Психологът Антоанета Георгиева: Родителят на първо място трябва да приема детето си такова, каквото е
Казвам се Антоанета Георгиева и съм завършила магистратура по психология със специалност "Консултиране при проблеми в детско-юношеска възраст" в Пловдивския университет. Изучавала съм когнитивно-поведенческа психотерапия, психодиагностика, психодрама, когнитивно интервюиране и приказкотерапия. В момента завършвам майсторско ниво по позитивна психотерапия. Работя с деца, юноши и семейства. Водя курсове за личностно развитие и съм създател на психологичен център "Хибара" (може да намерите подробна информация за услугите и психотерапевтите, които работят там, в края на интервюто).
Психологичен център "Хибара" |
В психологичен център "Хибара" практикуват още двама специалисти, които са част от екипа психолози: Лили Николова – психолог, провеждащ консултации и терапия с възрастни и семейства, и Симоника Денева – психолог, работещ с тийнейджъри и възрастни. Всяка една от нас, преди създаването на център "Хибара", има дългогодишен професионален опит и идеята, която ни събра заедно (като екип), бе да обединим своите знания и умения в полза на клиентите, които ни се доверяват. Ние приемаме своята работа преди всичко като кауза, защото в съвременния свят, когато технологиите, динамичното ежедневие и стресът все повече "превземат" човешкото съзнание, хората реагират на това в ежедневието и отчитат, че имат все по-осезаема нужда от психологическа помощ и подкрепа.
Онлайн консултирането е една от най-новите придобивки в сферата на психотерапията, но тепърва се установява като практика в България. Вие също предлагате онлайн консултации, но освен това към сайта сте добавили и опция за безплатен чат с някои от психолозите от центъра. Кои са позитивите от тези нови услуги?
В нашия център специалистите, които провеждат онлайн консултации, са Лили Николова и Симоника Денева. Онлайн консултацията е удобна за хора, които нямат възможност да дойдат на място, както и за българи, живеещи в чужбина, или за такива със социална фобия и с други психични разстройства. Чатът, който сме създали към сайта ни, е с цел клиентите да имат бърза и лесна връзка със специалист при нужда. Чрез него могат да направят кратка консултация, да си запазят час или да задават въпроси.
От колко години работите като детски психолог и кой е най-важният урок, който сте научили досега?
Работя с деца и семейства от над 9 години, преди това съм работила и с възрастни. Личният ми опит като родител също много ми е помогнал в тази връзка, за да разбирам по-добре своите клиенти. Когато си родител, осъзнаваш, че няма как да си идеален, просто приемаш, че понякога се учиш в движение и е важно да си гъвкав.
Най-важният урок, който съм научила от моята практика, което много ми помага и при взаимоотношенията и с моите деца е, че родителят на първо място трябва да приема детето си такова, каквото е. |
На второ място е важно да се отнася с уважение към него, така както се прави с най-добрия приятел. Трето, трябва да общува с него, т.е да му отдава полезно внимание, което ще рече да се изслушва, когато иска да говори, без да се прекъсва и критикува. Това осигурява на детето чувство за значимост. Но от друга страна родителят трябва да е авторитет за детето, да поставя правила и граници и да го прави с твърдост и постоянство, но и с любов и разбиране. Това са умения, които се научават, ние не се раждаме с тях.
Как са се променили терапевтичните методи, които прилагате, през годините?
Всеки терапевтичен подход може да е полезен в определена ситуация, затова те не се променят, но могат да се надграждат, могат и да се комбинират според нуждите на клиента. Напоследък много се набляга на терапевтичните методи, свързани с емоциите. Говори се все по-засилено за ЕИ (емоционална интелигентност), т.е умението да се разпознават и разбират емоциите. От моя личен опит също съм достигнала до извода, че разбирането за емоциите е в основата на здравата личност, затова и се обучавах в тази област и от началото на 2018 година вече съм сертифициран треньор по емоционална интелигентност към Българския институт за социална и емоционална интелигентност (BISEI), като в тази връзка в момента разработвам индивидуални и също така групови подходи за работа с емоциите.
Кога според Вас трябва един родител да потърси помощта на психотерапевт за своето дете?
На първо място, ако родителят забележи, че детето не се развива с темповете, с които се развиват другите деца и когато поведението на детето рязко се промени, тогава задължително трябва да се потърси помощ. Във втория случай е налице емоционален дисбаланс и е нужно да се открие причината за него. Изобщо, когато родителите забележат нещо необичайно, което се случва с детето им, е добре да направят консултация с психолог.
Коя е най-често срещаната грешка, която родители допускат?
Няма безгрешни родители, всеки прави грешки и те са най-разнообразни, но най-честите са колебанията, непостоянството във възпитанието, така нареченото "емоционалното възпитание", което се базира на настроенията на родителя. Този тип "възпитание" най-много обърква детето и го стресира. Такива деца стават или страхливи или манипулативни и вследствие на това могат да развият всякакви крайности както в поведението, така и в психическото си състояние. Този вид възпитание "предразполага" към развиване на психични разстройства при децата, а по мое наблюдение те много са зачестили напоследък.
Друга грешка на родителите е да ползват като "забавачка" електронните устройства като телевизор, таблет, телефон, вместо да общуват повече с децата си и да се забавляват заедно. Виртуалният свят, който интернет предлага, е много привлекателен и интересен, но е бомба със закъснител, която може да нанесе големи поражения върху крехката нервна система на детето на по-късен етап. |
Затова е много важно, когато родителите забележат рязка промяна в поведението на детето, да потърсят помощ, а не да чакат времето да отмие проблемите. Защото, "замитайки" ги зад вратата, може да изглежда, сякаш всичко се е оправило, но обикновено, за съжаление, проблемът не само се връща най-неочаквано, но и удря с още по-голяма сила.
Освен като детски психолог и психотерапевт Вие провеждате и курс за личностно развитие, наречен "Трансформация на съзнанието". За кого би бил най-подходящ този курс?
Курсът "Трансформация на съзнанието" се провежда от няколко години периодично и е подходящ за всеки, който желае да разбере повече за себе си, за механизмите, по които работи човешкият ум. За това как да открива грешните си убеждения и мисловни модели, които са пречка при постигане на целите му. По време на курса участниците се научават как да ги променят или премахват напълно и още много други неща, които читателят може да разбере, ако вземе решение за себе си да участва лично в курса.
Освен "Трансформация на съзнанието" провеждам и курса "Светът на тийнейджъра", който е предназначен за юноши над 13 годишна възраст. Отделно от това в момента разработвам още два курса – единият е свързан с моя лична идея за нов терапевтичен подход, която от година обмислям и ще изпробвам след две седмици с група доброволци, и още един, който е свързан с емоциите и ЕК (емоционалния коефициент) или ЕИ (емоционална интелигентност), както е по-известен.
Предстои стартиране и на един иновативен курс, създаден от колежката ми Лили Николова, който се нарича "Майки и дъщери". В тази връзка не мога да не отбележа, че и другата ни колежка Симоника Денева също обеща да ни изненада с нов актуален тренинг. Така че тепърва ще имаме какво още да дадем на нашите клиенти.
Смятате ли, че предубедеността на българина, свързана с психичното здраве и търсенето и получаването на помощ, е намаляла през годините в България?
За съжаление все още има неразбиране по отношение на това, какво е психолог, психотерапевт и психиатър и с какво се занимават. Често у българина има притеснение, дори срам да потърси психологическа помощ.
Жалко е, че все още сред масата сякаш битува нагласата, че само лудите ходят на психолог. |
Може би е добре да се изясни, че психологът не изписва лекарства, не поставя диагнози и не работи с психично болни хора – с това се занимава психиатърът, който е завършил медицина и е лекар. Психотерапевт от своя страна може да бъде както психологът, така и психиатърът, които за целта задължително първо се обучават в определено терапевтично направление, което им дава право да практикуват като психотерапевти. Психотерапията е следдипломна квалификация, която продължава поне 6 години след завършената магистърска степен (психология или психиатрия). Психотерапията не е лечение с лекарства и не се извършва в болнични заведения, а това са разнообразни психологически методики с цел балансиране на психологическото и емоционално състояние на личността. Психотерапията може да е индивидуална и групова. В България на този етап по-често се използва индивидуалната терапия.
Споделете с читателите какво Ви е дала психологията на Вас самата като личност!
Психологията ми помогна да опозная себе си, да съм по-разбираща и приемаща към другите и към себе си. Даде ми възможност да осъзная, че често, за да се наслаждаваш дълго на това, което ти носи радост и щастие, понякога е нужно да преминеш през неприятното, дори през страданието, за да оцениш какво имаш в живота си. Научих се да приемам с разбиране всичко, което идва към мен като съдба, защото зная, че всяко едно преживяване (от и в сферата на битието), ще ме научи на нещо, защото животът е просто едно голямо училище за всички ни.
Психологичен център "Хибара" се намира в Бургас, ж-к "Славейков", бл.78Б, партер. Може да получите допълнителна информация за психолозите и услугите, които предлагат, в сайта им psiho-terapevti.com.
Редактор: Нора Маркова
Снимки: личен архив
Продукти свързани със СТАТИЯТА
150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
ДЕТЕТО – ПО-ГОЛЯМО И ОТ ЦАРЯ - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Споделено от практиката
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Как да помогнем на децата си да развият самоконтрол
- Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
- Детска градина № 4 "Теменужка", гр. Варна
- 9 съвета за по-добро съвместното попечителство след развода
- Как да възпитаме самоуверено и силно момиче
- Детска градина № 6 "Незабравка", гр. Плевен
- Детска градина "Ханс Кристиан Андерсен", гр. Бургас
- Ръководство за спокойни родители: Как да контролираме емоциите си при сблъсък с детето
- 10 заповеди за родители от Януш Корчак
Коментари към Психологът Антоанета Георгиева: Родителят на първо място трябва да приема детето си такова, каквото е