11 въпроса, които да зададете на децата си по време на вечеря
Каква е традицията във вашия дом – да вечеряте заедно или всеки, когато огладнее? Изследванията показват, че събирането на всички за вечеря е изключително полезно, защото укрепва социалните умения на децата и подобрява хранителните им навици.
Американската академия по педиатрия отбелязва, че семейните вечери намаляват риска от развитие на хранителни разстройства, особено при момичетата, а също така са лесен начин да накараме юношите да ядат повече плодове и зеленчуци. Логично, ползите от семейните вечери намаляват, ако някой от членовете на семейството непрекъснато проверява мобилния си телефон.
Друг съвет на специалистите е да подбирате внимателно темите, които избирате за разговор по време на вечеря. Вижте няколко идеи за въпроси, които може да задавате на децата си, за да използвате пълноценно времето си с тях:
1. Случили ти се нещо интересно (забавно, различно) днес?
Този въпрос е чудесен начин да започнете разговор с детето си.
"Споделянето на преживяванията от деня засилва емоционалната връзка между родителите и децата. Дайте му възможност да сподели впечатленията, събрани през деня, но споделете и вие своите. Ако детето ви е ученик, попитайте какво интересно е научило в училище. Подобни разговори са много полезни, защото дават възможност да разберете дали всичко е наред, има ли нужда от допълнителна помощ за уроците, а освен това насърчава любопитството и обичта към ученето”, казва д-р Гейл Салц, клиничен асистент по психиатрия в медицински колеж в Ню Йорк.
2. За какво мисли или се тревожи днес?
Уверете се, че децата ви не се притесняват да споделят мислите си, съмненията си, желанията си. Експерти твърдят, че е важно децата да се чувстват разбрани и свободни да споделят открито всичко, което минава през ума им. Д-р Шайми Канг, медицински директор на програмата за психичното здраве на децата и младежите във Ванкувър, съветва родителите да разкриват моменти и от своите проблеми като ученици, за борбата им да бъдат приети от останалите ученици, да бъдат харесвани и уважавани. Разбира се, историите, които споделяте трябва да бъдат съобразени с възрастта на детето.
3. До кого седна на обяд днес?
Експерти подчертават, че родителите трябва да задават въпроси, на които не може да се отговори с просто "да" или "не".
"Задавайте въпроси, предполагащи отговор, който ще разкаже повече за живота и състоянието на детето, в противен случай ще получите кратък отговор, който не върши работа. Децата и тийнейджърите наистина не искат да полагат усилия да споделят детайли от ежедневието си в училище, особено при наличието на раздразнителни, неудобни или неприятни моменти", казва Сюзън Бартел, детски психолог в Ню Йорк. Ако детето ви отговори, че е обядвало само, вие ще сте наясно, че то преживява някакъв проблем в училище.
4. Какво те зарадва или какво те накара да се смееш днес?
Да разбереш какво се случва в живота на детето ти включва и как определена случка го е накарало да се чувства.
"Кога изпитахте радост днес?" е друг въпрос, който бихте могли да зададете, предполага Бък. Точно както при обучението по математика или граматика, децата трябва да се научат как да разбират и управляват своите емоции – например, чрез взаимодействие с родители, учители и деца. Въпросите, които ще насочат вниманието към емоциите на децата, са: „Какво те зарадва”, „Какво те разсмя”, "Как би оценил деня си по скалата от 1 до 10?". След това се възползвайте от възможността да разберете по-подробно какво се крие зад чувствата им.
5. Искаш ли да ти разкажа нещо лудо, което ми се случи днес?
"По време на своето порастване децата вярват, че те са центърът на Вселената, което разбира се е вярно, те са най-важните за своите родители, но именно семейството трябва да възпита у тях способността да се грижат за другите, да се интересуват от другите и техните проблеми. От родителите те научават, че трябва да ги е грижа за другите, това ще им помогне да виждат света не само от своя гледна точка, ще ги направи по-съпричастни и толерантни към околните”, съветва още Сюзън Бартел.
6. Случи ли ти се днес нещо, за което си благодарен?
Психологът Нанси Бък препоръчва да погледнем на семейните вечери като страхотна възможност за обсъждане на идеи, ценности или принципи, които смятаме, че са поучителни или вдъхновяващи.
"Не става дума за сухи лекции, а за мотивиращи истории, насърчаващи добротата, обичта, грижата, емпатията, искреността, а също и благодарността, тази толкова полезна практика, подобряваща отношенията между хората и насърчаваща щастието и благополучието”, казва Нанси Бък.
7. Чувстваш ли се сит?
Диетолози препоръчват да внимаваме за количеството храна, което изяждат децата, особено когато са все още малки. Ще ви помогнат въпроси като: "Какво ти казва коремчето? Все още ли е гладно или е вече щастливо?". С подобни въпроси ще помогнете на детето да обръща внимание на знаците, които тялото му дава, като например да осъзнава глада си или ситостта си.
8. Имаш ли въпроси, свързани с нещата, които гледахме по телевизията?
Съвременните деца и юноши – подобно на възрастните - често са бомбардирани с повече информация, отколкото могат да понесат. Това може да доведе до тревожност и да породи различни въпроси, които децата се страхуват да повдигнат.
"Подрастващите често чуват неща, които не разбират. Проявявайте интерес към това каква информация стига до тях, какво ги плаши, какво не могат да си обяснят и ги успокоявайте", съветва д-р Гейл Салц, клиничен асистент по психиатрия в медицински колеж в Ню Йорк.
9. Какво искаш да правиш утре?
Този въпрос ще ви помогне да научите детето да си прави планове, а от друга страна ще му дадете възможност ентусиазирано да се включва в изготвянето на такива за цялото семейство. Семейната вечеря е идеална възможност да планирате забавления през наближаващия уикенд или ваканция, или поредния делничен ден, в който освен задачи и ангажименти, искате да вмъкнете и поне едно приятно занимание. Изготвянето на планове е също страхотен начин да бъдете в течение с новите интереси и хобита на децата си.
10. Как са приятелите или съучениците ти?
Разбира ли се детето ви със своите съученици и приятели или се налага всекидневно да се справя с лошото им отношение? Това е един от въпросите, които най-силно тревожат родителите. "Да говорим за социалната среда, да разберем и да помогнем с потенциалните социални клопки е важно. Детето ви е готово да ви разкаже за проблеми, свързани с тормоз, приятелства и вражди, стига да го попитате и да сте готови да го изслушате. Друг въпрос, който би насочил разговора в тази посока е: „С кого най-често си говориш в училище?"
11. За какво говорихте днес в часа по… ?
Вместо да задавате твърде общия въпрос: „Как мина в училище?”, насочете вниманието на детето към определен предмет. Може да попитате също: „За какво си говорихте днес по време на обяд?”. Очаквайте силна съпротива на тези въпроси от подрастващите и по-голяма откритост от малките деца.
"Използвайте въпроси с отворен край, които изискват от детето ви да дава отговори с много изречения", съветват семейните терапевти. Темата не е толкова важна, важно е да знаете какво става в живота и сърцето на детето ви, важно е изграждането на доверие и подсилване на връзката помежду ви.
health.usnews.com
Снимка: flickr.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ВЛАДИМИР ЗАРЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ - ХЕРМЕС
ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Наръчник на успешния родител
- Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
- 6 важни неща, които децата имат нужда да получат от родителите си
- Как да помогнем на децата си да развият самоконтрол
- Начини и причини за прекратяване на осиновяването (разсиновяване)
- Токсични родители – как да общувате с тях, без да вредите на себе си
- 9 съвета за по-добро съвместното попечителство след развода
- Детска градина № 4 "Теменужка", гр. Варна
Коментари към 11 въпроса, които да зададете на децата си по време на вечеря