Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора
През последните години стана ясно, че личностните разстройства от група Б, които се наблюдават основно при конфликтни хора, са много по-често срещани, отколкото се предполагаше. Една от основните им характеристики е склонността към „емоционални драми“. Крайният резултат обикновено е непълноценни и проблематични отношения с околните.
Към група Б спадат антисоциалното, граничното, хистрионното и нарцистичното личностни разстройства.
Вероятността всеки от нас да има поне един познат в своето обкръжение, който да отговаря на описанието по-горе, не е никак малка. Затова е важно, както за нас, така и за тях самите, да се научим да разпознаваме поведението им и да реагираме по подходящ начин. Общото между конфликтните хора в повечето случаи е тяхната емоционална незрялост – черта на характера, която може да създаде сериозни проблеми в общуването им.
Същност на емоционалната незрялост
Емоционалната зрялост представлява умението на човек да се справя ефективно с предизвикателствата в реалния живот. Емоционално зрелите личности имат способността да се подлагат на самоанализ, поемат отговорност за действията си и са достатъчно гъвкави и адаптивни, за да живеят пълноценно и да минимизират възможните негативни последици.
Обратно, емоционално незрелите хора не разбират и не успяват да се адаптират към действителността. Възприятията им за случващото се около тях са изкривени с една-единствена цел – да отговорят на собствените им нужди. С други думи, телата им са се развили, но менталното им израстване и съзряване е спряло в определен момент. Възможно е дори да определим емоционалната възраст на човек, съдейки по неговото поведение. Има ли чести изблици? Има ли навика да прекъсва рязко комуникацията с нас? Безразличен ли е към чувствата на другите? Възприел ли е погрешен модел на мислене, например да вижда света около себе си само в черно и бяло?
Без оглед на емоционалната им възраст, емоционално незрелите личности са лишени от чувствителност, ангажирани са основно със самите себе си и своите потребности и често се държат така, че самите ние да се усъмним в здравия си разум и преценката за реалността. Не е изключено да срещнем трудности при комуникацията с такива хора или тя да се окаже напълно невъзможна. Те могат да бъдат фалшиви, манипулативни или импулсивни. Заради тези свои дефицити им е трудно да се справят в реалния живот, без да понесат сериозни негативни последици от постъпките и поведението си. Импулсивността им например ги подтиква да лъжат и мамят постоянно, тъй като чувствата надделяват над разума и морала.
Характеристики на емоционално незрелите личности
Важно е да уточним, че диагноза може да бъде поставена само след преглед и индивидуална оценка от специалист. Целта на насоките тук е да помогнат в разпознаването на хора около нас, които вероятно страдат от емоционална незрялост, и в намирането на подходящ и безопасен начин за комуникация с тях. За целта обаче е нужно да сме запознати с техните индивидуални особености.
- Мислят най-вече за себе си и всяко тяхно действие се ръководи от личните им желания и нужди.
- Не умеят да решават ефективно проблемите във взаимоотношенията си. Склонни са дори да ги игнорират. Често тяхната мантра е „Просто продължи“.
- Те могат да се поставят на мястото на другия и трудно разбират чуждата гледна точка.
- Много рядко изпитват чувство на вина или разкаяние.
- Правят онова, което ги кара да се чувстват добре, без да вземат под внимание предишните си грешки. Поведението им се повтаря и води до едни и същи негативни последици.
- Не са способни на самоанализ.
- Взаимоотношенията в миналото им също са били конфликтни и драматични.
- Разчитат на афективен реализъм, с чиято помощ отхвърлят или преиначават действителността, за да справят по-лесно с дадена ситуация. Афективният реализъм се основава на идеята, че реалността е такава, каквато я чувстваме, а не каквато е всъщност.
- Импулсивни са, а решенията им са подвластни на емоциите, а не на разума.
- Склонни са да се впускат в множество връзки, без да търсят здравословна емоционална интимност в тях.
- Не се интересуват от чуждите благополучие и безопасност.
- Не умеят да регулират емоциите си така, че да запазят добрите си отношения с околните.
- Нямат развито чувство за емпатия.
Как се чувстваме, когато общуваме с емоционално незрели хора?
Не по-малко важно е да разпознаем емоциите, които предизвикват в нас емоционално незрелите и конфликтни хора. Напълно нормално е да изпитваме дискомфорт, тревожност, смут, умора и раздразнение.
Разговорите в повечето случаи са еднопосочни. Тяхната неспособност да обърнат внимание на преживяванията и чувствата ни ни наранява. Имаме усещане, че ходим по яйчени черупки или че човекът отсреща е крайно негативен и изцежда силите ни. Гневът също присъства често във взаимоотношенията ни с емоционално незрелите хора. Той е предизвикан от постоянното пренебрегване, с което се сблъскваме.
Газлайтинг е форма на емоционално насилие, до която конфликтните личности често прибягват. Така те ни потискат и се опитват да ни убедят, че нашата представа за реалността е погрешна. Дългите взаимоотношения с тях могат да отключат депресия или тревожност.
Как се чувстваме, когато общуваме с емоционално зрели хора?
В компанията на емоционално зрял човек усещаме прилив на енергия. Често се чувстваме благодарни, когато сме били заедно. Той ни изпраща положителна енергия, умее да изпитва емпатия и ни кара да се чувстваме разбрани.
Емоционално зрелите хора носят отговорност за поведението и решенията си, чувстват се зле, когато са ни наранили и се извиняват за причинената болка. Способни са да мислят и чувстват едновременно. Често се самоанализират и могат да изграждат дълбоки емоционални връзки с другите. Защитните им механизми са приспособени към действителността. Те са реалисти, умеят да се приспособяват и да приемат нещата, такива каквито са.
Прочетете още:
Емоционална зрялост при разрешаване на конфликти
Всички взаимоотношения причиняват стрес понякога. Ако обаче той присъства постоянно, вероятно съществува друг, по-сериозен проблем в едната или в двете страни. Когато конфликтът възникне между две равнопоставени и емоционално зрели личности, усилията им да го разрешат се увенчават с успех и заздравят още повече връзката. След това и двамата се чувстват разбрани и по-близки. Отношенията им стават още по-топли.
Проблемите с емоционално незрял човек се решават много трудно, а понякога това просто не се случва. Изключително важно е да проследим кога и къде общуваме с такъв тип хора, както и да решим дали искаме да се сближаваме с тях в личния си живот. След като сме наясно със себе си, ще можем да изградим правилна тактика и да променим очакванията си така, че да извлечем най-доброто от връзката с конфликтна личност. Връзка, която ще бъде възможно най-щадяща и за двамата.
Spotting Emotional Immaturity in High-Conflict Personalities: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-pulse-mental-health/202203/spotting-emotional-immaturity-in-high-conflict-personalities
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Как да регулираме емоциите си – 3 практични съвета
- Как да контролираме емоциите си, така че да не ни контролират те
- 5 компонента на емоционалната интелигентност
- Знаем ли всъщност какво е омразата
- Даниъл Голман и неговата теория за емоционалната интелигентност
- Практически примери за силно развита емоционална интелигентност
- Емоционалният мазохизъм и проявленията му в ежедневието ни
- Алекситимия: липса на думи да изразиш чувствата си
- Социално и емоционално развитие в ранното детство
- Смесените чувства са признак на емоционална сложност
Коментари към Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора