Халюцинации при деменция — как да реагираме
Много е важно, преди да говорим за това как да се справим с халюцинациите, да разгледаме последните като явление. Накратко, те представляват заблуждаващи стимули на нервната система, които уверяват човека, че идват от едно от неговите сетива.
Най-чести са слуховите халюцинации, а най-популярни в обществото са визуалните. Някои халюцинации предизвикват изключително високи нива на тревожност, като например усещането, че ни лазят насекоми. Други могат да бъдат приятни и успокояващи, като например визия за пухкави кученца, търкалящи се по пода. Халюцинациите, за съжаление, изглеждат изключително убедителни и реалистични за човека, който ги изпитва.
Защо част от хората с деменция халюцинират
Деменцията най-често засяга възрастни хора, а появата на халюцинации се повишава, поради настъпващите промени в мозъка, дължащи се на заболяването. Това обикновено се случва в по-късните стадии на болестта на Алцхаймер, но и при други видове деменция. Въпреки че най-честата причина за халюцинациите са промените в мозъка, е възможно те да се дължат на прекомерно стимулираща среда, промени в рутината, високи нива на тревожност, комбинирани с приема на медикаменти.
Често ли се срещат халюцинациите при деменция
Според изследванията в зависимост от състоянието между 28% и 50% от страдащите от болестта на Алцхаймер развиват халюцинации. При деменция с телца на Леви около 80% от страдащите получават халюцинации.
Различия между халюцинации и сетивно грешни възприятия
Една от задачите на медицинските лица при лечението на пациенти с деменция е да разпознаят дали страдащите получават истинска халюцинация, или проблемът се дължи на дефицит на някое от сетивата (дефицитът възпрепятства получаването на ясна сензорна информация, поради което тълкуването на информацията е неправилно). С други думи – лекарите се опитват да разберат дали „халюцинацията“ не се дължи на визуална грешка поради лошо осветление и замъглено виждане.
Как трябва да реагирате по време на халюцинациите
Представете си, че ваш близък или любим човек, жертва на дементното състояние, халюцинира, че някой го наблюдава през прозореца, като това го плаши и тревожи изключително много. Какво можете да сторите, за да помогнете? Как трябва да реагирате на безпокойството му?
Не спорете
За много хора, страдащи от деменция, халюцинацията е също толкова реална, колкото и заобикалящият го свят, така че да спорите с човека, опитвайки се да го убедите, че греши, е тактика, с която е малко вероятно да постигнете успехи. Всъщност подобно отношение може да увеличи усещането за неудовлетвореност, тревога и страх, защото близките просто отхвърлят притеснението, което болният изпитва.
Проверка на реалността
Уверете се, че в близост до прозореца няма никого. Запитайте се дали е възможно да е имало някакъв неопределен шум отвън. Останали ли са случайно отпечатъци по стъклото? Не отхвърляйте възможността да ви е поднесена самата истина, докато не изключите всички възможности халюцинацията да е факт.
Подкрепа
Осигурете на вашия близък с деменция повече време сред хора. Погрижете се някой да е наблизо през по-голямата част от денонощието. Така гарантирате не само неговата физическа сигурност, а и облекчавате тревожността му, давайки му усещане за сигурност и безопасност.
Регулирайте средата
Покажете на изплашения човек, че прозорецът е заключен и издърпайте пердето. Кажете, че така няма да го виждат и имайте предвид, че прекъсването на стимула (светлината) може да го успокои. Ако халюцинацията продължи, може би е разумно да промените позицията на тялото му, така че да не вижда прозореца.
Поддържайте рутина
Постарайте се, доколкото е възможно, да поддържате рутинни и последователни действия за човека с деменция.
Разсейване
Понякога успокояващата музика, милването на домашния любимец или разходката из ярко осветена стая могат да разсеят халюцинацията.
Валидиране
Покажете на болния съпричастността си и го уверете, че ще направите всичко по силите си, за да разрешите ситуацията. Това ще го успокои.
Прочетете още:
Прием на медикаменти и халюцинации
Ключов въпрос при евентуалното лекуване на халюцинации при дементно състояние с медикаменти е дали появата им води до неудобство за болния. Наблюдава ли се допълнително снижаване качеството на живот? Ако отговорът е положителен, то е уместно да се обмисли лечение с медикаменти за облекчение на халюцинациите.
Ако халюцинациите са трайни и предизвикват повишаване в нивата на тревожността, специалистите често предписват лекарствени средства с цел намаляване или елиминиране на проблема. Антипсихотичните лекарствени средства често са сравнително ефективни при лечението на халюцинации, като параноя и заблуди, но е необходимо да се прояви особено внимание с този клас медикаменти, тъй като те могат да причинят значителни странични ефекти и са свързани с доста висока смъртност при хора, страдащи от деменция. Трябва да се отбележи, че деменцията с телца на Леви крие много по-висока опасност от отрицателни странични ефекти при прием на антипсихотични мнедикаменти.
Делириумът като причина за халюцинациите
Има няколко възможни причини за халюцинации при деменция, но една от тях е особено важна – делириумът. Той е внезапно забележимо увеличаване на объркването (което е нормално за деменцията) и най-често се причинява от инфекции, медикаменти или взаимодействието между няколко медикамента. Важно е при подозрения, че при страдащия от деменция внезапно са се появили халюцинации, да се съобщи на лекуващия лекар, за да се проверят възможните причини за евентуален делириум.
Прочетете още:
verywell.com
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
- Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
- Чревна бактерия може да причини болест на Алцхаймер
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Тест за общ белтък в ликвор
- Мандраке, Мандрагора
Коментари към Халюцинации при деменция — как да реагираме