Стратегии, които ще ви помогнат да разрешите проблемите
Алберт Айнщайн е човек, на който си заслужава да се обърне внимание. Вероятно всички знаем думите му „Не можем да решим проблемите, като използваме същия тип мислене, който сме използвали, когато сме ги създали.“ Следвайте тази логика и се запитайте какви стратегии използвате за решаване на проблемите си?
Сред огромен брой възможности хората са склонни да използват няколко надеждни стратегии или поне така мислят. Първо ще обсъдим стратегическото решаване на проблеми, а след това ще говорим за парадокса на загубения ключ. Готови ли сте?
Какви стратегии трябва да използваме за решаване на проблеми
Успешното справяне с проблемите ще ви помогне да се учите. Хората казват, че провалът е страхотен учител, но справянето с нещата също. Ако намерите решение на проблема, който има да се решава, ще научите някои ценни уроци по пътя.
Как да се справим с проблемите с помощта на стратегическото им решаване
Стратегическото решаване на проблеми се състои в модел, който може да се приложи във всяка област и с различни нива на трудност. За да го приложите, първо трябва да знаете трите основни стъпки: дефиниция, цел и конфронтация.
Дефиниране
Първата стъпка е дефинирането. Преди да потърсите решение, трябва да знаете какъв точно е проблемът, пред който сте изправени. Трябва да знаете същността му.
Един от начините да определите даден проблем е да се запитате в какво се състои, къде е възникнал, кой може да е отговорен, как и защо се е случил… С други думи, добре е да отделите време за идентифициране на всеки детайл от проблема.
„Ако имах час за решаване на даден проблем, бих прекарал 55 минути в размисъл за проблема и 5 минути в размисъл за решенията.“ – Алберт Айнщайн |
Цел
Веднъж, когато проблемът бъде дефиниран, трябва да разберете какви са вашите цели. Вместо да се оплаквате, без да търсите изход, си задайте въпроса какъв е резултатът, който желаете. Например, ако след 6 месеца имате интервю за работа и знаете, че ще се изисква определено ниво на владеене на чужд език, целта ви би трябвало да е да достигнете това ниво. Възможно е по-късно да откриете, че харесвате езика и искате да научите повече, но това би била първоначалната цел.
Обърнете внимание на проблемите си и ги визуализирайте като предизвикателства вместо като заплахи. Тази визия ще бъде източник на мотивация, която поражда много по-малко стрес и много повече удовлетворение.
Конфронтация
След като сте напълно наясно с проблема, с който си имате работа, е време да създадете стратегия за неговото решаване. Знаете своята цел и мащаба на проблема; сега помислете за метода.
С други думи, ще трябва да видите коя стратегия е по-добра, за да постигнете целта си и да преодолеете проблема. Ето няколко техники:
Доведете проблема до край
Понякога нещата трябва да се влошат, преди да се подобрят. Знаете клишето, че след буря винаги идва спокойствие. Може би натискането му до краен предел и удрянето на дъното може да бъде начин за набиране на скорост. Например, когато има пожар, често не си струва да спасявате нищо, защото цената, която би трябвало да платите, би била твърде висока. Ще трябва да изчакате търпеливо пожарникарите да го загасят, а след това да изхвърлите всичко, за да можете да започнете от нулата.
Обратно планиране
Друга стратегия включва работа назад от решението. Тоест, като си представите, че проблемът вече е разрешен и започнете да изучавате как сте стигнали до този момент, а след това стъпката, която сте предприели преди това и т.н. Това е като да върнете филмова лента назад и да изгледате разгръщането на стратегията. Например математиците използват тази стратегия често, когато търсят доказателства: започват от онова, което се опитват да докажат, за да видят дали могат да стигнат до това, което вече са демонстрирали.
Погледнете по-далеч от проблема
За целта трябва да визуализирате идеалния си живот и да го проектирате в ума си. По този начин ще намерите силата и мотивацията да преодолеете несигурността и ще бъдете свободни да видите най-доброто решение.
Изгубеният ключ
Тази техника за решаване на проблеми идва от книга, озаглавена „Ситуацията е безнадеждна, но не сериозна (Преследването на нещастието). С находчивост и хумор Пол Вацлавик идентифицира определени грешки, които всички ние като че ли правим в някакъв момент.
В „Изгубеният ключ“ авторът разказва историята на пиян мъж, който търси ключа си под улична лампа. Един полицай го вижда и започва да го търси заедно с него. В един момент той пита мъжа дали е сигурен, че точно там е загубил ключа си. Пияният мъж отговаря, че не, загубил го е малко по-назад по пътя, но там е твърде тъмно.
Когато анализираме проблем, трябва да знаем дали търсим решението на правилното място. Често се бъркаме, като се заслепяваме от „улична лампа“. Може това ни е служило някога, но това не означава, че ще ни служи завинаги.
Мозъкът обаче работи съвсем естествено по този начин. Той търси през менталните архиви ресурси, които са били полезни в миналото. Ето защо е важно да се опитаме да надхвърлим простите проблеми, да ги анализираме по правилния начин и да намерим най-добрите решения, защото невинаги знаем кои са те или са ни под ръка, независимо от опита, който имаме.
„Винаги има добре известно решение на всеки човешки проблем – ясно, правдоподобно и грешно.“ – Хенри-Луи Менкен |
Сега имате нови инструменти, които можете да използвате за справяне с проблеми. Но не забравяйте, че ножът няма никаква цел, ако човекът, който го има, не го използва. Ваш ред е да го приложите на практика, като използвате вашите знания, ум и позитивност.
exploringyourmind.com, jamesclear.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Избягването като стратегия за справяне: защо създава допълнителен стрес
- 40 здравословни стратегии за справяне с емоции и проблеми
- Как да се справим с труден ученик
- Стресът причинява хипертония
- Ескейпизмът: Изкуството да създаваш проблеми, бягайки от проблемите
Коментари към Стратегии, които ще ви помогнат да разрешите проблемите