Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Ролята на семейството в борбата с пристрастяването и последвалото възстановяване

Ролята на семейството в борбата с пристрастяването и последвалото възстановяване

от 25 сеп 2019г., обновено на 13 юли 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Ролята на семейството в борбата с пристрастяването и последвалото възстановяване - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
„Алкохоликът и неговото семейство танцуват танц. Той води, а семейството го следва, за да продължи да танцува. Водачът може да се препъне, да залитне, дори да настъпи партньора си в танца. Може също да реши да го смени с друг. Единственото, което партньорът прави е да полага усилия танцът да не спира.“

Така Стефани Браун (Stephanie Brown), доктор по психология, консултант и лектор по теми, свързани с пристрастяванията, описва фазата на пристрастеност, когато близките са само съучастници на алкохолика. Борбата с пристрастяването започва, когато те осъзнаят, че този танц трябва да спре. Тя разграничава 4 етапа, през които алкохоликът и неговото семейство трябва да преминат, за да възстановят.

Етап 1: Пиене

Той се характеризира с отричане от страна на близките, че някой в семейството има проблем с алкохола. Същевременно обаче по време на всеки разговор те изтъкват причини защо човек има право да пие.

Етап 2: Преход

Фокусът пада върху началото на абстиненцията за пиещия. Тук е времето, когато семейството трябва да осъзнае и признае, че алкохоликът не може сам да се контролира и че близките не могат да контролират него. До този момент те са поемали отговорност за неговите действия, минимизирали или отричали са наличието на проблем с пиенето или пък са търсили оправдание за това.

Етап 3: Ранно възстановяване

Всяка от двете страни – алкохолик и семейство – работят върху собственото си възстановяване.

Етап 4: Продължаващо възстановяване

Индивидуалното възстановяване е стабилно и вниманието се насочва към общото – оздравяването на семейството.

1. Пиене

Терапевтите, които работят със семейството през тази фаза трябва да се фокусират не само върху поведението на алкохолика, но и върху изопачените схващания на близките му, които емоционално и физически го подкрепят. Те трябва да спрат да отричат и подкрепят алкохолика и да започнат да търсят начини, по които да му помогнат да се справи с проблема.

Задължително е терапевтът да съумее да въведе пиещия във фаза на абстиненция. Усилията се насочват към това той да прозре защо животът на членовете на семейството му е станал по-тежък и несигурен. В края на етапа алкохоликът е този, който ще реши дали иска да постави началото на собственото си оздравяване. Терапевтът трябва да събори всички защитни стени, които пазят клиента му и поддържат неговата илюзията, че ситуацията е под пълен контрол.

2. Преход

Преходът е сложен период на пикове и спадове, когато алкохоликът спира да пие, а семейството понася бремето на преминаването от въздържание към начало на абстиненцията.

Семейната среда към момента на спиране на консумацията на алкохол се състои от три основни променливи:

  • все по-слаб контрол върху средата;
  • засилване на защитните механизми с цел да се предотврати сриването на защитната системата;
  • последни опити да се поддържа отрицанието и да се съхранят първоначалните схващания.

Задачите на терапевта са няколко: да помогне на алкохолика да разбере, че вече не може да контролира желанието си за консумация на алкохол и да осъзнае, че за да остане трезвен оттук нататък е нужно да поиска помощ отвън (група на анонимните алкохолици или група в подкрепа на близките).

От друга страна той трябва да насочи част от усилията си и към семейството, което до този момент е бранело света на алкохолика. Тъй като този свят започва да се разпада, те също трябва да осъзнаят, че имат нужда от помощ. Досега са защитавали и търсели оправдания за поведението му, което ги е превърнало в негови пленници.

Терапевтът напътства и дава насоки. Реплики, които той използва са: „Ходиш ли на срещите на анонимните алкохолици?“, „Как се чувстваш?“, „Върви бавно. Стъпка по стъпка. Първо свърши най-важното, след това си набележи нови приоритети“. Повтаря ги, докато клиентът не свикне сам да ги изрича на себе си.

Има 4 основни момента, които близките на алкохолика трябва да вземат предвид, приближавайки втората половина от преходния период:

  • да се фокусират изцяло върху целта, а имено алкохоликът да остане трезвен;
  • да стабилизират средата, в която почти не успяват да упражнят контрол;
  • да оставят защитните стени, изградени около алкохолика, да паднат и да не ги издигат наново;
  • да се фокусират върху отделната личност в семейството.

След като прецени, че семейството е достатъчно стабилно и е потърсило вече помощ отвън, терапевтът трябва да се увери дали няма скрити чувства, които биха могли да отключат нови рецидиви. Той обръща внимание и на децата в семейството – дали са обгрижвани адекватно и как понасят промяната.

Преминаването към следващия етап – Ранно възстановяване, може да отнеме години, в зависимост от сериозността на пристрастяването.

3. Ранно възстановяване

Най-съществената разлика между предхождащия и този етап е, че се забелязва цялостно отслабване на физическата потребност и психологическите импулси за консумация на алкохол. Вероятността за рецидив значително намалява.

По време на ранното възстановяване всяка страна от процеса трябва да продължи да търси и приема помощ от специализирани групи. Възможно е близките да отслабят вниманието, което досега е било изцяло насочено към алкохолика, защото те вече имат за задача да се погрижат за себе си и да потърсят подкрепа за самите себе си. Досега те са го следели зорко, но сега е необходимо да помислят за собственото си благополучие и това на семейството като цяло.

Задължително е през този период и алкохоликът, и членовете на неговото семейство да продължават да получават помощ, за да не спира процесът на възстановяване.

С напредването на процеса е необходимо да се обърне по-специално внимание на скритите причини, довели до пиенето.

4. Продължаващо възстановяване

Последната фаза е относително стабилна, в сравнение с предходните. Семейството продължава да се фокусира върху трезвеността на алкохолика и цялостното оздравяване на всички членове. Близките са намерили помощ отвън (група на анонимните алкохолици, терапия и други) и е време да направят следните неща:

  • да възстановят разбитите взаимоотношения;
  • да направят оценка на щетите, които е нанесло пиенето върху членовете;
  • да се изяснят причините, довели до пристрастяването.

В периода на продължаващо възстановяване се изграждат взаимовръзките в семейството и се стига до осъзнаването, че всъщност то не е резултат и няма край. Възстановяването е процес.

Семейството трябва да запази абстинентното поведение. Предстои също така да се даде възможност на отделните личности да заявят себе си, да се развият и обогатят. Всеки член на семейството трябва да премине през програмата за възстановяване, състояща се от 12 стъпки, и след това да възприеме нейните принципи. Много полезно е да се обърне внимание на душевните травми, нанесени в миналото, защото често те са ключът към разрешаване на проблема.

Източник:

psychcentral.com
Снимка: unsplash.com

Още по темата:
  • Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
  • Идентифициране на най-честите поведенчески зависимости Идентифициране на най-честите поведенчески зависимости
  • Навиците не са пристрастяване, но могат да доведат до такова Навиците не са пристрастяване, но могат да доведат до такова
  • Отричането като симптом на алкохолизма Отричането като симптом на алкохолизма
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
38.50лв.

КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА

НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100
21.00лв.

НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
41.80лв.

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД

КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
13.10лв.

КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21

РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
43.80лв.

РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP

АЛКОТОКС капки 50 мл
65.00лв.

АЛКОТОКС капки 50 мл

Коментари към Ролята на семейството в борбата с пристрастяването и последвалото възстановяване

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ролята на семейството в борбата с пристрастяването и последвалото възстановяване
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 08:43
    Коментирайте "Ролята на семейството в борбата с пристрастяването и последвалото възстановяване"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Алкохолизъм
  • Леснодостъпни средства срещу махмурлук
  • Лечение с метадон
  • За усилието да останеш трезвен: Брад Пит и други звезди за битката с алкохола и наркотиците
  • Опасно ли е рязкото спиране на алкохола?
  • Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
  • Какво е съзависимост и как да се справим
  • 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост
  • Клонидин
  • Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да ми препоръчате нещо ефикасно за възстановяване на косата и заздравяване на ноктите?

преди 2120 дни, 21 часа и 28 мин.

Георги се нуждае от нашата помощ. Да го подкрепим в борбата му с рака!

преди 2137 дни, 16 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 16 часа и 54 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 9 часа и 35 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 16 часа и 26 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 23 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БОЧКО ЗАЩИТНО МЛЯКО ПРОТИВ УХАПВАНЕ ОТ НАСЕКОМИ 100 мл

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ВИТИС ДЖУНИЪР 6+

ИЗИВИТ ИЗИФИШОЙЛ ФОКУС таблетки за дъвчене * 30

ЗДРАВИТ МАГНУМ АНТИСПАЗМИ таблетки * 56

МАГНЕ В6 ФОРТЕ таблетки * 30 САНОФИ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival