Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло 12 неразгадани мистерии за човешкия мозък

12 неразгадани мистерии за човешкия мозък

от 29 май 2017г., обновено на 28 авг 2020г.
Редактор: Ина Фенерова
12 неразгадани мистерии за човешкия мозък - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Че всичко е в главата ни, е факт, отдавна известен на човека. Движенията ни, говорът и всички останали аспекти от духовната и физическа част на нашия живот, са определени от процесите в мозъка. Човешкият ум е едно от най-великите творения на природата, което продължава да е една от най-изследваните загадки от учените. 

Вижте 12 от неразгаданите все още мистерии за човешкия мозък:

Съзнание

Събуждате се рано сутрин, наблюдавате как изгрява слънцето, чувате песните на птиците и започвате деня си с чувството, че сте щастливи – тоест, вие сте в съзнание и определено се чувствате добре. Още от древността учените се вълнуват от същността на съзнанието, като най-голям е интересът им към това по какъв начин мозъкът създава субективното възприятие и уникалните преживявания и впечатления.

Реакцията при замразяването

Вечният живот не е реалност, но това не спира учените да работят по въпроса и да вярват, че един ден науката ще бъде в състояние да подарява на хората по два живота. В САЩ все по-голяма популярност набират медицински центрове, в които се складират телата на починали хора, които приживе са дали съгласието си да дарят останките от телата си за експерименти. Телата им се съхраняват в леденостудени вани, пълни с азот. Температурата в тях е около минус 78 градуса.

Идеята на това „консервиране” е специалистите да докажат, че хората, починали от неизлечими болести, могат да бъдат замразени и върнати към живот в бъдеще - когато бъде намерен лек за болестта им. В подобен медицински център е „консервирано” тялото на баскетболната легенда Тед Уилямс. Все още учените спорят по въпроса каква да е температурата на разтапяне, при която клетките да не се превърнат в лед и да се взривят.

Остаряване

Угасването на ума е една от големите загадки за учените. Човек се ражда с комплекс от инструменти, които му помагат да се противопоставя на нараняванията и болестите. Но в процеса на остаряване, механизмите за възстановяване на тялото отслабват все повече. Мозъкът също започва да ни изневерява, в резултат на което отслабва съпротивата и устойчивостта ни към стрес и физически наранявания . Учените разделят теориите за това защо остаряваме на две категории:

1. Старостта, подобно на останалите човешки особености, е част от човешката генетика и тя е от полза за организма, незнайно все още защо.

2. Според по-песимистичните теории стареенето не следва конкретна цел, а е просто резултат от повредата на клетките с течение на времето.

Природа срещу природа

Учените събират все повече доказателства в подкрепа на теорията, че личността и мислите ни са контролирани от два фактора - гени и околна среда. Поредица от изследвания на човешките гени дава възможност да бъдат обяснени много черти от характера на хората, които са извън техния контрол. В същото време обаче влиянието на връстниците и средата през първите години от живота обяснява и много от решенията на ума  по-късно.

Смехът

Това е една от особеностите на човешкото поведение, които все още са обект на научните издледвания. Три важни зони в човешкия мозък дават сигнал при искрено разсмиване - мисловната част, която ни помага да разберем шегата; зоната, контролираща нашите движения, която изпраща сигнал към мускулите да се раздвижат; и зоната с емоциите, провокираща „гъделичкащото” чувство. Все още обаче е загадка защо за някои хора определени шеги са тъпи, но пък други ги смятат за много, много смешни, както и защо се случва така, че някои хора се смеят на страшни филмови сцени. Много учени са на мнение, че смехът е вид отговор на несъответствието - когато краят на историите не отговаря на очакванията и не е трагичен.

Паметта

Има неща, които човек не може да забрави, като първата целувка, например. Но как тези лични „филми” се запазват в съзнанието ни толкова дълго? С помощта на техники за отразяване на мозъчните процеси, учените изследват тези от тях, които отговарят за съхраняването на сюжета на някои моменти от живота. Според изследователите сивото вещество в мозъка изпълнява ролята на „черна кутия”, но не само това, в проучванията се наблюдава още един интригуващ факт - мястото за складиране в мозъка съдържа не само истински, но и фалшиви спомени за неща, които не са се случвали. По време на изследванията на спомените, учените предизвикват в участниците в експериментите асоциации с предмети, хора или места, които да ги подсетят за конкретната случка. Оказало се, че да бъдат извикани „фалшиви” спомени е много по-трудно, тъй като реално събитията не са се случили.

Биологичния ритъм

Хипоталамусът в мозъка или биологичният часовник на всеки човек, е така програмиран, че тялото да следва 24-часов ритъм - най-видимият ефект от него е цикълът с активния живот и съня. Хората не могат без сън. Но биологичният часовник определя и много други важни неща в живота – вземане на решения, телесна температура, кръвно налягане, хормони. Благодарение на дългогодишна работа учени доказаха, че сверяването на този механизъм спрямо светлата част от деня се определя от хормона мелатонин. Все още обаче не са разгадани процесите, свързани с биологичния часовник.

Фантомното чувство

80 процента от хората с ампутирани крайници усещат затопляне, болка или сърбеж в несъществуващ вече крак или ръка. Това явление все още е обект на изследвания. Според някои учени нервите, които са прекъснати, създават нов вид връзка с гръбначния мозък и продължават да изпращат сигнали към мозъка, сякаш липсващият крайник е все още е на своето място. Но други изследователи твърдят, че мозъкът е програмиран да работи така, сякаш разполага с всички части на тялото и е невъзможно да работи по друг начин.

Сънят

На хората сънят никога не им стига. Човек прекарва най-малко четвърт от живота си в сън – недоспиването може да доведе до промени в настроението, здравословни проблеми, халюцинации. Сънят протича в две фази - с бавно и бързо движение на очите. Много учени смятат, че по време на първата тялото ни консервира енергия и изпада в състояние на хибернация, докато втората фаза помага на мозъка да организира нашите спомени. Теорията, че сънищата отговарят на случилото се през деня, все още се изследва.

Сънищата

Според някои учени сънят е тренировка за мозъка, по време на която той упражнява прехвърлянето на сигнали между мозъчните клетки. Но има и друга теория, според която сънищата ни позволяват да разрешим проблеми, с които сме се сблъскали през деня.

Интелект

Учените все още не знаят по какъв начин невроните на мозъка разрешават конкретен проблем. Истинска загадка за учените е как информацията се съхранява и манипулира и коя е причината някои хора да са по-умни от други.

Смъртта на мозъчни клетки при Алцхаймер

Една от теориите е, че мозъчните клетки умират при пациенти с Алцхаймер заради протеин, наречен Тау. Все още обаче не е ясно как той успява да атакува мозъка.

Източник:

livescience.com
Снимка: pexels.com

Още по темата:
  • Коя е най-вредната дума и как да я неутрализираме Коя е най-вредната дума и как да я неутрализираме
  • Думите са толкова важни, колкото и действията Думите са толкова важни, колкото и действията
  • Физически упражнения: минималното количество за изостряне на ума Физически упражнения: минималното количество за изостряне на ума
  • 5 силни психологически ефекта, които променят съзнанието ни 5 силни психологически ефекта, които променят съзнанието ни
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАТИСЪН ОМЕГА - 3 ОТ ВОДОРАСЛИ капсули * 60
65.60лв.

МАТИСЪН ОМЕГА - 3 ОТ ВОДОРАСЛИ капсули * 60

ДОКТОР УАКДЕС БРАХМИ 470 мг капсули * 60
71.60лв.

ДОКТОР УАКДЕС БРАХМИ 470 мг капсули * 60

БАРЛИЙНС ФРЕШ КЕЧ РИБЕНО МАСЛО капсули * 100
73.10лв.

БАРЛИЙНС ФРЕШ КЕЧ РИБЕНО МАСЛО капсули * 100

НАУ ФУДС АСТАКСАНТИН капсули 4 мг * 60
55.00лв.

НАУ ФУДС АСТАКСАНТИН капсули 4 мг * 60

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ СЕМЕНА НА ЧИА 50 мл
33.10лв.

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ СЕМЕНА НА ЧИА 50 мл

ЕКО БАЛАНС ЛЕЦИТИН 1200 мг капсули * 30
16.96лв.

ЕКО БАЛАНС ЛЕЦИТИН 1200 мг капсули * 30

Коментари към 12 неразгадани мистерии за човешкия мозък

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 12 неразгадани мистерии за човешкия мозък
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 16:00
    Коментирайте "12 неразгадани мистерии за човешкия мозък"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Все по-екстремни горещини: Какви са последиците за мозъка и как да го защитим
  • КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
  • д-р Александър Францов Босилков
  • Глиални клетки
  • Асоциативни корови зони
  • Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
  • Оргазмите са много по-полезни за мозъка, отколкото кръстословиците
  • Рефлексна сърдечно-съдова регулация
  • КП № 52 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ПАРЕНХИМЕН МОЗЪЧЕН КРЪВОИЗЛИВ
  • Младите все по-често биват поразени от инсулт
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко време е необходимо за усвояване на лещата в човешкия организъм?

преди 1983 дни, 5 часа и 15 мин.

цитиколин - хранителна добавка за мозък и памет - продавам

преди 2559 дни, 18 часа и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 4 часа и 2 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 11 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 16 часа и 53 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 23 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival