Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Наръчник на успешния родител Три често срещани грешки, които родителите допускат

Три често срещани грешки, които родителите допускат

от 25 юни 2018г., обновено на 29 май 2019г.
Три често срещани грешки, които родителите допускат - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Оглеждането и възпитанието на децата се практикува от хиляди години, но въпреки знанията и опита на редица поколения, родителите продължават да допускат грешки. Независимо от желанието на майките и бащите да положат възможно най-добрата грижа за синовете и дъщерите си, вземането на правилните решения относно възпитанието на малчуганите е по-трудно отколкото изглежда отстрани.

На вниманието ви представяме 3 често срещани грешки, които допускат родителите, според клиничния психолог към института Child Mind д-р Матю Роус (Matthew H. Rouse). Също така ви представяме няколко съвета, които ще ви помогнат да подобрите взаимоотношенията с вашите синове и дъщери.

1. Клопката на ескалацията
Грешката, свързана с ескалирането на напрежението и негативните емоции, може да се случи по два начина. Първият вариант представлява ескалация на поведението от страна на детето. Обикновено тази ситуация започва с искане на малчугана за сладко или видео игра, но след кратко обяснение, че вечерята наближава или вече е играло достатъчно, детето реагира на отрицателния отговор с плач, молби или гневно избухване.

Поведението на малчугана продължава, докато накрая не отстъпите, мислейки, че сте готови да направите всичко само и само дъщеря ви или синът ви да спре да плаче. Това, което детето ви е научило, е, че единственият начин да получи шоколада или видеоиграта е като крещи или плаче колкото се може по-силно. Когато родителите не отстояват позицията си, вероятността детето им да пробва същата стратегия следващия път, когато чуе отговора "не", се увеличава значително.

Разбира се и противоположната ситуация е възможна. Понякога детето учи родителите си, че ще направят това, което се очаква от тях само след ескалация от страна на възрастния.

Класическият пример е, когато казвате на детето си да направи нещо – да се приготви за лягане, да си измие зъбите или да си напише домашните – но то не реагира по никакъв начин. Едва след като повторите думите си няколко пъти и повишите тон, малчуганът решава да свърши задачата, която сте му поставили. По този начин учите сина или дъщеря си, че наставленията ви не се броят, освен ако не се развикате.

Как да се справите с трудната ситуация

За да избегнете повишаването на тон от ваша страна и бурните изблици на гняв и сълзи от страна на детето, не променяйте позицията си и останете спокойни. Ако сте отказали нещо на малчугана, то тогава се опитайте да не обръщате внимание на всякакво поведение на малчугана, чиято цел е да ви накара да си смените мнението. Игнорирането на виковете, хленченето и гневните прояви е трудна задача, но ще послужи да ограничи подобно недопустимо държание в бъдеще. Матю Роус съветва родителите да бъдат готови да похвалят малчугана, щом той се успокои и започне да си играе или да говори с по-спокоен тон,.

Същото важи, ако поставяте задача на детето си, но то не ви обръща внимание. Може да повторите заръката си още веднъж, но без да повишавате тон. Също така обяснете на малчугана, че ако не изпълни молбата ви, ще има последици.

Например: "Казах, че е време за вечеря. Ако не отидеш да се преоблечеш и да си измиеш ръцете, ще гледаш 10 минути по-малко телевизия преди лягане."

Ако детето ви изпълни молбата ви, бъдете готови да го поздравите, дори и да се е наложило да му кажете два пъти.

2. Грешното схващане Това е просто фаза

Друга често срещана грешка според клиничния психолог Матю Роус, която повечето родители допускат, е схващането, че проблемното поведение на децата им е просто фаза, която естествено и без помощ ще премине от само себе си. По този начин обаче те игнорират неприемливото държание, което може да се влоши с течение на времето.

Например: Вашето тъкмо проходило дете е агресивно към другите малчугани, с които си играе.

Възможно е малчуганът да прекрати проблемното поведение (което се изразява в удряне, щипане или замеряне с предмети) в някакъв момент. Въпреки това начинът, по който вие и другите възрастни реагирате, ще окаже влияние колко бързо детето ще престане да показва агресия.

Тестването на лимитите на останалите е естествено поведение за малчуганите, които тепърва започват да осъзнават кое е позволено и кое не. Ако родителите или другите възрастни не се намесят, за да обяснят на детето какво може и не може да прави, то ще реши, че проблемното поведение е приемливо. Именно поради това е от изключително значение да не се игнорира недопустимо държание от страна на малчуганите под претекста, че е само фаза.

Как да се справите с трудната ситуация

Матю Роус обяснява, че всички малки деца хапят и удрят останалите или вземат чуждите играчки в даден етап от развитието си – те изпробват нови видове поведения. Важно е родителите да реагират по адекватен начин, за да може малчуганите да разберат ясно кое е недопустимо. Определянето на лимити, комбинирано с похвали колко се може по-често, когато детето покаже правилно отношение към другите, ще спомогне за намаляването на неприемливите изяви.

3. Грешното схващане, че проблемното поведение на децата е извършено нарочно, за да ви ядоса

Тази грешка представлява неправилното интерпретиране на поведението на децата като нещо, което те правят нарочно, за да ядосат или дразнят родителите си.

Например: Казвате на детето си, че е време да спре с играта и да се приготви за посещението при баба си. Когато се връщате в стаята след 10 минути, заварвате малчугана още да си играе. Тогава се чувате да казвате – "Казах ти да се приготвяш, за да отидем при баба ти. Знаеш, че това е важно за мен, а не го направи. Правиш това нарочно, за да ме ядосаш."

Опасното тук е да мислите, че детето се държи по определен начин, за да ви нарани или да ви лази по нервите. Всъщност реакцията му зависи от редица фактори. Възможно е детето да не е развило адекватни стратегии, за да се справи с тревожността, предизвикана от напускането на дома. Или най-вероятно малчуганът е направил грешка. Съществуват множество евентуални причини за поведението на детето, като най-малко вероятната е, че то се е опитало нарочно да ви разгневи.

Ако сте прекалено фокусирани върху убеждението, че малчуганът ви представлява "малък манипулатор", чиято цел е да вгорчава живота ви, сигурно ще реагирате по доста негативен начин към него. Независимо от причините за проблемното поведение на детето ви е препоръчително да реагирате по спокоен и уравновесен начин, за да обезкуражите подобно държание и да помогнете на сина или дъщеря си да се справят с труден и предизвикателен момент.

Как да се справите с трудната ситуация

Матю Роус съветва първата ви стъпка да се изразява в премахването на думата манипулативно от речника ви. Схващането, че детето ви се преструва и играе роля само за да ви лази по нервите, а вие сте жертвата в цялата тази ситуация, не е конструктивно и няма да донесе нищо положително. Когато малчуганите действат нерационално или не могат да регулират емоциите си, си спомнете, че те все още не са усъвършенствали уменията си, свързани със самоконтрола. Гневните избухвания или ревове обикновено не са толкова добре планирани, а по-скоро отчаяна реакция от страна на детето.

По статията работи: Нора Маркова
Източник: childmind.org
Снимки: unsplash.com; canva.com

Още по темата:
  • Редът на раждане определя характера Редът на раждане определя характера
  • 9 причини да въведем изкуството възможно най-рано в детския живот 9 причини да въведем изкуството възможно най-рано в детския живот
  • Психологът Антоанета Георгиева: Родителят на първо място трябва да приема детето си такова, каквото е Психологът Антоанета Георгиева: Родителят на първо място трябва да приема детето си такова, каквото е
  • Амае – детинското поведение за получаване на внимание Амае – детинското поведение за получаване на внимание
5.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
13.00лв.

150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА

ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
12.00лв.

ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН

ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
9.95лв.

ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
17.95лв.

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС

ДЕТЕТО – ПО-ГОЛЯМО И ОТ ЦАРЯ - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
17.95лв.

ДЕТЕТО – ПО-ГОЛЯМО И ОТ ЦАРЯ - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС

НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
12.90лв.

НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА

Коментари към Три често срещани грешки, които родителите допускат

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Три често срещани грешки, които родителите допускат
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 04:59
    Коментирайте "Три често срещани грешки, които родителите допускат"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Наръчник на успешния родител
  • Домашни средства срещу цистит при деца
  • Детска градина "Звънче", гр. Самоков
  • Детска градина "Теменуга", с. Равнец
  • д-р Димитър Русев Димов
  • Семейни помощи за новородени и деца до 1 година
  • КП № 34 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА АРТЕРИАЛНА ХИПЕРТОНИЯ В ДЕТСКАТА ВЪЗРАСТ
  • Детска градина № 9 "Ален мак" (със специални групи), гр. Варна
  • Детска градина № 23 "Иглика", гр. Варна
  • Детска градина "Златното Ключе", гр. Бургас
  • Хранителни алергии при най-малките
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Въвеждане на еврото - най-често задаваните въпроси и отговорите от БНБ

преди 28 дни, 7 часа и 18 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 51 дни, 8 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 13 часа и 10 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 5 часа и 51 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 12 часа и 42 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 19 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival