Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Скръбта по любим човек е резултат от опитите на мозъка да се адаптира към раздялата

Скръбта по любим човек е резултат от опитите на мозъка да се адаптира към раздялата

от 18 апр 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Скръбта по любим човек е резултат от опитите на мозъка да се адаптира към раздялата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

През последните десетилетия невроучените разкриха важни подробности за това какво се случва с човешкия мозък, когато скърбим за любим човек. Според тях колкото по-тежка е загубата, толкова по-драстични промени настъпват в него.

Как мозъкът закодира връзката ни с любим човек

Мозъкът ни е устроен така, че да се привързваме към други хора. Една от функциите му е да записва и запаметява най-важните ни отношения с други хора в три различни аспекта: пространство, време и дълбочина на връзката. При раздяла, мозъкът продължава да пази информацията за тази връзка, като се опитва да прогнозира кога, къде и дали отново ще се съберем с нашия близък. Трите измерения се обозначават от експертите с думите „тук“, „сега“ и „близо“. Те описват развитата в детството ни способност да извикваме в съзнанието си неговия образ, сякаш той е тук, до нас, точно в този момент. Благодарение на това наше умение, ние си даваме сами нужната утеха, когато него го няма.

Щастливите, интимни моменти изпращат сигнали на мозъка, че времето, прекарано с този човек, ни е ценно, че той е важен за нас и никога няма да се разделим. Разбира се, ние знаем, че понякога раздялата е неизбежна, но подсъзнателно мозъкът ни е „кодиран“ така, че да я приема като нещо временно. Без тази негова функция животът ни би бил непоносим, защото при всяко откъсване от любимия човек бихме се чувствали сломени и отчаяни, дори когато сме разделени само за няколко часа или дни. Благодарение на кодираната информация ние сме по-спокойни.

Жена държи чаша и разглежда черно-бели снимки

Взаимодействието между невроните в мозъка

За да запамети всички детайли, свързани с важните за нас връзки, мозъкът създава невронни карти. Невронната карта при брак или дълга връзка например съдържа подробности за партньора, отношенията ни с него и съвместния ни живот. Механизмът, по който тази информация достига до мозъка, е чрез споделените ни преживявания.

Колкото повече време сме прекарали с любимия, толкова повече са споделените мигове, което означава, че и невронната карта е значително по-подробна. Тя играе ролята на важен инструмент, с чиято помощ прогнозираме какво е на път да се случи или интерпретираме онова, което вече се случва помежду ни. Например, сутрин до мозъка ни достига шумът от нечие дишане или усещаме допира на нечие тяло. Знаем, че до нас лежи любимият ни човек.

Натрупаната информация, запаметена в невронната карта, ни помага да предвидим кога ще се прибере от работа, дали ще се оплаче от горещото време, че ще отиде да поправи колата или да напазарува, както прави традиционно всеки вторник, че ще се разходим двамата през почивните дни или че ще остави мръсните си дрехи на пода в банята. Закодираните вече данни улесняват живота ни с този човек, защото вече сме подготвени за много от неговите действия, можем да ги предскажем и да реагираме, без да изпадаме в крайности. В противен случай всяка негова постъпка би ни изненадвала или принуждавала да вземаме решение. Колкото по-подробна е невронната карта (с детайли за рутината на другия човек и неговите навици), толкова по-реалистични са очакванията ни и по-лесно съжителството с него.

>>> Петте етапа на скръбта след смъртта на любим човек

Ако партньорът ни почине или ни напусне завинаги, мозъкът е изправен пред сериозно предизвикателство. Той трябва да обработи информацията, свързана с неговото отсъствие, и да преначертае невронната карта така, че да описва новата реалност. Задачата е много по-трудна за изпълнение, ако сме очаквали да изживеем още много години заедно с него.

Неврон, който изпраща сигнали

Обработване на информацията, че любимият го няма

След раздялата нашият мозък започва да търси начини да синхронизира информацията, че партньорът ни ще е с нас завинаги, с информацията, че вече го няма. Именно този сблъсък предизвиква емоциите, които изпитваме, докато тъгуваме за любим човек. Възможно е да отричаме и да не можем да приемем фактите („Как така го няма? Той трябваше да е до мен завинаги!“), да чуваме гласа му и да усещаме мириса му, сякаш още е наоколо, защото мозъкът ни още е вкопчен в „тук“, „сега“ и „близо“, и да разчитаме обикновени звуци и картини от ежедневието като знак за неговото присъствие.

Понякога се чувстваме дезориентирани и се питаме дали това не е просто кошмар, от който трябва да се събудим, защото вярваме, че връзката ни с другия е вечна и няма начин да не се съберем отново. Всяко противопоставяне на идеята за непреходност засилва чувството на дълбока печал.

>>> Продължителната скръб вече е призната официално за психично разстройство

Съхраняване на връзката

Има хора, които съзнателно поддържат връзката с починалия близък човек, за да намалят болката и да придадат смисъл на живота си. Някои избират да продължат да практикуват хобито, което са споделяли с него, да прекарват повече време с децата си, да опишат съвместния им живот в книга или да помагат на други като тях.

Ако партньорът ни е напуснал доброволно, опитите да съхраним близостта с него може и да са отчаяни, но също са нормална част от процеса на скърбене. Нужно е време, докато мозъкът ни преначертае невронната карта, и съумеем да заживеем в новата реалност. Постепенно ще започнем да усещаме, че се съпротивляваме все по-слабо на промяната и все по-рядко желаем да се върнем към предишния си живот.

Червенокоса жена е седнала на перваза на прозорец и гледа надолу

Преначертаване на невронната карта в мозъка

Месеци наред след раздялата мозъкът ни може да не успее да нанесе промените в невронната карта. Той предпочита да запази статуквото, да вярва, че човекът, който вече липсва, всъщност никога няма да ни напусне. Дори когато партньорът отсъства в продължение на месеци, мозъкът може да отказва да приеме факта. Както стана ясно, ще измине много време и ще се случат хиляди неща, които да го убедят, че сме сами. Едва тогава ще започне да актуализира своите настройки, да променя прогнозите си и да нанася промените в картата. Междувременно онези части от мозъка, които не са били актуализирани, ще продължат да ни навяват мисли за другия, че той все още е тук сега, близо до нас. Скръбта ни ще се засилва всеки път, когато прогнозата, направена от неактуализирана част на мозъка, се окаже погрешна. Ще предъвкваме до безкрай събитията и ще си задаваме въпроса какво ли ни очаква оттук нататък. Ще се чувстваме изтощени и изгубени.

Не, това не е лудост. Просто мозъкът се опитва да промени настройките си, което изисква време. Когато това се случи, ще се завърнем към предишното си Аз и ще започнем да запълваме и планираме дните си, вече в отсъствието на партньора ни. Добре би било да запомним, че скърбенето е процес, а адаптацията се случва бавно. Така ще се заредим с търпение и ще проявим самосъстраданието, от което тялото и душата ни се нуждаят. 

Източник:

As You Grieve, Your Brain Redraws Its Neural Map: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/laugh-cry-live/202303/as-you-grieve-your-brain-redraws-its-neural-map

Още по темата:
  • Защо връзката ни с починал близък продължава и след смъртта му Защо връзката ни с починал близък продължава и след смъртта му
  • Как да преживеем по-лесно празниците, когато скърбим Как да преживеем по-лесно празниците, когато скърбим
  • Как да утешите дете, загубило близък човек Как да утешите дете, загубило близък човек
  • Продължителната скръб вече е призната официално за психично разстройство Продължителната скръб вече е призната официално за психично разстройство
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОБЕЩАНИЕТО - ЛУСИ ДАЙМЪНД - СИЕЛА
17.90лв.

ОБЕЩАНИЕТО - ЛУСИ ДАЙМЪНД - СИЕЛА

Нов
ОМЕГА 3 + ВИТАМИН D3 с вкус на лимон и манго 250 мл SEA-LICIOUS
162.00лв.

ОМЕГА 3 + ВИТАМИН D3 с вкус на лимон и манго 250 мл SEA-LICIOUS

Безплатна доставка за България!
ОСТРОВИТ АКВА КИК БРЕЙН ФОКУС 300 г
27.95лв.

ОСТРОВИТ АКВА КИК БРЕЙН ФОКУС 300 г

Нов
ЛЕНЕНО МАСЛО ТЕЧНО 250 мл БАЛЧО
7.00лв.

ЛЕНЕНО МАСЛО ТЕЧНО 250 мл БАЛЧО

ДИВА СЬОМГА МАСЛО капсули 1000 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
29.20лв.

ДИВА СЬОМГА МАСЛО капсули 1000 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ОМЕГА 3 ФОРТЕКС капсули 1000 мг * 90 1 + 1 ФОРТЕКС
32.00лв.

ОМЕГА 3 ФОРТЕКС капсули 1000 мг * 90 1 + 1 ФОРТЕКС

Коментари към Скръбта по любим човек е резултат от опитите на мозъка да се адаптира към раздялата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Скръбта по любим човек е резултат от опитите на мозъка да се адаптира към раздялата
    www.framar.bg 
    на 01 June 2023 в 12:40
    Коментирайте "Скръбта по любим човек е резултат от опитите на мозъка да се адаптира към раздялата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Защо връзката ни с починал близък продължава и след смъртта му
  • Ролята на серотонина в еволюцията на човешкия мозък и неговото нарастване
  • Вижте какво научихме от науката през изминалата година (3 част)
  • Масажът на краката стимулира мозъка
  • Интернет държи мозъка млад
  • Думите са толкова важни, колкото и действията
  • Винаги стартирайте деня със закуска

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Лекарство или хранителна добавка за подсилване на апетита на човек на 81 години

преди 1044 дни, 32 мин.

Коланол може ли да се пие от човек с гастрит?

преди 1064 дни, 17 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Остеопороза и витамин D3

преди 11 часа и 16 мин.

Везико-вагинална фистула - търся съвет

преди 6 дни, 3 часа и 55 мин.

Неспираща лактация

преди 12 дни, 45 мин.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 87 дни, 1 час и 36 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival