Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Справяне с екзистенциалната тревожност

Справяне с екзистенциалната тревожност

от 25 май 2018г., обновено на 15 яну 2020г.
Редактор: Елиза Трайкова
Справяне с екзистенциалната тревожност - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
Екзистенциалната тревожност се отнася до чувството на безпокойство за смисъла, избора и свободата в живота. Въпреки че базовата тревожност е основен проблем на живота и отразява чувството на страх или заплаха, тя обикновено не се отнася до контекста на нещо физическо или материално в околната среда.

Например човек с определена фобия може да се страхува да лети със самолет, а друг със социално тревожно разстройство да се притеснява да държи реч.

За разлика от горните два случая, екзистенциалната тревожност отразява по-дълбок вид афект, което я прави по-трудна за управление.

Разбиране на екзистенциалната тревожност

Независимо дали става дума за екзистенциална загриженост, отчаяние или тревожност, концепцията е една и съща: идеята, че животът е по същество безсмислен и нашето съществуване няма смисъл, което се базира на факта, че е ограничено във времето, и всички ние трябва да умрем някой ден.

Екзистенциалната тревожност има тенденцията да се появява в преходни периоди и отразява затрудненията при адаптирането, често свързани със загубата на чувство за безопасност и сигурност. Например студент се пренася далеч от дома или възрастен преминава през труден развод, което го кара да се чувства сякаш основата, на която е градил живота си, се разпада. Това може да доведе до размисли за смисъла на съществуването.

Екзистенциализмът подчертава, че всички сме свободни да правим избор в живота и с тази свобода ние носим отговорност.

Въпреки това, предвид крайната ни съдба в лицето на смъртта, нашите действия могат да изглеждат безсмислени, когато се разглеждат във връзка с по-голямата картина на живота.

По този начин свободата води до отчаяние, а отговорността, която носи тази свобода, предизвиква тревожност. Без значение какъв избор правим, това не променя факта, че времето ни на тази земя е ограничено.

Как екзистенциалистите разглеждат тревожността

Екзистенциалистите гледат на тревожността по различен начин от психиатрите и психолозите. Вместо да се възприема като проблем, който трябва да бъде решен, те я виждат като неизбежна част от живота, която всеки някога ще преживее. Тя е разглеждана като нещо положително, което може да ни даде важни уроци.

Екзистенциалистите обръщат внимание на базовите безпокойства в живота като смъртта, свободата, изолацията и безсмислието. Последните се смятат за причина за нашия ужас и страх, защото никога не можем да бъдем сигурни, че сме направили правилния избор, а веднъж направен, алтернативата вече е отхвърлена.

Колко често сте били изправени пред решение и сте се страхували, че може да е погрешно? Страхът от неправилен избор отразява тревожност, относно свободата, свързана с екзистенциалните проблеми.

Екзистенциалистите вярват, че чувстваме това безпокойство, защото няма "правилен" път и ръководство, което да ни каже какво да правим. По същество всеки от нас се нуждае от смисъл в живота си. Ако тази отговорност се чувства прекалено голяма, то можем да избягаме от нея чрез поведение, което ни предпазва от безпокойството.

Екзистенциална срещу невротична тревожност

Тревожността според здравия разум е проблем, който трябва да бъде решен. Психотерапията и медикаментите се използват за лечение на тревожни разстройства като паническо разстройство, генерализирано тревожно разстройство и социално тревожно разстройство, а Диагностичният и статистически наръчник за психичните разстройства (DSM-V) изброява критерии или симптоми, които групират тревожността в различни категории.

Екзистенциалистите виждат екзистенциалната тревожност като нормална последица от човешкото съществуване, а невротичното безпокойство е избягващо поведение. С други думи, ако се притеснявате, че самолетът ще се разбие или всички в публиката ще се смеят на речта ви, тогава успешно сте се разсеяли от притесненията дали животът ви има значение или какво ще се случи, след като умрете.

Ясно е, че това са две различни дефиниции за тревожност, които не са напълно несъвместими. Описаното по този начин екзистенциално безпокойство напомня повече на депресия, отколкото на тревожност — може би защото термините "тревожност" и "отчаяние" често се използват взаимозаменяемо в този контекст.

През 1844 г. датският философ Сьорен Киркегор пише: "Всеки, който се е научил да се тревожи по правилния начин, е разбрал основния принцип." Това изразява идеята, че екзистенциалното безпокойство надхвърля страха от ежедневните проблеми. Лекарите третират медицинския модел и невротичната тревожност, а онези с екзистенциален или феноменологичен (базиран на опита) подход мислят за тревожността като за необходимост.

По този начин екзистенциалната тревожност се счита за пътуване, осъзнаване, необходим опит и сложен феномен. Тя произтича от осъзнатостта за личната ви свобода и ограничението на живота.

Смисъл на живота

Ако страдате от екзистенциална тревожност, може би ще попитате: "Какъв е смисълът да живеем?". Преминавайки през преходните периоди в живота, в които губим сигурността на познатия контекст и структура, може да си зададем въпроса какъв е смисълът на живота, ако в крайна сметка ще свърши. Защо е нужно да преминаваме през всичко това?

Много екзистенциалисти разглеждат този проблем. Журналистът и романист Албер Камю твърди, че единственият изход е да прегърнем абсурдността на ситуацията и да се издигнем над нея, дори да е само в контекста на собствения живот. С други думи, ако искате да бъдете човек в този свят, тогава трябва да направите избор, който да внесе смисъл във вашия собствен живот, независимо под каква форма. Ако ще бъдете тук на Земята 80 години, to нека те си заслужават.

Камю твърди още, че способността да изпитваме страст към онова, което би могло да се счете за безсмислен живот, отразява благодарност за самия живот. Ако някак спрем да се опитваме да живеем за края или "целта" и започнем да живеем за самия акт на "битие", тогава животът се отнася до пълното му живеене, до избора на почтеност и страст. Не е изненада, че това звучи като концепцията на осъзнатата медитация в медицинския модел на тревожността.

Преодоляване на екзистиалната тревожност

Като се има предвид, че тя е свързана с осъзнаването на базовите ограничения на живота, като смъртта и случайността, тревожността от този тип може да се разглежда като неизбежна, а не патологична. Поради това всеки от нас трябва да намери начин да "живее" с това безпокойство, а не да го елиминира. Или поне така твърдят екзистенциалистите.

Съществуват както полезни, така и безполезни начини да се реагира на този тип екзистенциална криза. Единият, който вече описахме, е изборът да не живеем изобщо или да се откажем от живота.

Вторият е да бъдем погълнати от проблемите на ежедневието, които ни разсейват от това, че не живеем автентичен живот. Това не оставя място за екзистенциална тревожност, но и за автентичност, т.е по същество е маладаптивна стратегия за справяне или избягване. Колко хора познавате, които преминават през живота с "широко затворени очи", без никога да погледнат голямата картина?

Ако сме живели живота си по този начин, избягвайки да мислим за фундаменталната си ограниченост, а после се случва нещо — преживяване, близко до смъртта, или смърт на любим човек — как отговаряме? Според екзистенциалистите, то може да послужи като пробуждане в отношението ни към живота.

Това събитие може да ни подтикне към автентичност, което непременно ще доведе тревога след себе си, мисли за преходността на нашето съществуване и начина, по който живеем. Когато престанем да приемаме за даденост това, че всеки ден се будим и сме все още живи, можем да почувстваме безпокойство, но в същото време и по-дълбок смисъл.

Можем да забележим, че всички ежедневни шаблонни проблеми, които са ни притеснявали толкова много, вече не са от значение, а всички мисли, страхове и безпокойство за ежедневието ни са изчезнали, защото сме изправени пред много по-голям проблем. В края на нашия живота ще има ли всичко това значение? Ще има ли значение каква кариера сме избрали, колко пари сме имали или какво са говорили хората зад гърба ни?

Всички тези промени могат да доведат до по-смели и автентични начини за справяне с екзистенциалната криза. Можете ли да оставите това безпокойство да ви мотивира и да ви води към по-автентичен живот? Какво може да ви научи тази тревожност за връзката ви със света? Запишете мислите си по последните два въпроса. В отговорите си ще откриете как да се справите с екзистенциалното безпокойство.

Екзистенциалната тревожност е различна от така наречената "невротична" тревожност, тъй като не съществуват медикаменти, които могат да бъдат предписани или терапия, която да я облекчи. Ако се сблъскате с нея, независимо дали в резултат на преход или събитие, помислете как можете да придадете най-голям смисъл на живота си. Там ще намерите и пътя си.

Източник:

verywellmind.com, io9.gizmodo.com

Още по темата:
  • Екзистенциализъм според Роло Мей Екзистенциализъм според Роло Мей
  • Спирането на цигарите подобрява психичното здраве Спирането на цигарите подобрява психичното здраве
  • Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
  • Как да намалим тревожността точно тук, точно сега Как да намалим тревожността точно тук, точно сега
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл
25.20лв.

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС БЕЗПОКОЙСТВО капсули * 60
69.99лв.

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС БЕЗПОКОЙСТВО капсули * 60

Нов
ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60
58.00лв.

ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60

ДЖЕНТИК ДЪЛГОЛЕТИЕ МОЗЪЧНА ДЕЙНОСТ капсули * 60
89.99лв.

ДЖЕНТИК ДЪЛГОЛЕТИЕ МОЗЪЧНА ДЕЙНОСТ капсули * 60

Нов
АЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ
12.20лв.

АЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ

РЕЛАКСАТИН капсули * 30
28.90лв.

РЕЛАКСАТИН капсули * 30

Коментари към Справяне с екзистенциалната тревожност

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Справяне с екзистенциалната тревожност
    www.framar.bg 
    на 29 May 2025 в 09:05
    Коментирайте "Справяне с екзистенциалната тревожност"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Спирането на цигарите подобрява психичното здраве
  • Седативни лекарства
  • Флуоксетин
  • Лечение със сертралин
  • Дива маруля, Бодлива маруля
  • Техники за заземяване при силен стрес
  • Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
  • Домашни средства и самопомощ при панически атаки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Боуен техниката ефективна ли е при тревожност и стрес?

преди 1815 дни, 15 часа и 44 мин.

Солгар Пет – Хидрокситриптофан капсули при тревожност и депресия

преди 1929 дни, 20 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 12 дни, 21 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 17 дни, 12 часа и 9 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 17 дни, 12 часа и 21 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 17 дни, 12 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ФЕНИВИР 1% крем 2 г

ОКСИКОРТ спрей 30 мл

ОЛМЕСТА А ПЛЮС таблетки 40 мг /5 мг / 25 мг * 28 ТЕВА

АЙУАЙТ ИЗБЕЛВАЩ - КОРИГИРАЩ ЦВЕТА НА ЗЪБИТЕ СЕРУМ 30 мл

СИОФОР SR таблетки с удължено освобождаване 1000 мг * 60 BERLIN CHEMIE

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Проф. д-р Красимира Калинова, д.м.

Коментар на: И. Василева от 28 май 2025г. в 21:41:31

ПОЛИЖИНАКС вагинални глобули * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 май 2025г. в 21:15:23

Д-р Снажна Стайнова Ташева

Коментар на: Мария Гигова от 28 май 2025г. в 20:31:24

НИВАЛИН таблетки 5 мг * 60 СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 май 2025г. в 15:53:29

АЗАКС таблетки 500 мг * 5 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 май 2025г. в 15:33:41
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival