Думите са толкова важни, колкото и действията
Пред последните няколко години много изследвания показаха, че думите могат да предизвикат промени в мозъка. Деструктивните думи увеличават производството на стресовите хормони, докато похвалите, красивите и поучителни думи насърчават производството на хормоните на щастието и благополучието.
Изказвания като "Думите никога няма да ме наранят" или "Това са просто думи" продължават да се повтарят от хора, които не са наясно с развитието на езиковата теория. Днес знаем, че думите са акт на комуникация, или казано по друг начин, думите са толкова важни, колкото и действията. Истината е, че сме съставени от думи - те са проявления на нашите идеи. Идеите, от своя страна, са градивните елементи на културата.
Ние се отнасяме към себе си, към другите и към всеки обект в света според своята култура, идеи и думи. Думите са част от самата същност на човешките същества и те имат решаващо въздействие върху нашия живот. Ето защо казваме, че думите са толкова важни, колкото и действията.
"Избирайте думите си мъдро, защото те влияят на вашето щастие, вашите взаимоотношения и вашето лично богатство". - Андрю Нюбърг |
Единствените думи, които не притежават силата да ни засегнат и повлияят, са тези, които не са свързани с нас. За разлика от тях, тези, които пряко ни касаят, могат да оставят в нас неизличими следи и да участват във формирането на нашите чувства, емоции и дори нашия съзнателен ум. Днес можем убедено да твърдим, че словесните изрази са толкова важни, колкото са и действията, а понякога и дори по-важни.
Езикът и влиянието му върху мозъка
Едно от най-значимите открития от последните години е, че всички произнасяни думи предизвикват реакции в мозъка. Както положителните, така и отрицателните думи създават модификации, които изследователите могат да наблюдават. Психиатрите Марк Уолдман и Андрю Нюбърг са провели едно от най-изчерпателните проучвания по тази тема. Те са автори на книгата „Думите могат да променят мозъка ви: 12 стратегии за разговор, за изграждане на доверие, разрешаване на конфликти и повишаване на интимността”.
В нея те посочват, че думите „да” и „не” предизвикват интересни мозъчни реакции. Когато например изречението започва с думата "не", мозъкът освобождава повече кортизол - хормонът на стреса. От друга страна, ако изречението започва с "да", се освобождава повече допамин - хормонът на щастието и благополучието.
Изследване на учени от Йенския университет „Фридрих Шилер” показа, че любящите и позитивни думи активират дорзолатералния префронтален кортекс. Тази област е свързана със самооценката и с вземането на по-добри емоционални решения. С други думи, утешителните и милостиви думи подобряват самочувствието и ни помагат да вземем по-добри емоционални решения. Тези проучвания служат като доказателства на твърденията, че думите са толкова важни, колкото и действията.
Положителни и отрицателни думи
Негативните думи са тези, които изпращат отрицателно или агресивно послание и вредят на човека по някакъв начин. Те имат много по-силно и трайно въздействие, отколкото положителните. Въздействието им е толкова голямо, че дори четенето на някои отрицателни думи за няколко секунди може да увеличи нивото на тревожност. Думи като "смърт", "болест", "тъга", "болка", "мизерия" и други подобни могат да имат дълбок ефект върху нас.
Някои проучвания показват, че една негативна дума не е равнозначна на една положителна, а за да се противодейства на ефекта от негативната дума, трябва да чуете пет положителни. Това означава, че едно извинение не е достатъчно. Трябва да направите много повече от това.
Изследователите са забелязали и интересен феномен в работния свят. Например, ако хвалите някого за добре свършена работа и благодарите за неговата всеотдайност, повишавате мотивацията му и желанието му да постига още повече успехи.
Внимавайте какво казвате
Средно човек използва около 70 000 думи на ден. Тъй като говоренето е толкова нормално, ние в крайна сметка го приемаме за даденост, но то е същността на това, което сме ние самите, и основата на начина, по който се отнасяме към себе си и другите. Използването на думите по правилен начин има голям потенциал за подобряване или влошаване на живота ви.
Думите са толкова важни, колкото и действията
Потенциалната сила на думите е огромна. Ето затова учените, изследващи ефекта на думите, препоръчват да започваме и завършваме деня с благодарност. Подобни простички действия могат значително да подобрят физическото и психическото здраве.
Редактор: Ина Фенерова
Източник: exploringyourmind.com
Снимка: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УРАНИЯ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
БИГДЖИГС ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ - АНГЛИЙСКА АЗБУКА BJ757
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ АНГЛИЙСКИ ДУМИ 12940
ЧАЙ ФИЛТЪР ЗЕЛЕН ЧАЙ С ЖЕН ШЕН * 20 TNT 21
НАУ ФУДС ДИМЕТИЛАМИНОЕТАНОЛ капсули 250 мг * 100
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Дефицитът на калций и магнезий влияе на когнитивното здраве
- Перила
- Черимоя
- д-р Александър Францов Босилков
- Глиални клетки
Коментари към Думите са толкова важни, колкото и действията