Напомняне за родители: Обичайте себе си, за да отгледате щастливо и уверено дете
Ако сте родител, който често се губи в забързаното си ежедневие, разпънат между рутинните си задължения, работата и грижата за децата, то вероятно ще се припознаете в редовете по-долу. Не забравяйте, че вие сте важни. Напук на стреса, направете така, че да живеете отново в хармония със самите себе си, защото сигурно знаете, че, за да бъдете полезни за децата си, трябва да се чувствате добре и да сте щастливи. Едва тогава бихте могли да им помагате, да ги подкрепяте и да общувате пълноценно с тях.
Мислите на възрастния се превръщат в мисли на детето
Психиатърът Даниъл Сийгъл казва, че „детският мозък се превръща в огледално отражение на мозъка на родителя. Духовното израстване и развитие на възрастния, или тяхната липса, се отразяват на развитието на детето. Ако той е осъзнат и емоционално зрял, детето ще бъде здраво и ще се чувства добре.“ Нека видим какво има предвид експертът.
Да предположим, че сте майка, която не харесва външния си вид и не се приема такава каквато е. Може би понякога се заричате, че няма да ядете сладко следващата седмица, защото сте дебела и грозна. Повтаряте си, че имате нужда от диета, за да отслабнете. Без дори да го осъзнавате, вие все едно го изкрещявате в лицето на 10-годишната си дъщеря. Думите, които насочвате към самата вас, всъщност разкриват ниската ви самооценка пред нея и е напълно възможно тя също да възприеме този начин на мислене, но по отношение на собствения външен вид. Затова е важно да осъзнаете, че дали ще отгледате щастливо и уверено дете зависи от това как се отнасяте към себе си и какви грижи полагате за психичното и физическото си здраве. Целта е да изградите модел на поведение, който бихте искали вашето момиче да приеме за свой – поведение на човек, който се цени и вярва в способностите си.
Самооценка и фактори, от които тя зависи
Самооценката представлява индивидуалната оценка, която всеки от нас прави за себе си като човек. Тя отразява начина, по който се възприемаме. Високата самооценка влияе положително на здравето ни, увеличава шансовете ни за успех и за изграждане на пълноценни връзки и ни подтиква да опитваме нови неща. Изследванията сочат, че семейната среда и отношенията между родителите играят ключова роля при оформянето на самооценката на детето.
Затова помислете как виждате себе си и как изглеждате в очите на близките си, когато сте в трудна ситуация. От това зависи как детето ви ще гледа на себе си, дали ще се обича и цени, дали ще вярва, че може да се справи с всичко.
>>> 6 важни неща, които децата имат нужда да получат от родителите си
Добрият родител обича себе си
Терапевтът Хана Лийб работи с деца и тийнейджъри, като причината да избере тази професия са нейните лични проблеми в детството и пубертета. Тя се обръща към всички родители с молбата да се вгледат в себе си и да си отговорят на въпроса дали са успели да излекуват своите душевни рани. „Осмелете се да се обичате и да се отнасяте към себе си с грижа и състрадание. Едва тогава ще бъдете добър родител“, казва още Лийб.
Самосъстрадание
Всички майки и бащи са много заети, защото се налага да съвместяват работата с грижите за децата, но самогрижата може да се прояви и по съвсем простичък начин – чрез положителната нагласа, която имаме към своето Аз. От ключово значение е да практикуваме самосъстрадание, да не бъдем твърде самокритични и да удовлетворяваме собствените си нужди, ако искаме да бъдем пример и опора за децата си. Когато претърпим провал или не се справим с конкретна задача, би било по-добре и за нас, и за тях да не се обвиняваме, а да подходим така, както бихме подходили към наш любим човек, попаднал в същата ситуация. Има солидни доказателства, че хората, които изпитват самосъстрадание са в по-добро физическо здраве и изграждат по-стабилни и пълноценни връзки с околните. Те не „предъвкват“ минали събития (руминация), не страдат от тревожност и не се срамуват от неуспехите си.
Когато вие се отнасяте към себе си с разбиране и търпение, ще покажете на детето си как и то да се отнася към себе си, когато изпадне в неприятна ситуация. Това ще му помогне да изгради позитивна нагласа в ранна възраст, когато мозъкът му все още се развива.
Изследване на Краус, Орт и Робинс от 2020 г. гласи, че високата самооценка на детето се формира най-вече в рамките на семейната система. „Когато родителят не поема отговорност за недовършената си задача, той не само пропуска поредната възможност да бъде по-добър в отглеждането на детето си, но и стопира собственото си развитие“, пояснява още екипът.
Според Даниъл Сийгъл хората, които не се интересуват от причините за своето поведение и/или крайни емоционални реакции, дори не подозират, че имат неразрешени вътрешни конфликти и че това се отразява негативно на детето им. С други думи, ако не излекувате себе си, ще навредите на него.
>>> Ролята на "вътрешното дете" в живота ни и какво можем да научим от него
Как можете да промените негативната нагласа към себе си, за да бъдете пример за подражание като родител?
Терапевтът Хана Лийб предлага два начина за промяна на начина на мислене и заместване на самокритичността с любов и разбиране.
- Помислете как изразявате любовта към себе си и дали изобщо го правите. Открийте пропуските си и се опитайте да ги запълните. Изберете техника или средство, които пасват най-добре на вашия характер и душевност. Може да е нещо незначително, например петминутна медитация всеки ден или групова тренировка. Важното е да се чувствате добре.
- Подбирайте внимателно думите, които използвате, когато говорите за себе си пред децата (дори в случаите, когато просто разговаряте с вашия партньор или с приятел по телефона). Ако днес не се чувствате във форма, е по-добре да си кажете следното: „Мама днес няма настроение и това е напълно нормално. Продължавам да се обичам и ще бъда мила със себе си през целия ден!“.
Според някои проучвания привързаността и комуникацията между родителите също влияе положително на самооценката на децата. Ако те са около вас, докато общувате помежду си, ще слушат внимателно какво си казвате.
Хана Лийб споделя, че много от децата и тийнейджърите, с които работи, са пряко повлияни от отношението на родителите си към тях самите. Тя напомня на всички майки и бащи: „Вие също сте хора, които преминават през трудности, но това не бива да ви спира да се усъвършенствате. Обичайте се и ще видите как децата ви също ще се чувстват добре. Затова отидете и направете нещо за себе си сега!“
A Mindful Manifesto to Parents: Remember to Love Yourself: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/helping-youth-in-crisis/202309/a-mindful-manifesto-to-parents-remember-to-love-yourself
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БРЕМЕННОСТТА - МАРДЖЪРИ ГРИЙНФИЙЛД - ХЕРМЕС
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ВЛАДИМИР ЗАРЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Начини и причини за прекратяване на осиновяването (разсиновяване)
- Най-честите грешки на родителите в първите години на детето, разказват специалистите от Медицински университет - Варна
- Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
- Токсични родители – как да общувате с тях, без да вредите на себе си
- Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
- Детска градина "Теменуга", с. Равнец
- Как да развием артистичните заложби на детето?
- Детска градина № 67 "Чучулига", гр. София
- Детска градина № 10 "Надежда", гр. Плевен
- Три тактики на манипулативния родител
Коментари към Напомняне за родители: Обичайте себе си, за да отгледате щастливо и уверено дете