Алкохолът като депресант – какво трябва да знаем
Консумирате ли алкохол? А хората около вас? Огромен процент от населението на Земята консумира спиртни напитки с цел забавление, без да осъзнава, че алкохолът е не само стимулант, но и мощен депресант.
Как влияе алкохолът върху мозъка?
Алкохолът влияе пряко върху химията на мозъка, като променя нивата на невротрансмитерите – ендогенни химикали, предаващи съобщенията между нервните клетки, от които зависят различни функции в човешкото тяло като дишане, мисленето, концентрация, сън и храносмилане. Алкохолните напитки засягат както възбуждащите невротрансмитери, отговарящи за енергията, бдителността и двигателните движения, така и инхибиторните, които успокояват мозъка. С други думи, намалявайки вероятността от изпращане на възбуждащ сигнал, тези невротрансмитери действат като „копче“ за изключване на нервната система.
Употребата на алкохол въздейства основно на следните невротрансмитери:
- Допамин и серотонин – Тези два невротрансмитера са част от системата за възнаграждение на мозъка. Освобождаването им кара човек да се чувства добре, което обяснява защо някои хора употребяват алкохолни напитки. Алкохолът обаче може да „накара“ мозъка да смята, че той е необходим, за да се чувства човек страхотно. Именно по този начин възниква пристрастяването.
- Глутамат – Алкохолът потиска освобождаването на глутамат – възбуждащ невротрансмитер – което води до забавяне на мозъчната функция.
- Гама-аминомаслена киселина (GABA) – Спиртните напитки увеличават освобождаването на GABA (инхибиторен невротрансмитер), което кара мозъка да функционира по-бавно от нормалното. Алкохолът има същия ефект върху гама-аминомаслената киселина като лекарствата „Ксанакс“ и „Диазепам“ - бензодиазепини, които отпускат и успокояват централната нервна система.
Защо алкохолът е квалифициран като депресант?
Въздействието на спиртните напитки е най-пряко върху регионите на мозъка, отговарящи за контрола на мускулите, речта, координацията, вземането на решения. Докато другите стимуланти влияят на точно определени центрове, алкохолът напомня взрив, тъй като оказва ефект върху всяка система. Това ще рече, че едновременно въздейства на тялото и ума. Една от причините да бъде категоризиран като депресант е, че всъщност отнема дори най-общия контрол над мислите и настроението, като най-често води до нереалистични представи и съждения.
Друга причина алкохолът да бъде определян като депресант е, че усилва успокояващия ефект на невротрансмитерите. Колкото повече алкохол приема човек, толкова по-бавно функционира мозъка. Това забавяне не е притеснително, ако лицето, консумиращо алкохол, се намира в контролирана, безопасна среда, която не заплашва физическото му здраве. С времето обаче допаминовият отговор намалява, до момента, в който не изчезне напълно.
Алкохолът и депресията
Алкохолът е депресант не защото провокира симптоми на депресия, а защото потиска мозъчната дейност. И все пак някои хора могат да се объркат. Това до голяма степен се дължи на връзката между алкохола и депресията. Въпреки че спиртните напитки първоначално могат да повишат нивата на допамин и серотонин, впоследствие настъпва срив и човек бързо изпада в дефицит и химичен дисбаланс. Резките промени, особено за тези, които консумират алкохол редовно, могат да доведат до психични проблеми.
Депресията и алкохолът наподобяват известната философска дилема за кокошката и яйцето. Хората, които злоупотребяват с алкохол, са изложени на повишен риск от развитие на депресия. От друга страна, тези, страдащи от психичното разстройство, могат да се обърнат към алкохола като начин за самоуспокоение и самолечение.
>>> Помага ли алкохолът за преодоляване на тревожността
Колкото повече човек пие, толкова по-голяма толерантност развива към алкохола и става все по-трудно да изпита чувство на удовлетворение и наслада. Плюс това, колкото повече мозъкът разчита на алкохола, за да произвежда допамин и серотонин, толкова по-малко очаква тялото да свърши тази задача. В резултат на това нивата на невротрансмитерите остават ниски без наличието на алкохол, което може да доведе до тревожност и депресия.
Is Alcohol a Depressant?: https://integrishealth.org/resources/on-your-health/2022/december/is-alcohol-a-depressant
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЮРВИТАЛ КУДЗУ КРИЗАНТЕЛУМ капсули * 60
FUN WINE ШАРДОНЕ КАФЕ КАПУЧИНО 6% 250 мл
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ЗА ЖЕНАТА 50 мл
НовДРЕГЕР DINGO A022 БЕЗ МУНДЩУК
ЕДНОКРАТЕН ДРЕГЕР ЗА АЛКОХОЛ ALKOTEST * 1
МАТИСЪН ЧРЕВНА ПЕРИСТАЛТИКА тинктура 100 мл MT1114
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Лечение с циталопрам
- Употреба на лекарства с алкохол
- Клонидин
- Лечение при цироза
- Препарати, съдържащи желязо
- Алкохол в кръвта
- Китайска роза, Хибискус
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
- Сорго, Метла, Мътлар, Татар, Метлина, Цирък
Коментари към Алкохолът като депресант – какво трябва да знаем