Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени

Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени

от 05 сеп 2018г., обновено на 16 март 2021г.
Редактор: Ина Фенерова
Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Смартфоните, таблетите и компютрите са без съмнение полезни технологични постижения, но натрапчивото им използване може да повлияе на работата, училището и взаимоотношенията. Когато прекарвате повече време онлайн, отколкото във взаимодействие с хората около вас, когато не можете да спрете да проверявате телефона си за нови съобщения и имейли - дори когато това има отрицателни последици в живота ви – може би е време да преразгледате използването на устройствата си.

Вижте кои са симптомите на пристрастяване към смартфони и интернет и какви са негативните последици от него.

Какво представлява пристрастяването към смартфони?

Пристрастяването към телефони, понякога наричано и "номофобия" (страх от липса на мобилен телефон), често се подхранва от проблем, свързан със свръхексплоатация на интернет. В края на краищата рядко самият телефон или таблет е проблемът, а по-скоро игрите, приложенията и онлайн световете, с които ви свързва.

Симптоми на пристрастяването към смартфони

Количеството време, прекарано в използване на телефона, честотата, с която проверявате за актуализации или броят на изпратените, или получени съобщения, показват дали действително имате проблем с пристрастяване, или свръхизползване на устройствата си.

Ако се окаже, че игнорирате приятелите си по време на обяд, за да разгледате нюзфийда си във Facebook или проверявате телефона си по време на шофиране или на лекции, ако използването на телефона вреди на реалните ви отношения, на хобитата, работата ви и т.н., то е време да преоцените използването му и да се опитате да постигнете по-здравословен баланс в живота си.

Предупредителните знаци за пристрастяване към смартфони или интернет включват:

  • Проблеми при изпълнението на задачи на работа или вкъщи.
  • Изолация от семейството и приятелите – страда ли социалният ви живот заради цялото време, което посвещавате на устройствата си?
  • По време на среща или разговор с приятели губите нишката на разговора, защото проверявате телефона си.
  • Приятели или близки са загрижени относно времето, което отделяте за телефона си.
  • Имате чувството, че никой в "истинския" ви живот, дори най-близките ви хора, не ви разбира така добре, както вашите онлайн приятели.
  • Има случаи, в които сте използвали телефона си тайно от обкръжението си, в опит да избегнете забележките.
  • Чувствате раздразнение, когато някой прекъсне сърфирането ви онлайн.
  • Когато се наложи да прекарате дълго време далеч от устройствата си, се чувствате така, сякаш сте пропуснали ценни новини и информация.
  • Проверявате телефона си, защото се притеснявате дали другите не са прекарали времето си по-вълнуващо от вас.
  • Ставате през нощта, за да проверите телефона си.
  • Чувствате страх, безпокойство или паника, ако се налага да оставите смартфона си вкъщи, когато батерията се изтощи или още по-лошо – когато телефонът ви се развали.
  • Познавате усещането за фантомни вибрации - смятате, че телефонът ви е вибрирал, но когато проверявате, виждате, че нямате нови съобщения или актуализации.

Общ предупредителен знак за пристрастяване към смартфони или интернет са симптомите на „отнемане”, когато се опитате да намалите употребата на смартфона. Те могат да включват:

  • безпокойство;
  • гняв или раздразнителност;
  • затруднено концентриране;
  • проблеми със съня.

Негативни последици от пристрастяването към смартфоните и интернет

Подобно на употребата на наркотици и алкохол, и интернет може да предизвика освобождаването на допамин в мозъка (невротрансмитерът, отговарящ за усещането на удоволствие в човешкия мозък). Но допаминът също е и хормон на пристрастяването и зависимостите, защото всички вещества, хора и дейности, всичко, което предизвиква удоволствието ни, може да доведе до пристрастяване и зависимост. Интернет, компулсивното хранене, шопингът, безразборните сексуални връзки и т.н. – всички те повишават нивото на допамин в мозъка.

Прекомерното използване на смартфон често може да бъде сигнал и за други основни проблеми - като стрес, тревожност, депресия или самота. В същото време то може да изостри тези проблеми. Добре е да знаете, че ако използвате смартфона си като "одеяло за сигурност", с което да облекчите чувството на самота и социална тревожност, единственото, което ще постигнете, е да се отчуждите още повече от хората около вас. Стремежът ви да сте винаги в световете, с които телефонът ви свързва, ще ви лиши от реалните взаимоотношения лице в лице, които могат да ви помогнат да се свържете с другите, а това от своя страна да облекчи тревожността ви и да повиши настроението ви. Накратко, лекарството, което избирате, за да излекувате тревожността си (ангажирането със смартфона), всъщност влошава състоянието ви.

Пристрастяването към смартфона може да доведе до различни проблеми, като:

Виртуалните връзки се превръщат в приоритет

Пристрастяването към социални мрежи, приложенията за запознанства, текстовите съобщения може да достигне до точката, в която виртуалните приятели стават по-важни от реалните отношения. Всички сме виждали двойките, които седят заедно в ресторант, игнорирайки се един друг и вперили погледи в телефоните си. Докато интернет може да бъде чудесно място да се срещате с нови хора, да се свържете отново със стари приятели или дори да започнете романтични взаимоотношения, онлайн връзките не са здравословен заместител на взаимодействията в реалния живот. Приятелствата във виртуалното пространство могат да бъдат привлекателни, тъй като те съществуват в балон – тоест, не подлежат на същите изисквания като реалните взаимоотношения. Натрапчивото използване на приложения за запознанства може да стане причина да се фокусирате върху краткосрочни връзки, вместо да развивате дългосрочни взаимоотношения.

Претоварване с информация

Натрапчивото сърфиране в мрежата, гледането на видеоклипове, пускането на игри или постоянното скролване в нюзфийда, може да стане причина за намалена продуктивност на работа или в училище. Прекомерното използване на интернет може да ви накара да пренебрегнете други аспекти от живота си - от реалните връзки до хобита и социални интереси.

Задълбочаване на проблемите с хазартната зависимост

Проблемите с пристрастяването към хазарта се проучват от години и е добре известно, че наличието на неизброими възможности в онлайн пространството, правят хазарта много по-достъпен.

Търговията с акции или пазаруването онлайн също са сериозни причини за финансови и социални проблеми. Пристрастените към сайтове като eBay често се будят в странни часове през нощта, за да са на линия в последните минути на някой търг. Изследвания показват, че значителна част от нещата, които се купуват в интернет, или са ненужни, или са твърде скъпи, но потребителите просто се подчиняват на вълнението, което изпитват в надпреварата в търговете.

Усещане за самота и депресия

Много хора си мислят, че глобалната мрежа е чудесен начин да избягат от самотата, отегчението и депресията, но истината е, че се случва точно обратното. Проучване от 2014 г. установи връзка между прекомерното използване на социалните медии и състояния като депресия, тревожност, самота. Потребителите, особено тийнейджърите, са склонни да се сравняват неблагоприятно със своите приятели в социалните медии, което увеличава чувството за самота и депресия.

Чувство на тревожност и понижена продуктивност

Данни от мащабно изследване в областта показват, че дори самото присъствие на телефон на работното място може да направи хората по-тревожни и да намали продуктивността им.

Повишено ниво на стрес

Използването на смартфон за работни цели често означава, че на практика работният ви ден не свършва. Вие сте под постоянно напрежение, а необходимостта непрекъснато да проверявате и да отговаряте на съобщения, повишава стреса и увеличава риска от синдрома на прегаряне.

Затруднена концентрация

Непрекъснатият поток от съобщения и информация влияе негативно на мозъчната дейност, затруднява концентрацията, вреди на креативността и продуктивността. Телефонът изисква толкова много внимание и време, че ви лишава дори от тихите моменти, които са така необходими за творчеството и решаването на проблеми. Вместо да бъдем сами с нашите мисли, сме винаги онлайн и свързани.

Нарушения на съня

Прекомерното използване на смартфони може да наруши съня ви, което оказва сериозно влияние върху цялостното ви психично здраве, паметта и когнитивните способности.

Насърчаване на нарцисизма

Изследване в Обединеното кралство установи, че хората, които прекарват много време в социалните медии, са по-склонни да показват отрицателните личностни черти на нарцисизма. Непрекъснатото публикуване на ваши снимки, мисли и подробности за живота ви може да създаде нездравословна егоцентричност, която да ви отдалечи от реалните взаимоотношения и да направи борбата ви със стреса още по-трудна.

Прочетете още:

  • Как да се справим с пристрастяването към телефона
Източник:

helpguide.org
Снимка: needpix.com

Още по темата:
  • Как да се справим с пристрастяването към телефона Как да се справим с пристрастяването към телефона
  • Сексуална зависимост - причини и симптоми Сексуална зависимост - причини и симптоми
  • Зависимост – видове, причини и лечение Зависимост – видове, причини и лечение
  • Дромомания – патологична зависимост към пътувания Дромомания – патологична зависимост към пътувания
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДИГИТАЛНА МЕРИТЕЛНА ЛЪЖИЦА
22.90лв.

ДИГИТАЛНА МЕРИТЕЛНА ЛЪЖИЦА

Нов
ЕЛЕКТРОНЕН СМАРТ ТЕРМОМЕТЪР TUCKY
139.00лв.

ЕЛЕКТРОНЕН СМАРТ ТЕРМОМЕТЪР TUCKY

Безплатна доставка за България!
ЛАЙКА ФИЛТЪР ХИДРОСМАРТ * 1
39.90лв.

ЛАЙКА ФИЛТЪР ХИДРОСМАРТ * 1

МЕТАЛНА СМАРТ БУТИЛКА EQUA ТЪМНО СИВО 680 мл
161.40лв.

МЕТАЛНА СМАРТ БУТИЛКА EQUA ТЪМНО СИВО 680 мл

Безплатна доставка за България!
МЕТАЛНА СМАРТ БУТИЛКА EQUA СНЕЖНО БЯЛО 680 мл
161.40лв.

МЕТАЛНА СМАРТ БУТИЛКА EQUA СНЕЖНО БЯЛО 680 мл

Безплатна доставка за България!
ДЪНЛОП СПОРТНА ЛЕНТА ЗА РЪКА ЗА СМАРТФОН DNP0001
5.80лв.

ДЪНЛОП СПОРТНА ЛЕНТА ЗА РЪКА ЗА СМАРТФОН DNP0001

Коментари към Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 07:20
    Коментирайте "Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Алкохолизъм
  • Лекарства срещу затлъстяване като Ozempic помагат и при алкохолна зависимост
  • Лечение с циталопрам
  • Клонидин
  • Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
  • Лечение на наркотична зависимост с ибогаин
  • Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи
  • Сексуална зависимост - причини и симптоми
  • Лечение на никотинова зависимост
  • Лечение с метадон
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дали това е базоцелуларен карцином - снимка

преди 102 дни, 3 часа и 24 мин.

Дубайски шоколад - Луксозният десерт, който превзе интернет! - рецепта

преди 221 дни, 21 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 19 часа и 25 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 10 часа и 25 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 10 часа и 36 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 10 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival