7 доказани начина да спрем конфликтите между децата в семейството
Да имаш деца е щастие, едва ли някой би оспорил това. Усмивките и детският смях ни презареждат след дългия работен ден. Когато обаче те се карат, и дори бият, нещата се променят коренно. Напрежението расте, умората се трупа и ни се иска просто да избягаме.
Отношенията между братята и сестрите в едно семейство са важни, но и много сложни. Любовта им е специална, също колкото и конфликтите им. Ново национално изследване сочи, че 82% от американските деца имат поне едно братче или сестриче. Делът им е по-висок дори от този на децата, които живеят с баща си (78%).
Малчуганите прекарват по-голяма част от свободното си време с тях, отколкото с който и да било друг. Макар че с годините спречкванията намаляват, отношенията помежду им дават отражение и на живота им като възрастни. Според учените те са един от ключовите фактори, които влияят върху психичното им здраве и благосъстоянието им.
Защо е толкова важно братята и сестрите да се разбират?
Децата придобиват базисни умения чрез играта и взаимодействието с братята и сестрите си. Научават се да виждат нещата от различна перспектива, да разбират чуждите емоции, да разрешават проблеми, да преговарят. На по-късен етап тези умения им служат в общуването с останалите хора и за създаването на пълноценни приятелства.
Когато малките членове на семейството се подкрепят и разбират, те си помагат взаимно. Развиват емпатия (умение да се поставят на мястото на другия), стават по-социални и комуникативни и проявяват по-силен интерес към ученето.
Ако често се спречкват или сбиват, може да имат повече проблеми в училище, да са склонни към злоупотреба с наркотични вещества или да проявят симптоми на тревожност и депресия.
Има ли значение възрастовата разлика между децата за техните отношения?
Експертите са категорични – да. Голямата възрастова разлика намалява честотата на конфликтите, а малката ги сближава. С други думи, разлика от 4 или повече години се асоциира с по-силна привързаност, просоциално поведение и възхищение между децата, а разлика под 4 години – с по-голяма близост между тях, но повече спречквания, които, за съжаление, се наблюдават и в зряла възраст.
Как можем да се справим с конфликтите между децата в семейството?
Много родители определят неразбирателството между братята и сестрите* като един от най-често срещаните проблеми в семейството, с който обаче не намират ефективен начин да се справят.
Учени са изчислили, че те обикновено се карат помежду си до 8 пъти на час, а 70% от родителите споделят, че напрежението често ескалира и се превръща във физическо насилие.
Какво можем да направим ние, като родители?
1. Запазете спокойствие и не взимайте страна в спора
Когато майките защитават по-малкото дете (което се случва много често), те несъзнателно отдалечават децата едно от друго и ги принуждават да общуват по-рядко помежду си. При намеса в конфликта е важно да бъдем безпристрастни и, вместо да попитаме „Пак ли удари сестра си?“, да зададем следния въпрос: „Какво се случва тук?“.
2. Научете ги да регулират емоциите си по време на конфликт
Макар да изисква повече време, е много важно да научим малчуганите да разпознават своите собствени и емоциите на братчето или сестричето си. Следващата стъпка е да ги запознаем с начините, по които биха могли да ги регулират (например дълбоко дишане, усамотяване в някое кътче на дома, молба за помощ от родителите). Добре е практиките да се упражняват, когато обстановката е спокойна.
3. Тренирайте социалните им умения, за да могат да играят в разбирателство
Можем да обясним на децата си как е правилно да помолят братчето/ сестричето да играят заедно и съответно как да приемат или отхвърлят неговата покана, както и да им покажем, че всяка гледна точка има няколко различни перспективи.
4. Бъдете медиатор в споровете
Добре е да разговаряме с малчуганите за това колко важно е да се изслушват, да приемат чуждото мнение и как биха могли да разрешават конфликтите си без родителска намеса. Важно умение е да се научат да обосновават своята позиция, да търсят решение на проблемите и да правят компромиси. Изследванията показват, че децата се помиряват по-лесно, когато родителят се намеси, но само донякъде. Ако бъдат оставени сами в подобна ситуация, често по-голямото дете „побеждава“, без никое от тях да се е научило, че понякога трябва да се отстъпва.
5. Не разрешавайте сами конфликтите на децата, включвайте ги в процеса
Експертите подчертават, че е от съществено значение да даваме възможност на братята и сестрите да участват при изглаждането на конфликта, вместо да го правим сами. Така се научават как да се справят с проблеми от подобно естество за в бъдеще, без да е нужно да търсят чужда помощ.
6. Не пропускайте да похвалите децата си, когато играят заедно
Много по-ефективно е да насърчаваме доброто поведение, вместо да порицаваме спречкванията им.
7. Бъдете пример за ефективен начин на разрешаване на конфликти със своя партньор
Постоянните конфликти между родителите и враждебното отношение към детето имат негативен ефект върху отношенията между братята и сестрите.
* Bank, L., Burraston, B., & Snyder, J. (2004). Sibling conflict and ineffective parenting as predictors of adolescent boys' antisocial behavior and peer difficulties: Additive and interactional effects. Journal of Research on ADunn, J., & Munn, P. (1986). Siblings and the development of prosocial behaviour. International Journal of Behavioral Development.
- 7 Evidence-Based Ways to Stop Sibling Fighting: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/parenting-translator/202107/7-evidence-based-ways-stop-sibling-fighting
- Sibling Conflict and Ineffective Parenting as Predictors of Adolescent Boys' Antisocial Behavior and Peer Difficulties: Additive and Interactional Effects: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1532-7795.2004.01401005.x
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
ПОСЛЕДНИЯТ ДУЕЛ - ЕРИК ДЖАГЪР - СИЕЛА
ВЕРТИГО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
МЪЖЕТЕ И ЖЕНИТЕ - ГЛАВНИТЕ ПРАВИЛА НА ЩАСТЛИВОТО СЕМЕЙСТВО - МИХАИЛ ЛИТВАК - ЖАНУА 98
КМЕТЪТ НА КАСТЪРБРИДЖ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ТОМАС ХАРДИ - ХЕРМЕС
БАДЕМОВО ЩАСТИЕ - МАНУЕЛА ИНУСА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
- 10 вдъхновяващи цитата за смисъла на семейството
- Познайте на коя картинка хората не са семейство
- Денят на християнското семейство - традиции и обичаи
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Порното при семейните мъже и конфликтите с партньора
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
Коментари към 7 доказани начина да спрем конфликтите между децата в семейството