Пристрастяване към кофеин – ефекти, интоксикация и абстиненция
Пристрастяването към кофеин представлява прекомерната и/или вредна употреба на кофеинови продукти за продължителен период от време, което от своя страна оказва негативно въздействие върху здравето ви, вашите социални контакти или други сфери на живота ви. Кофеинът е толкова популярен и широко използван, че много хора не вярват в пристрастяването към него.
Вреди от кофеина
Макар повечето консуматори на кофеинови напитки или храни да се наслаждават на ефектите им, като например сутрешна бодрост, те най-вероятно не са наясно с вредите – нарушен сън, раздразнителност, тревожност. Често се случва любителите на кофеинови напитки да попаднат в омагьосан кръг – пият кафе, за да се заредят с енергия, а всъщност накрая се чувстват уморени и неспособни да се отпуснат вечер.
Някои хора изпитват сериозни затруднения вследствие прекомерната употреба на кофеин, не успяват да ограничат консумацията му и страдат от други неприятни странични ефекти. Има дори отделни случаи на предозиране с кафе.
Пристрастяване и интоксикация с кофеин
Кофеинът е едно от най-често използваните вещества, водещи до пристрастяване. Възрастовите групи, към които е насочена продажбата му, са най-различни – тийнейджъри, възрастни, в някои случаи дори деца. Кафето, като основен източник на кофеин, присъства в състава на много храни и напитки, което прави още по-лесно предозирането с него.
Интоксикацията с кофеин е призната в DSM-5 (Диагностичен и статистически наръчник на психичните разстройства). Както самата интоксикация, така и абстиненцията могат да бъдат неприятни физически и психически. Често симптомите се бъркат с тези на други психични разстройства – например дефицит на вниманието. Кофеиновата абстиненция има сходни симптоми и с разстройствата на настроението.
Постепенното намаляване на дневната консумация на кофеин, като се увеличава количеството безкофеинови напитки за сметка на кофеиновите, е най-добрият начин за отказване, без сериозните симптоми, придружаващи обикновено абстиненцията.
Симптоми на пристрастяване към кофеина
Интоксикацията засилва стимулацията на мозъчната дейност и нервната система. При хората, пристрастени към кофеина, се наблюдават следните симптоми:
- безпокойство;
- изнервеност;
- превъзбуда;
- трудности при заспиване;
- леки мускулни спазми;
- хаотични мисли и несвързан говор;
- зачервено лице;
- учестен сърдечен ритъм (кофеинът не се препоръчва при сърдечносъдови проблеми);
- повишено кръвно налягане;
- стомашни разстройства;
- често уриниране.
Ефекти от спирането на кафето
Обикновено абстиненцията създава обратен ефект, който причинява симптоми, противоположни на тези от интоксикацията.
Най-често срещаният симптом е много силното главоболие. Когато хората започнат да ограничават употребата на кофеин, те се чувстват изтощени и сънливи. Срещат затруднения, когато трябва да се концентрират, чувстват се депресирани или раздразнителни.
Понякога човек може да има симптоми, подобни на тези при грип, като гадене, повръщане, болка в мускулите или скованост.
Емоционални проблеми
Както при всички други форми на пристрастяване, така и при кофеиновата зависимост човек опитва да избягва емоционалните трудности, които среща, търсейки удоволствието от консумацията на кофеинови продукти. Липсата на енергия и мотивация и депресията могат да са добре прикрити зад пристрастяването към кофеин. Напълно е възможно то да се припокрива с работохолизма, тъй като често хората имат нужда от стимулиращия ефект на кофеина, за да увеличат прилива на енергия и да отметнат всички свои ангажименти в работата си.
Някои хора прибягват до твърде честата консумация на кафе и кофеинови продукти, когато искат да компенсират дадена липса – на любим човек или друго.
Сходства между зависимостта към кофеина и други психични разстройства
Тъй като симптомите се припокриват, би било разумно да информирате лекаря или психолога си за ежедневната си консумация на кофеин.
Прекомерната консумация на кофеинови продукти може да задълбочи симптомите на тревожно разстройство и да засили тревожността. Мислите стават хаотични и объркани. Човек не може да успокои ума си. Настъпва превъзбуда и заспиването вечер става все по-трудно. Важно е обаче да се отбележи, че за зависимостите е типично да ви карат да мислите, че сте по-спокойни и че всъщност потискат тревожността ви. Може дори да вярвате, че кофеинът ви помага да се справяте в ежедневието.
Други признаци на кофеинова интоксикация могат да изглеждат като:
- маниакални епизоди;
- паническо разстройство;
- генерализирано тревожно разстройство;
- нарушения на съня;
- мигрена или друг вид главоболие;
- синузитни оплаквания.
Кофеинът може да отключи друг тип психично разстройство. Макар да е резултат от употребата на дадено вещество, то все пак отговаря на критериите за разстройство и не е просто ефект от интоксикацията или абстиненцията. Могат да се отключат тревожно разстройство или разстройство на съня.
Какво да направите, ако сте пристрастени към кофеина?
1. Направете оценка на количеството кофеин, което приемате
Изчислете какъв е приемът за един нормално протичащ ден, като включите всякакви напитки – еспресо, лате, капучино и т.н.
2. Наблюдавайте как се чувствате
Следете за странични ефекти, както и за признаци на абстиненция, ако сте пропуснали редовната си кофеинова напитка.
3. Анализирайте ефектите
Помислете как ефектите от пропуснатата доза кофеин влияят на настроението, чувствата, начина ви на живот, вашите взаимоотношения. Чувствате ли се раздразнителни, ако пиете твърде много или по-малко кафе? Имате ли главоболие, уморявате ли се повече, когато не можете да изпиете кафето си? Изпитвате ли нужда от кофеин, казано накратко.
Ако отговорите на твърденията по-горе ви се сторят обезпокоителни, си запазете час при вашия лекар. Веднъж попаднали в порочния кръг на зависимостта, било то и към кофеина, нещата ще стават все по-трудни за вас. Ще се чувствате по-изнемощели, сякаш без дозата кофеин не можете да продължите.
Когато решите, че е време да спрете или поне ограничите приема на кофеинови продукти, го направете плавно. Замествайте ги постепенно с безкофеинови.
Колко продължава кофеиновата абстиненция?
При всеки човек отговорът би бил различен. Все пак средната продължителност е от 2 до 9 дни.
Съвети за справяне с кофеиновата абстиненция
Справянето с тази зависимост ще промени коренно живота ви. Дори може да се окаже, че освен към кофеина, сте пристрастени към захарта или нещо друго. Така всъщност ще преразгледате ежедневните си навици и ще решите няколко проблема едновременно.
Първата стъпка е да се срещнете с лекуващия си лекар.
Ако смятате, че не сте пристрастени, но все пак приемате повече кофеин от нормалното, бихте могли или да намалите ежедневния си прием, или да го спрете изцяло.
Най-често срещаната грешка е, когато човек реши да намали рязко употребата му, при това за твърде кратко време. Резултатът обикновено е нетърпимо главоболие.
Вместо това е по-добре приемът да се съкрати наполовина, като на всеки 2 седмици се намалява с по 10. Хубаво би било и да се разреди силата на последната кофеинова напитка за деня, добавяйки все повече безкофеинова към нея.
Пристрастяването към кофеина е толкова често срещано, че хората не му отдават особено значение. Усещането обаче, че енергията ти се завръща, без да имаш нужда от поредното кафе, е прекрасно. Както и спокойствието и лекотата, с които вечер лягаш, вместо да се бориш часове наред с безсънието. Тези две причини не са ли достатъчни, за да промените навиците си?
verywellmind.com
снимка: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл
ТРЕК НУТРИШЪН КОФЕИН 200 ПЛЮС капсули * 60
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС БРЕЙН БУУСТ капсули * 60
АМИКС СЕЛЕКС капсули * 120
БИОХЕРБА МАСКА ЗА КОСА АКТИВАТОР ЗА РАСТЕЖ 230 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Алкохолизъм
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
- Какаово дърво
- Клонидин
- Д-р Габор Мате: Истинският въпрос не е защо си зависим, а защо те боли – част 2
- Лечение при махмурлук
- Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
- Сексуална зависимост - причини и симптоми
- Лечение на никотинова зависимост
- Д-р Габор Мате: Истинският въпрос не е защо си зависим, а защо те боли – част 1
Коментари към Пристрастяване към кофеин – ефекти, интоксикация и абстиненция