина, нещата ще стават все по-трудни за вас. Ще се чувствате по-изнемощели, сякаш без дозата кофеин не можете да продължите.

Когато решите, че е време да спрете или поне ограничите приема на кофеинови продукти, го направете плавно. Замествайте ги постепенно с безкофеинови.

Колко продължава кофеиновата абстиненция?

При всеки човек отговорът би бил различен. Все пак средната продължителност е от 2 до 9 дни.

Съвети за справяне с кофеиновата абстиненция

Справянето с тази зависимост ще промени коренно живота ви. Дори може да се окаже, че освен към кофеина, сте пристрастени към захарта или нещо друго. Така всъщност ще преразгледате ежедневните си навици и ще решите няколко проблема едновременно.

Първата стъпка е да се срещнете с лекуващия си лекар.

Ако смятате, че не сте пристрастени, но все пак приемате повече кофеин от нормалното, бихте могли или да намалите ежедневния си прием, или да го спрете изцяло.

Най-често срещаната грешка е, когато човек реши да намали рязко употребата му, при това за твърде кратко време. Резултатът обикновено е нетърпимо главоболие.

Вместо това е по-добре приемът да се съкрати наполовина, като на всеки 2 седмици се намалява с по 10. Хубаво би било и да се разреди силата на последната кофеинова напитка за деня, добавяйки все повече безкофеинова към нея.

Пристрастяването към кофеина е толкова често срещано, че хората не му отдават особено значение. Усещането обаче, че енергията ти се завръща, без да имаш нужда от поредното кафе, е прекрасно. Както и спокойствието и лекотата, с които вечер лягаш, вместо да се бориш часове наред с безсънието. Тези две причини не са ли достатъчни, за да промените навиците си?

Източник:

verywellmind.com
снимка: unsplash.com

 

Още по темата:
  • Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
  • Идентифициране на най-честите поведенчески зависимости Идентифициране на най-честите поведенчески зависимости
  • Навиците не са пристрастяване, но могат да доведат до такова Навиците не са пристрастяване, но могат да доведат до такова
  • 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС
12.95лв.

ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл
16.10лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл

ТАЛОДЕРМА ГЕЛ ЗА ОКОЛООЧЕН КОНТУР 25 мл
11.70лв.

ТАЛОДЕРМА ГЕЛ ЗА ОКОЛООЧЕН КОНТУР 25 мл

ВИАМЕА капсули * 4
29.00лв.

ВИАМЕА капсули * 4

АМИКС СЕЛЛ ЪП ШОТ ампули 20 х 60 мл
64.00лв.

АМИКС СЕЛЛ ЪП ШОТ ампули 20 х 60 мл

ЕВТЕРПА АНТИЦЕЛУЛИТЕН КРЕМ 120 мл
8.70лв.

ЕВТЕРПА АНТИЦЕЛУЛИТЕН КРЕМ 120 мл

Коментари към Пристрастяване към кофеин – ефекти, интоксикация и абстиненция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Пристрастяване към кофеин – ефекти, интоксикация и абстиненция
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 20:44
    Коментирайте "Пристрастяване към кофеин – ефекти, интоксикация и абстиненция"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Алкохолизъм
  • Лекарства срещу затлъстяване като Ozempic помагат и при алкохолна зависимост
  • Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
  • Лечение с циталопрам
  • Клонидин
  • Лечение при махмурлук
  • Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
  • Лечение на наркотична зависимост с ибогаин
  • Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
  • Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Общото между прическата и характера ни, дали има зависимост?

преди 3899 дни, 10 мин.

Пристрастяване към игра – как да помогна на детето си?

преди 3997 дни, 8 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 8 часа и 48 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 23 часа и 48 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дн

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости

Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости

от 02 апр 2025г. Прочети повече
Превенция на зависимостите Превенция на зависимостите

Превенция на зависимостите

от 27 фев 2025г. Прочети повече
Алкохолизъм Алкохолизъм

Алкохолизъм

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Какаово дърво Какаово дърво

Какаово дърво

от 30 ное 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival