Ролята на семейството в борбата с пристрастяването и последвалото възстановяване
„Алкохоликът и неговото семейство танцуват танц. Той води, а семейството го следва, за да продължи да танцува. Водачът може да се препъне, да залитне, дори да настъпи партньора си в танца. Може също да реши да го смени с друг. Единственото, което партньорът прави е да полага усилия танцът да не спира.“ |
Така Стефани Браун (Stephanie Brown), доктор по психология, консултант и лектор по теми, свързани с пристрастяванията, описва фазата на пристрастеност, когато близките са само съучастници на алкохолика. Борбата с пристрастяването започва, когато те осъзнаят, че този танц трябва да спре. Тя разграничава 4 етапа, през които алкохоликът и неговото семейство трябва да преминат, за да възстановят.
Етап 1: Пиене
Той се характеризира с отричане от страна на близките, че някой в семейството има проблем с алкохола. Същевременно обаче по време на всеки разговор те изтъкват причини защо човек има право да пие.
Етап 2: Преход
Фокусът пада върху началото на абстиненцията за пиещия. Тук е времето, когато семейството трябва да осъзнае и признае, че алкохоликът не може сам да се контролира и че близките не могат да контролират него. До този момент те са поемали отговорност за неговите действия, минимизирали или отричали са наличието на проблем с пиенето или пък са търсили оправдание за това.
Етап 3: Ранно възстановяване
Всяка от двете страни – алкохолик и семейство – работят върху собственото си възстановяване.
Етап 4: Продължаващо възстановяване
Индивидуалното възстановяване е стабилно и вниманието се насочва към общото – оздравяването на семейството.
1. Пиене
Терапевтите, които работят със семейството през тази фаза трябва да се фокусират не само върху поведението на алкохолика, но и върху изопачените схващания на близките му, които емоционално и физически го подкрепят. Те трябва да спрат да отричат и подкрепят алкохолика и да започнат да търсят начини, по които да му помогнат да се справи с проблема.
Задължително е терапевтът да съумее да въведе пиещия във фаза на абстиненция. Усилията се насочват към това той да прозре защо животът на членовете на семейството му е станал по-тежък и несигурен. В края на етапа алкохоликът е този, който ще реши дали иска да постави началото на собственото си оздравяване. Терапевтът трябва да събори всички защитни стени, които пазят клиента му и поддържат неговата илюзията, че ситуацията е под пълен контрол.
2. Преход
Преходът е сложен период на пикове и спадове, когато алкохоликът спира да пие, а семейството понася бремето на преминаването от въздържание към начало на абстиненцията.
Семейната среда към момента на спиране на консумацията на алкохол се състои от три основни променливи:
- все по-слаб контрол върху средата;
- засилване на защитните механизми с цел да се предотврати сриването на защитната системата;
- последни опити да се поддържа отрицанието и да се съхранят първоначалните схващания.
Задачите на терапевта са няколко: да помогне на алкохолика да разбере, че вече не може да контролира желанието си за консумация на алкохол и да осъзнае, че за да остане трезвен оттук нататък е нужно да поиска помощ отвън (група на анонимните алкохолици или група в подкрепа на близките).
От друга страна той трябва да насочи част от усилията си и към семейството, което до този момент е бранело света на алкохолика. Тъй като този свят започва да се разпада, те също трябва да осъзнаят, че имат нужда от помощ. Досега са защитавали и търсели оправдания за поведението му, което ги е превърнало в негови пленници.
Терапевтът напътства и дава насоки. Реплики, които той използва са: „Ходиш ли на срещите на анонимните алкохолици?“, „Как се чувстваш?“, „Върви бавно. Стъпка по стъпка. Първо свърши най-важното, след това си набележи нови приоритети“. Повтаря ги, докато клиентът не свикне сам да ги изрича на себе си.
Има 4 основни момента, които близките на алкохолика трябва да вземат предвид, приближавайки втората половина от преходния период:
- да се фокусират изцяло върху целта, а имено алкохоликът да остане трезвен;
- да стабилизират средата, в която почти не успяват да упражнят контрол;
- да оставят защитните стени, изградени около алкохолика, да паднат и да не ги издигат наново;
- да се фокусират върху отделната личност в семейството.
След като прецени, че семейството е достатъчно стабилно и е потърсило вече помощ отвън, терапевтът трябва да се увери дали няма скрити чувства, които биха могли да отключат нови рецидиви. Той обръща внимание и на децата в семейството – дали са обгрижвани адекватно и как понасят промяната.
Преминаването към следващия етап – Ранно възстановяване, може да отнеме години, в зависимост от сериозността на пристрастяването.
3. Ранно възстановяване
Най-съществената разлика между предхождащия и този етап е, че се забелязва цялостно отслабване на физическата потребност и психологическите импулси за консумация на алкохол. Вероятността за рецидив значително намалява.
По време на ранното възстановяване всяка страна от процеса трябва да продължи да търси и приема помощ от специализирани групи. Възможно е близките да отслабят вниманието, което досега е било изцяло насочено към алкохолика, защото те вече имат за задача да се погрижат за себе си и да потърсят подкрепа за самите себе си. Досега те са го следели зорко, но сега е необходимо да помислят за собственото си благополучие и това на семейството като цяло.
Задължително е през този период и алкохоликът, и членовете на неговото семейство да продължават да получават помощ, за да не спира процесът на възстановяване.
С напредването на процеса е необходимо да се обърне по-специално внимание на скритите причини, довели до пиенето.
4. Продължаващо възстановяване
Последната фаза е относително стабилна, в сравнение с предходните. Семейството продължава да се фокусира върху трезвеността на алкохолика и цялостното оздравяване на всички членове. Близките са намерили помощ отвън (група на анонимните алкохолици, терапия и други) и е време да направят следните неща:
- да възстановят разбитите взаимоотношения;
- да направят оценка на щетите, които е нанесло пиенето върху членовете;
- да се изяснят причините, довели до пристрастяването.
В периода на продължаващо възстановяване се изграждат взаимовръзките в семейството и се стига до осъзнаването, че всъщност то не е резултат и няма край. Възстановяването е процес.
Семейството трябва да запази абстинентното поведение. Предстои също така да се даде възможност на отделните личности да заявят себе си, да се развият и обогатят. Всеки член на семейството трябва да премине през програмата за възстановяване, състояща се от 12 стъпки, и след това да възприеме нейните принципи. Много полезно е да се обърне внимание на душевните травми, нанесени в миналото, защото често те са ключът към разрешаване на проблема.
psychcentral.com
Снимка: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛКОТОКС капки 50 мл
КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100
ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
БИОХЕРБА КУДЗУ КОРЕН капсули 350 мг * 100
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Алкохолизъм
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Лечение с циталопрам
- Клонидин
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
- Лечение на никотинова зависимост
- Трепетлика, Осика
- Д-р Николай Белев: Чернодробните заболявания категорично се увеличават заради битовия алкохолизъм и вирусните хепатити
- Порцеланова копринка, Воловария, Чернилка, Воловарка, Мастиленка, Лиственична гъба
- Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
Коментари към Ролята на семейството в борбата с пристрастяването и последвалото възстановяване