Помага ли алкохолът за преодоляване на тревожността

Умерената употреба на алкохол често се счита за приемлива в много ситуации. Питието вечер, за да се отпуснете, или няколкото питиета на купон, обикновено не са проблем и дори могат да се считат за социално обичайни. Ако обаче страдате от паническо или друго тревожно разстройство, употребата на алкохол може да се превърне в проблем.
Редица изследвания в областта откриват силна връзка между тревожните разстройства и злоупотребата с алкохол. Според Американската асоциация за тревожност и депресия около 20% от хората със социално тревожно разстройство развиват различни зависимости.
Алкохолът потиска централната нервна система (ЦНС). Първоначално консумацията на алкохол има седативно действие и предизвиква чувство на еуфория и намалени задръжки, като привидно осигурява облекчение от тревожността. Дългосрочните ефекти от употребата с алкохол обаче не са толкова приятни. Хроничната злоупотреба може да доведе до пристрастяване и увреждане на много органи на тялото, включително мозъка, черния дроб и сърцето. |
Теория за намаляване на напрежението чрез употребата на алкохол
Теорията за намаляване на напрежението предполага, че алкохолът се консумира, за да понижи чувството за тревожност и стрес. Хората с тревожни разстройства, включително паническо разстройство и агорафобия, често използват алкохола като основно средство за справяне със страха и безпокойството. Една от теориите защо се случва това е хипотезата за намаляване на напрежението. Просто казано, тя предполага, че алкохолът се използва като метод за самолечение за намаляване на стреса и безпокойството.
Други теории за употребата на алкохол
Някои изследователи предполагат, че може да има генетична връзка, която влияе на нивото на безпокойство и консумацията на алкохол. Според тези теории отговорен за симптомите на тревожност и консумацията на алкохол е мозъчен механизъм.
Други изследователи са на мнение, че самото очакване на облекчаващия ефект на алкохола е основната причина за използването му като „лекарство“, тоест, съществува известна зависимост между нивото на тревожност и консумацията на алкохол. В този смисъл се предполага, че много високи нива на тревожност би трябвало да бъдат „излекувани“ и с по-голямо количество алкохол.
>>> Алкохолик ли съм: Размитата граница между ежедневното питие и проблема с алкохола
Злоупотребата с алкохол
Само по себе си пиенето на алкохол не е проблем. То се превръща в проблем, когато започне да създава реални проблеми в живота ви, но вие продължавате да пиете въпреки негативните последици.
Счита се, че злоупотребявате с алкохола, ако продължите да пиете въпреки:
- лошото представяне в училище или на работа;
- пренебрегването на отговорностите ви;
- проблемите със закона;
- пиенето по време на шофиране;
- повишените нива на стрес и тревожност.
Ако пиенето е нанесло вреди в различни области от живота ви – социална, професионална, правна или от личен характер, и продължавате да пиете въпреки повтарящите се проблеми, тогава нивото на консумация на алкохол вече може да бъде наречено злоупотреба.
>>> Алкохолната зависимост – причина за 232 милиона пропуснати работни дни годишно в САЩ
Тъй като алкохолизмът се счита за прогресиращо заболяване, ако на този етап вече не получавате помощ за проблема с алкохола, може да очаквате сериозни усложнения.
Специалистите предупреждават, че при хората с тревожни разстройства рискът от злоупотреба с алкохол или наркотични вещества е значително по-висок в сравнение с тези, които не страдат от тревожно разстройство. От друга страна, проучвания са установили, че проблемът с пиенето е много по-разпространен при някои определени тревожни разстройства:
Социално тревожно разстройство и агорафобия
Проблемът с алкохола обикновено започва след появата на симптоми, свързани със социалното тревожно разстройство и агорафобията. Например, човек със социална фобия може да се страхува да посети обществено събиране заради непознатите хора, с които трябва да общува. Само мисълта за присъствие на такова събиране е достатъчна, за да предизвика безпокойство. И за да го намали, той се "самолекува" с алкохол.
За съжаление, този тип пиене води до последствия. Консумацията на алкохол се превръща в „патерица” и социалните ситуации, в които пиенето не е възможно, започват да се избягват. Друг проблем е, че дългосрочната злоупотреба с алкохол обикновено означава развиване на толерантност към неговите ефекти, което води до повишената му консумация, за да се достигне желания резултат.
Генерализирано тревожно разстройство и паническо разстройство
Проучванията показват различна тенденция на употребата на алкохол при генерализирано тревожно разстройство и паническо разстройство. Проблемното пиене обикновено започва още с първите симптоми или малко след проявяването им. Това, според изследователите, може да показва, че някои от първоначалните тревожни и панически симптоми са свързани с консумацията на алкохол или че той по някакъв начин е осигурил механизъм за развитие на тези заболявания.
Злоупотребата с алкохол може да увеличи тревожността и паническите симптоми
Това, което започва като начин за справяне с тревожността, може бързо да има обратен ефект. Една от тежките последици (още преди развиването на зависимост) на подобно проблемно пиене на алкохол, идва след спирането му – иначе казано, настъпва сблъсък с махмурлука.
Спирането на алкохола може да е съпроводено от следните симптоми:
- силно безпокойство;
- паническа атака;
- гадене;
- повръщане;
- повишено кръвно налягане и сърдечна честота;
- възбуда;
- повишена телесна температура.
Тези симптоми могат да създадат цикъл от висока тревожност и повишен проблем с пиенето.
Колко алкохол е твърде много?
Националният институт за злоупотреба с алкохол и алкохолизъм определя като "рискови" следните количества:
- При жените: повече от три питиета* всеки ден или седем питиета седмично.
- При мъжете: повече от четири питиета всеки ден или 14 напитки седмично.
* Една напитка = една бира (4,5 процента алкохол), една чаша вино (12,9 процента алкохол).
Някои изследователи смятат, че хората с паническо разстройство или други психически заболявания могат да имат по-нисък праг на алкохолен толеранс. Възможно е да сте "изложени на риск", дори ако консумирате алкохол в рамките на описаните по-горе ограничения.
Специалистите подчертават, че дори умерените количества алкохол могат да повлияят на настроението и нивото на безпокойство, затова имайте предвид следните предупредителни знаци, показващи риска от пристрастяване:
- Пиете алкохол четири или повече пъти седмично.
- Изпивате пет или повече питиета, съдържащи алкохол в един ден.
- Не можете да спрете да пиете, след като сте започнали.
- Нуждаете се от питие сутрин, за да стартирате деня си.
- Чувствате се виновни след пиене.
- Роднини, приятели, колеги или лекари изразяват загрижеността си и ви съветват да намалите консумацията на алкохол.
Потърсете помощ
Ако сте подложени на стрес, имате тревожно разстройство, злоупотребявате с алкохол, трябва да говорите с вашия лекар или терапевт. Въпреки че може да сте започнали употребата на алкохол като "форма на самолечение", е много вероятно в дългосрочен план това да се отрази на всяка област от живота ви и да задълбочи проблемите ви.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл
АЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ
ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60
АЛОРА таблетки 100 мг * 20
РЕЛАКСАТИН капсули * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Опасно ли е рязкото спиране на алкохола?
- Препарати, съдържащи желязо
- Флуоксетин
- Колко тежи вашата чаша с вода? Кратка история за това как ни влияят проблемите
- Как да запазим здрави нервите си
- Алкохол в кръвта
- Седативни лекарства
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Лечение с циталопрам
- Лечение при цироза
Коментари към Помага ли алкохолът за преодоляване на тревожността