Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Наръчник на успешния родител Ролята на родителите при изграждане на стабилна среда за растеж

Ролята на родителите при изграждане на стабилна среда за растеж

от 24 апр 2017г., обновено на 02 юли 2020г.
Автор: Станислава Тонева
Ролята на родителите при изграждане на стабилна среда за растеж - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Отглеждаме децата си, както можем. Някои от нас се стараят да докопат всяка полезна им информация с надеждата, че това ще подобри ролята им на родител. Други се интересуват от децата си точно колкото ние от зимуването на моржовете в зоопарка на Пекин. Всеки сам избира какво да прави, но трябва да сме наясно, че от нашето поведение зависи какви възрастни ще разцъфнат от семенцата, посети в детството.

Заобиколена съм от хора, оплакващи се колко са лоши младежите, как се възпитават малчуганите и как обществото ни е ненормално. А в следващия момент огромен процент от тях не са адекватни на поведението на собствените си деца. Бащи глезят, подкупват и умоляват. Майки хокат, мрънкат, крещят и заплашват. Правилата се променят постоянно, сякаш не съществуват. Стабилността е имагинерно понятие.

Най-фрапантният случай, на който съм присъствала, включваше 4-5 годишно момченце и родителите му. На пейка в парка майка седи и се възмущава как бащата нищо не можел да свърши без нея, най-малко да опази сина им. Първото, което забелязах обаче, далеч не беше това. Централна фигура в композицията бе разплаканият малчуган с кални коленца, който видимо плачеше не от болка, а от срам. Детето триеше с мокра кърпа върховете на намърсените си обувки на фона на бащиното успокояване и майчиното мърморене.

Тихото „Няма, тате, нали не те боли!? Спокойно всичко мина, нали мина!?“ почти не се чуваше, надговорено от майката, която вече преминаваше през домашните ремонти, парите и как детето се било метнало изцяло на бащиния си род. Малкият в някакъв момент спря да плаче и прегърна баща си, примирен, че никой от тях не заслужава любов. Скоро си тръгнаха.

Дали детето е паднало, направило беля или просто се е оцапало, не зная, но съм напълно сигурна, че не това е семейният модел, който психолозите обрисуват като здрава семейна среда.

Какво е стабилна семейна среда

За да расте едно дете в емоционална и поведенческа норма, не му трябва много. Не е нужно да му купим плейстейшън или айфон, когато започне училище. Не му трябва най-иновативна козметика, докато е бебе, не е нужно дрешките да са от най-фин памук. Трябват му внимание и сигурност.

В наше време обаче вниманието е ценна стока, която някои родители не дават дори на децата си. А сигурността не се продава и купува. Ето защо не могат да дарят неща, които нямат.

За да растеш здрав и щастлив, трябва да си спокоен. Знаете ли на какво се гради детското спокойствие? Прави го на предвидима, контролирана среда; на топли отношения между околните; на приятни вълнения; на физически допир; и най-важното на усещане за любов.

Няма значение какви са родителите — дали татко е много по-възрастен от мама (или обратното); дали са богати или бедни; дали някой от тях според обществото е по-особен; няма значение дори дали, отглеждащите детето родители, са еднополова двойка. Важно е просто всеки от тях да приеме ролята си в създаването на стабилна, защитена, обичаща среда.

Какви роли имат родителите

Човекът е разумно същество, но все пак е воден от инстинкти. Всеки от хората в дома има роля в домакинството. По същия начин и по презумпция има роли, вменявани на родителите. Не е задължително те да не се изменят и разместват, но промените трябва да се случат съвсем ясно и договорено, без обиди и нападки и най-важното — без детето да присъства на решението, което ги предизвиква.

Ролята на майката в природата е да се грижи и да пази. При възпитанието е същото. Мама е човекът, с който бебето има най-дълга и здрава връзка. Първите ласки и удоволствие идват от нея, тя дарява най-важния ресурс — любов. В най-ранна детска възраст е извор на безусловни грижи и според специалистите безусловните чувства на подкрепа трябва да идват точно от нея.

Майката е като „защитно вълшебство“ за детето. От мига на раждането носи утеха и топлота. Когато пораснеш малко и паднеш, мама идва и с целувка отнема болката. Тя знае кога грешиш и те поправя, но не те обвинява, защото е добра. Тя е примерът за доброта, който остава в ума ни до гроб.

Всяка майка е добра за децата си. Въпросът е дали всяка ще реши да положи усилие да е „вълшебница“.

Бащата не е вълшебник. В нашата приказка той е рицар. Родителят, появил се по-късно в нашия живот е този, който ни показва света в истинския му вид. „Розите са хубави, но бодат, люлката е забавна, но от нея се пада. Ударил си се? Боли те? Няма страшно, ще мине. Юнак без рана не може!“

Стъпка по стъпка бащите показват какво ни заобикаля. Дават ни представата за изискваното от нас, за редно и нередно, за сила и слабост. Одобрението от татко не е безусловно. Той може да ни обича, но няма всеки път да се умилява на присъствието ни. Той ще ни покаже какво поведение се очаква от един мъж и дори, когато пораснем, напълно да променим възгледите си, някъде дълбоко вътре в нас ще стои неговият образ.

Родителите трябва да дадат това на един, растящ човек — обич и представа за света.

Бъркаме обичта с други неща

Много от нас искат да дадат на децата си това, което не сме имали на тяхната възраст. И в стремежа да предоставим повече и по-качествени играчки, удобства и образование, несъзнателно показваме поведение, обърнато изцяло към материално благополучие. Изпадаме в крайности на амбиция за учебни постижения или пренебрегваме всичко друго, с цел единствено „детето да е щастливо“. Вниманието към детето няма да се замени от нова образователна играчка. Личният пример, получен в дома, няма да се поправи и при най-добрия учител. И най-ласкавото бащино поведение, не може да отмие срама и болката от майчините обвинения.

Нямам право да съдя майка, която вика на баща пред детето им, защото не зная как протича животът й.

Но мога да ви кажа, че детето ви винаги ще усеща връзка с вас. Докато е малко и невинно, то се самоопределя чрез вас. Когато някой от родителите му получава критика (независимо дали е основателна или не) и то се чувства критикувано. И щом единият родител е възмутен от нещо, подсъзнанието подтиква малчугана да заеме неговата страна.

Спор, в който двамата родители се конфронтират, хокане от единия към другия, критика, ще унищожават родителския авторитет и ще предизвикват сериозни вътрешни конфликти в ум, който не е достатъчно зрял, че да ги реши.

Независимо от ролята, която сме заели като родители, от обстоятелствата и проблемите, трябва да помним, че децата не са достатъчно зрели, за да реагират адекватно на отношение, извадено от обичайната рамка. Би било жестоко от наша страна да предизвикваме невъзможни за преодоляване конфликти, с които незрялата психика не може да се справи сама. Ако все пак сме допуснали подобни, то единственото, което можем да направим, е да подкрепим детето с прояви на разбиране и обич.

Снимка: rei.com

Още по темата:
  • Учени: Престъпният психопат не само се ражда – той се и създава (от родителите) Учени: Престъпният психопат не само се ражда – той се и създава (от родителите)
  • Интелектуалното развитие на децата според Жан Пиаже Интелектуалното развитие на децата според Жан Пиаже
  • Как се развива детската психика според Ериксън Как се развива детската психика според Ериксън
  • Развитие на детската психика според Фройд Развитие на детската психика според Фройд
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
12.00лв.

ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН

ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
7.95лв.

ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС

ТРУДНИТЕ ДЕЦА - АНДРЮ ФУЛЪР - ХЕРМЕС
14.95лв.

ТРУДНИТЕ ДЕЦА - АНДРЮ ФУЛЪР - ХЕРМЕС

ЧОВЕК ЗА СПОДЕЛЯНЕ /КНИГА 2/ - ГЕОРГИ КОНСТАНТИНОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ЧОВЕК ЗА СПОДЕЛЯНЕ /КНИГА 2/ - ГЕОРГИ КОНСТАНТИНОВ - ХЕРМЕС

ТОПЛОТО ЧОВЕЧЕ - МАЯ ДЪЛГЪЧЕВА И НЕВЕНА АНГЕЛОВА - ЖАНЕТ 45
18.00лв.

ТОПЛОТО ЧОВЕЧЕ - МАЯ ДЪЛГЪЧЕВА И НЕВЕНА АНГЕЛОВА - ЖАНЕТ 45

150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
13.00лв.

150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА

Коментари към Ролята на родителите при изграждане на стабилна среда за растеж

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ролята на родителите при изграждане на стабилна среда за растеж
    www.framar.bg 
    на 06 March 2021 в 13:19
    Коментирайте "Ролята на родителите при изграждане на стабилна среда за растеж"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Наръчник на успешния родител
  • Как да се справим с упоритите деца, които не приемат "Не" за отговор
  • Учени: Престъпният психопат не само се ражда – той се и създава (от родителите)
  • 9 съвета за по-добро съвместното попечителство след развода
  • Интелектуалното развитие на децата според Жан Пиаже
  • Детска градина № 17 "Д-р Петър Берон", гр. Варна
  • Детска градина "Буратино", гр. Пловдив
  • Как да разпознаем децата индиго
  • Психологът Антоанета Георгиева: Родителят на първо място трябва да приема детето си такова, каквото е
  • Развитие на детската психика според Фройд
  • Как се развива детската психика според Ериксън

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Полово възпитание при малките деца - от кога?

преди 662 дни, 3 часа и 20 мин.

Възпитание по метода на Монтесори - от каква възраст, идеи и съвети

преди 759 дни, 3 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Запушен нос

преди 1 час и 49 мин.

Конкор след поставяне на байпас

преди 6 дни, 12 часа и 29 мин.

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 9 дни, 5 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 16 дни, 1 час и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Как да разпознаем децата индиго

Как да разпознаем децата индиго

от 12 ное 2020г. Прочети повече
Приложете 10 основни принципа във възпитанието на детето

Приложете 10 основни принципа във възпитанието на детето

от 17 авг 2020г. Прочети повече
10 правила при възпитаването на децата, благодарение на които човечеството ще бъде в добри ръце

10 правила при възпитаването на децата, благодарение на които човечеството ще бъде в добри ръце

от 04 март 2020г. Прочети повече
Как натрапчивото присъствие на родителите може да навреди на децата

Как натрапчивото присъствие на родителите може да навреди на децата

от 15 ное 2019г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах