Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора

Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора

от 09 март 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

През последните години стана ясно, че личностните разстройства от група Б, които се наблюдават основно при конфликтни хора, са много по-често срещани, отколкото се предполагаше. Една от основните им характеристики е склонността към „емоционални драми“. Крайният резултат обикновено е непълноценни и проблематични отношения с околните.

Към група Б спадат антисоциалното, граничното, хистрионното и нарцистичното личностни разстройства.

Вероятността всеки от нас да има поне един познат в своето обкръжение, който да отговаря на описанието по-горе, не е никак малка. Затова е важно, както за нас, така и за тях самите, да се научим да разпознаваме поведението им и да реагираме по подходящ начин. Общото между конфликтните хора в повечето случаи е тяхната емоционална незрялост – черта на характера, която може да създаде сериозни проблеми в общуването им.

Същност на емоционалната незрялост

Емоционалната зрялост представлява умението на човек да се справя ефективно с предизвикателствата в реалния живот. Емоционално зрелите личности имат способността да се подлагат на самоанализ, поемат отговорност за действията си и са достатъчно гъвкави и адаптивни, за да живеят пълноценно и да минимизират възможните негативни последици.

Обратно, емоционално незрелите хора не разбират и не успяват да се адаптират към действителността. Възприятията им за случващото се около тях са изкривени с една-единствена цел – да отговорят на собствените им нужди. С други думи, телата им са се развили, но менталното им израстване и съзряване е спряло в определен момент. Възможно е дори да определим емоционалната възраст на човек, съдейки по неговото поведение. Има ли чести изблици? Има ли навика да прекъсва рязко комуникацията с нас? Безразличен ли е към чувствата на другите? Възприел ли е погрешен модел на мислене, например да вижда света около себе си само в черно и бяло?

Без оглед на емоционалната им възраст, емоционално незрелите личности са лишени от чувствителност, ангажирани са основно със самите себе си и своите потребности и често се държат така, че самите ние да се усъмним в здравия си разум и преценката за реалността. Не е изключено да срещнем трудности при комуникацията с такива хора или тя да се окаже напълно невъзможна. Те могат да бъдат фалшиви, манипулативни или импулсивни. Заради тези свои дефицити им е трудно да се справят в реалния живот, без да понесат сериозни негативни последици от постъпките и поведението си. Импулсивността им например ги подтиква да лъжат и мамят постоянно, тъй като чувствата надделяват над разума и морала.

тъжна жена

Характеристики на емоционално незрелите личности

Важно е да уточним, че диагноза може да бъде поставена само след преглед и индивидуална оценка от специалист. Целта на насоките тук е да помогнат в разпознаването на хора около нас, които вероятно страдат от емоционална незрялост, и в намирането на подходящ и безопасен начин за комуникация с тях. За целта обаче е нужно да сме запознати с техните индивидуални особености.

  • Мислят най-вече за себе си и всяко тяхно действие се ръководи от личните им желания и нужди.
  • Не умеят да решават ефективно проблемите във взаимоотношенията си. Склонни са дори да ги игнорират. Често тяхната мантра е „Просто продължи“.
  • Те могат да се поставят на мястото на другия и трудно разбират чуждата гледна точка.
  • Много рядко изпитват чувство на вина или разкаяние.
  • Правят онова, което ги кара да се чувстват добре, без да вземат под внимание предишните си грешки. Поведението им се повтаря и води до едни и същи негативни последици.
  • Не са способни на самоанализ.
  • Взаимоотношенията в миналото им също са били конфликтни и драматични.
  • Разчитат на афективен реализъм, с чиято помощ отхвърлят или преиначават действителността, за да справят по-лесно с дадена ситуация. Афективният реализъм се основава на идеята, че реалността е такава, каквато я чувстваме, а не каквато е всъщност.
  • Импулсивни са, а решенията им са подвластни на емоциите, а не на разума.
  • Склонни са да се впускат в множество връзки, без да търсят здравословна емоционална интимност в тях.
  • Не се интересуват от чуждите благополучие и безопасност.
  • Не умеят да регулират емоциите си така, че да запазят добрите си отношения с околните.
  • Нямат развито чувство за емпатия.

Как се чувстваме, когато общуваме с емоционално незрели хора?

Не по-малко важно е да разпознаем емоциите, които предизвикват в нас емоционално незрелите и конфликтни хора. Напълно нормално е да изпитваме дискомфорт, тревожност, смут, умора и раздразнение.

Разговорите в повечето случаи са еднопосочни. Тяхната неспособност да обърнат внимание на преживяванията и чувствата ни ни наранява. Имаме усещане, че ходим по яйчени черупки или че човекът отсреща е крайно негативен и изцежда силите ни. Гневът също присъства често във взаимоотношенията ни с емоционално незрелите хора. Той е предизвикан от постоянното пренебрегване, с което се сблъскваме.

Газлайтинг е форма на емоционално насилие, до която конфликтните личности често прибягват. Така те ни потискат и се опитват да ни убедят, че нашата представа за реалността е погрешна. Дългите взаимоотношения с тях могат да отключат депресия или тревожност.

гневен мъж

Как се чувстваме, когато общуваме с емоционално зрели хора?

В компанията на емоционално зрял човек усещаме прилив на енергия. Често се чувстваме благодарни, когато сме били заедно. Той ни изпраща положителна енергия, умее да изпитва емпатия и ни кара да се чувстваме разбрани.

Емоционално зрелите хора носят отговорност за поведението и решенията си, чувстват се зле, когато са ни наранили и се извиняват за причинената болка. Способни са да мислят и чувстват едновременно. Често се самоанализират и могат да изграждат дълбоки емоционални връзки с другите. Защитните им механизми са приспособени към действителността. Те са реалисти, умеят да се приспособяват и да приемат нещата, такива каквито са.

Прочетете още:

  • 5 компонента на емоционалната интелигентност

Емоционална зрялост при разрешаване на конфликти

Всички взаимоотношения причиняват стрес понякога. Ако обаче той присъства постоянно, вероятно съществува друг, по-сериозен проблем в едната или в двете страни. Когато конфликтът възникне между две равнопоставени и емоционално зрели личности, усилията им да го разрешат се увенчават с успех и заздравят още повече връзката. След това и двамата се чувстват разбрани и по-близки. Отношенията им стават още по-топли.

Проблемите с емоционално незрял човек се решават много трудно, а понякога това просто не се случва. Изключително важно е да проследим кога и къде общуваме с такъв тип хора, както и да решим дали искаме да се сближаваме с тях в личния си живот. След като сме наясно със себе си, ще можем да изградим правилна тактика и да променим очакванията си така, че да извлечем най-доброто от връзката с конфликтна личност. Връзка, която ще бъде възможно най-щадяща и за двамата.

Източник:

Spotting Emotional Immaturity in High-Conflict Personalities: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-pulse-mental-health/202203/spotting-emotional-immaturity-in-high-conflict-personalities

Още по темата:
  • Как се отразява ниската емоционална интелигентност на родителите върху живота на детето Как се отразява ниската емоционална интелигентност на родителите върху живота на детето
  • Съвети за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството Съвети за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството
  • Отпечатъкът, който оставя израстването в нездравословна и дисфункционална семейна среда Отпечатъкът, който оставя израстването в нездравословна и дисфункционална семейна среда
  • Емоционално пренебрегваните деца могат да бъдат по-добри родители Емоционално пренебрегваните деца могат да бъдат по-добри родители
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
17.95лв.

РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС

ВЕРТИГО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
12.95лв.

ВЕРТИГО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

ПОСЛЕДНИЯТ ДУЕЛ - ЕРИК ДЖАГЪР - СИЕЛА
15.90лв.

ПОСЛЕДНИЯТ ДУЕЛ - ЕРИК ДЖАГЪР - СИЕЛА

Коментари към Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 19:04
    Коментирайте "Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Практически примери за силно развита емоционална интелигентност
  • 5 компонента на емоционалната интелигентност
  • Даниъл Голман и неговата теория за емоционалната интелигентност
  • Социално и емоционално развитие на 16-годишните тийнейджъри
  • 5 упражнения за подобряване на вашата емоционална интелигентност
  • Емоционалният мазохизъм и проявленията му в ежедневието ни
  • Социално и емоционално развитие на 15-годишните тийнейджъри
  • Съвети за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството
  • Социално и емоционално развитие на 14-годишните тийнейджъри
  • Грешки при разрешаването на конфликти във връзката
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 22 часа и 9 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 108 дни, 9 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 7 часа и 9 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 22 часа и 20 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 22 часа и 27 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 22 часа и 34 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival