Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Наръчник на успешния родител 6 съвета за позитивно родителство

6 съвета за позитивно родителство

от 07 сеп 2019г., обновено на 20 яну 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
6 съвета за позитивно родителство - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Всички ние мечтаем и се опитваме да изградим здравословни отношения с децата си. Връзки, които да се крепят на честност, доверие и безусловна любов.

Много от традиционните възпитателни техники пречат да постигнем това, като създават нестабилна основа, вместо да ни помогнат да заздравим връзката с детето. Методи като заплахи, наказания, таймаути или предлагане на награда, за да го накараме да направи нещо, вероятно биха дали резултат в краткосрочен план, но те няма да ни отведат до поставената цел.

Подобни дисциплиниращи способи раждат страх, тревожност и недоверие. Още по-лошо, използват любовта ни като средство за постигане на резултат и изпращат послание до детето, че тя се определя от неговото поведение. Детето започва да вярва, че го обичаме, когато се държи добре, и обратното. Позитивното родителство има друг подход. То има за задача постоянно да заздравява отношенията родител-дете.

Свързаността ни с детето е положителна суперсила на всеки родител, която всъщност се оказва единствената причина то доброволно да спре да прави това, което е искало, и да се вслуша в напътствията ни. Заздравявайки тази връзка, родителството се случва с лекота, дните минават по-приятно и най-вече, ние и детето ставаме съюзници, а не врагове.

По-долу ще ви запознаем с 6 основни техники за подсилване на връзката с детето.

1. Да бъдем себе си

Нека бъдем такива каквито сме, общувайки с него. Не бива да се крием зад илюзията, че сме перфектната майка или баща – такива няма. Трябва да позволим на децата да ни видят какви сме в действителност, а именно – човек с положителните и отрицателните му качества, притеснения и тревоги. Когато се роди бебе, то ни изглежда перфектно и ние неусетно започваме да изискваме същото от себе си. Но да сме перфектни е скучно и не позволява сближаване. Нека позволим на децата ни да видят какви недостатъци имаме, за да изградим помежду си наистина здрава и честна връзка.

„Не съществува понятие като перфектен родител. Затова просто бъдете истински.“ Сю Аткинс

2. Да се извиняваме

Алфи Кон (Alfie Kohn) дава страхотно предложение в книгата си „Безусловно родителство“. Да се извиняваме. Просто това. Защо ли? Първо, така даваме прекрасен пример. Второ, помага ни да слезем от пиедестала на перфектния родител. Показва на детето, че допускането на грешка не е страшно. Да я признаем, да се извиним, да засвидетелстваме уважение и да продължим напред. Така изглеждаме раними и обогатяваме връзката си с детето. 

Алфи препоръчва поне веднъж седмично да се извиняваме. А защо не и по-често, когато видим, че нашето поведение радва детето и го прави щастливо.

3. Да казваме „Да“ вместо „Не“ по подразбиране

Не можем да казваме „Да“ през цялото време. Но нека не отказваме по навик. Понякога не позволяваме на децата си да направят нещо, не защото е опасно или невъзможно, а защото е неподходящо. Вместо да валидираме само собствените си нужди, е добре да намерим баланса между тях и тези на децата. Те трябва да усетят, че техните нужди също са от значение за нас. Трябва да намираме начин да превърнем поредното „Не“ в „Да“, дори то да е условно. 

4. Да отделяме Специално време

Д-р Лаура Маркъм (Dr Laura Markham) смята, че времето, посветено на детето може коренно да промени неговото поведение. Специалното време още повече заздравява връзката, защото родителят не разпокъсва вниманието си, а го насочва изцяло към него. А децата отчаяно се нуждаят от нашата отдаденост и посветеност, за малко, но всеки ден. 

Как да планираме Специалното време, което да прекараме с детето?

  • Съобщете, че оттук нататък бихте искали поне 15 минути на ден да прекарате с всяко от децата;
  • Дайте име на това време – например „времето на Мария“;
  • Редувайте се в предлагане какво точно да правите заедно – един ден решавате вие, на другия – детето;
  • Отдайте се изцяло на детето – без разсейване, без прекъсване. Без телефони и графици.
  • Оставете се на магията.

5. Колко прегръдки са нужни?

Семейният терапевт Вирджиния Сатир (Virginia Satir) казва: „Нужни са ни 4 прегръдки на ден, за да оцелеем. Осем – за да се съхраним. 12 – за да израстваме.“

Нека прегръщаме децата си сутрин, както и когато се разделяме или срещаме. Да се гушкаме, когато то ляга, или пък на дивана, докато гледаме филм. Правилото за 12-те прегръдки не е в сила само за нас, възрастните. Да не забравяме, че това, от което децата имат нужда са двама щастливи родители, така че нека бъдем любящи и открити: не само брачните ни отношения имат нужда от това. До края на деня ще сме получили десетки прегръдки от партньора и децата. Какво по-хубаво от това?

6. Нека фокусът остане върху дългосрочните ни цели

Какви са дългосрочните ни цели, свързани с децата? Да бъдат щастливи. Независими. Здрави. Уверени. Мили. Любящи. Любопитни. Отговорни и балансирани?
Сега нека си представим, че сме в училището на детето или пък в парка. Има няколко майки, които го познават. Дочувате част от техния разговор. Те говорят за нашето дете.

Момент. Как бихме искали те да опишат нашето дете? Едва ли искаме да чуем следното: „Той е толкова добро дете, никога не се държи лошо. Никога не притеснява възрастните. Не противоречи.“ Фундаменталният въпрос е дали понякога не се държим така, сякаш именно тези реплики искаме да чуем.

В трудни моменти може да се окаже полезно за нас да си припомним какви са дългосрочните ни цели по отношение на децата ни, което пък ще ни улесни при взимане на някои решения. Трябва да ги оставим да бъдат деца, да играят на воля и да развиват докрай потенциала, който имат. Да изразяват емоционално своето мнение е повод за радост и не бива да ги потискаме. Едно от по-новите проучвания разкрива, че децата, които често нарушават правилата в много случаи след години се превръщат в преуспели зрели хора с високи доходи. Терапевтите също така заявяват, че децата със силна воля е по-вероятно да се доверяват на инстинктите си и да правят онова, което те смятат за морално, отколкото да следват сляпо тълпата.

Да се осмелим да бъдем позитивни родители

Авторитарното родителство е широкоразпространено, защото болшинството сред нас вярват, че децата трябва да бъдат контролирани. Става въпрос за поука и прагматичен въпрос едновременно: Дали е редно да контролираме децата си под предлог, че искаме да са в безопасност? По-скоро отговорът е „Не“. А дори и да беше правилно, то просто не е възможно. Поне не е в дългосрочен план.

Позитивното родителство е като антидот. Като прилагаме простички принципи, с които още повече да се сближим с децата си, за да ги накараме да се почувстват в безопасност, ние посяваме семенцето, което ще ги превърне в независими и уверени възрастни.

„Едно поколение от дълбоко любящи родители ще промени съзнанието на цялото следващо. А оттам ще промени и света.“ Чарлз Рейзън

Източник:

raisedgood.com, kpthrivingfamilies.org

Още по темата:
  • Напомняне за родители: Обичайте себе си, за да отгледате щастливо и уверено дете Напомняне за родители: Обичайте себе си, за да отгледате щастливо и уверено дете
  • Токсични родители – как да общувате с тях, без да вредите на себе си Токсични родители – как да общувате с тях, без да вредите на себе си
  • Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
  • Сексуално образование в детска възраст Сексуално образование в детска възраст
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
12.90лв.

НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
17.95лв.

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС

ВЛАДИМИР ЗАРЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ВЛАДИМИР ЗАРЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ - ХЕРМЕС

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
9.95лв.

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС

РАЗВЕДЕНИ С ДЕЦА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА
14.00лв.

РАЗВЕДЕНИ С ДЕЦА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА

ДА ОЦЕЛЕЕШ КАТО РОДИТЕЛ 3 - МАЙКО МИЛА - ЕЛИСАВЕТА БЕЛОБРАДОВА, КРАСИМИРА ХАДЖИИВАНОВА - СИЕЛА
20.00лв.

ДА ОЦЕЛЕЕШ КАТО РОДИТЕЛ 3 - МАЙКО МИЛА - ЕЛИСАВЕТА БЕЛОБРАДОВА, КРАСИМИРА ХАДЖИИВАНОВА - СИЕЛА

Коментари към 6 съвета за позитивно родителство

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 6 съвета за позитивно родителство
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 20:52
    Коментирайте "6 съвета за позитивно родителство"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Наръчник на успешния родител
  • Какви грешки допускат родителите, чиито деца ги обиждат и тормозят
  • Начини и причини за прекратяване на осиновяването (разсиновяване)
  • Токсични родители – как да общувате с тях, без да вредите на себе си
  • Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
  • Детска градина № 31 "Слънце", гр. Стара Загора
  • Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
  • Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем
  • Сексуално образование в детска възраст
  • Частна детска ясла и градина "Мечти", гр. София
  • Детска градина № 3 "Звездичка", гр. Варна
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Разширен гръден кош на единия родител

преди 1523 дни, 16 часа и 30 мин.

Полово възпитание при малките деца - от кога?

преди 2195 дни, 9 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 8 часа и 57 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 23 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 9 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Стоян Дюлгеров: Няма такова нещо като "лошо" или "проблемно" дете Стоян Дюлгеров: Няма такова нещо като "лошо" или "проблемно" дете

Стоян Дюлгеров: Няма такова нещо като "лошо" или "проблемно" дете

от 05 юли 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival